Sunday، 14 July 2024 | یکشنبه، 24 تیر 1403
1 2

گیلانیان به نقل از شمال ما : در شرایطی که بسیاری از شکارچیان استان گیلان برای حمایت از گونه های درحال انقراض تفنگ های خود را کنار گذاشته اند سازمان محیط زیست با بی توجهی برای شکارچیان اسپانیایی مجوز شکار در استان گیلان صادر کرده و…

در پی انتشار خبری مبنی بر حضور شکارچیان اسپانیایی در بخش اسالم شهرستان تالش و شکار گراز و کشتار حیات وحش این منطقه در خبرگزاری فارس و بازنشر آن در رسانه های محلی رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در اقدامی غیرحرفه ای در گفتگویی با خبرگزاری ایرنا! دلیل صدور مجوز شکار برای شکارچیان خارجی را افزایش جمعیت گرازهای آسیب رسان اعلام کرده است!

«سامان علی نژاد» در بخشی از این گفتگو گفته است: «گرازها به مزارع، اراضی صیفی کاری، شالیزارها و گندم زارها آسیب های زیادی وارد می آورند با این حال، این تعداد مجوز صادرشده برای شکار با توجه به جمعیت گرازهای آسیب رسان بسیار اندک است و کمتر از نیم درصد جمعیت گرازهای آسیب رسان را نیز شامل نمی شود. در همین زمینه، فعالان محیط زیست معتقدند به دلیل کاهش جمعیت گربه سانان که دشمنان طبیعی گرازها بوده و آسیب رسیدن به چرخه زیست آنها نظیر پلنگ، جمعیت گرازها در گیلان افزایش یافته است و این مسئله، تعادل اکوسیستم استان را به هم زده است. این فعالان محیط زیست معتقدند که اگر در مورد شکار گراز شفاف سازی شود، صدور مجوز شکار مشکلی ایجاد نمی کند و مفید نیز خواهد بود.»!

شکار ۰۴۲

آقای علی نژاد! رئیس محترم اداره حیات وحش حفاظت محیط زیست گیلان! شما تضمین می کنید که این شکارچیان خارجی در کنار شکار گراز اقدام به شکار گونه های در حال انقراض استان نکنند؟ آیا شما مسئولیت خسارت های احتمالی ناشی از صدور مجوز شکار گراز و حضور شکارچیان خارجی را در منطقه برعهده می گیرد؟ آیا شما از سود کلان فروش حیات وحش که به جیب مؤسسات گردشگری و… می رود خبر دارید؟ آیا تدبیر شما و سازمان محیط زیست برای کنترل جمعیت گرازها، صدور مجوز شکار برای خارجیان است؟ آیا با این استدلال، برای حل مشکل حمله گاه گاه خرس و پلنگ به دام کشاورزان گیلانی نیز نسخه صدور مجوز شکار برای شکارچیان خارجی می پیچید؟ بهتر نیست به جای آوردن عذر بدتر از گناه به فکر ارائه راهکارهای مناسب و انسانی تر باشید؟

متاسفانه در شرایطی که بسیاری از شکارچیان استان گیلان برای حمایت از گونه های درحال انقراض، تفنگ های خود را کنار گذاشته اند سازمان محیط زیست در اقدامی بحث برانگیز و با بی توجهی برای شکارچیان خارجی مجوز شکار در استان گیلان صادر کرده و با این کار زمینه شکار گونه های در حال انقراض را تسهیل کرده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان