Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل فنی استانداری گیلان گفت: رسوب برداری از 15هکتار منطقه سلکه که از چند ماه پیش آغاز شده است، تاکنون 60درصد پیشرفت کار دارد. 

تالاب رنجور انزلی سال ها که حال خوشی ندارد و طبیبان بسیاری بر بالینش آورده و نسخه های بسیار پیچیده شده اما با تن تبدار همچنان چشم انتظار درمان است.

کاهش عمق این تالاب به دلیل حجم ورود رسوبات از چالش های جدی این اکوسیستم ارزشمند محسوب می شود.

رسوب برداری از 15هکتار در حیات وحش سلکه تالاب که در جنوب بخش مرکزی تالاب انزلی واقع شده است  در سفری که دکتر ابتکار در شهریور ماه سالجاری به گیلان داشتند آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

مهندس شوقی مدیرکل دفتر فنی استانداری گیلان امروز در حاشیه بازدید از روند رسوب برداری این منطقه به خبرنگار ایسنا گفت: روند کار رسوب برداری در سلکه مطلوب است، تاکنون 60درصد پیشرفت کار داشته است و برداشت رسوبات تا عمق 50سانتی متر در حال انجام است و  سرعت کار نیز خوب است.

مهندس شوقی خاطر نشان کرد: پس از اتمام رسوب برداری از این 15هکتار،برداشت رسوبات از 20هکتار بعدی آغاز خواهد شد.

محمدپور مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان نیز در ادامه این گفت و گو خاطرنشان کرد: علاوه بر برداشت رسوبات در وسعت 15 هکتار که از چند ماه گذشته در منطقه سلکه آغاز شده،نی زدایی به وسعت 25 هکتار در حال انجام است.

وی احیاء آبراهه های دارای شرایط اضطراری برای کمک به آمد و شد افراد محلی و معیشت مردم منطقه و گردشگری را نوید داد و افزود:بر اساس تحقیقات تائیدشده، اهمیت هر هکتار تالاب به لحاظ ارزش اقتصادی، اجتماعی و گردشگری 10 برابر یک هکتار زمین کشاورزی است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به ورود انواع فاضلاب ها، رسوبات ورودی از رودخانه ها ، فقدان آبخیزداری مناسب، برداشت بی رویه جنگل در بالادست و تصرفات اراضی تالابی بعنوان تهدیدات متوجه تالاب، تاکیدکرد: بر ما فرض است که برای حفظ تالاب برنامه مدون داشته باشیم.

وی مسائل دیگری مانند برداشت بی رویه آب، کاهش تراز آبی 1.2 درصدی خزر و در نتیجه کاهش آب و خشک شدن تالاب و ورود گیاهان مهاجم غیربومی همچون آزولا و سنبل آبی را از دیگر مشکلات مبتلابه تالاب انزلی عنوان کرد.

محمدپور گفت: برای مدیریت تالاب طرح های خوبی تعریف شده که از آن جمله می شود به احیاء مجدد حوزه آبخیز تالاب با احداث تله های رسوبگیر اشاره کرد.

وی ایجاد تالاب مصنوعی برای پایش طبیعی رسوبات و فلزات سنگین را از اقدامات آغاز شده از چند ماه پیش برشمرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان