Saturday، 13 July 2024 | شنبه، 23 تیر 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان عصر امروز در چهاردهمین نشست  شورای  گفتگوی دولت و بخش خصوصی گفت : هنوز از فرصتهای صادراتی به  کشورهای حاشیه خزر و روسیه استفاده لازم را نکردیم.

دکتر نجفی با اشاره به بهبود روابط خارجی کشور در دولت تدبیر و امید بر ضرورت بهره گیری از فرصت مهیا گردیده جهت توسعه صادرات تاکید کرد و افزود : تقویت صادرات به کشورهای روسیه ، جمهوری آذربایجان ، قزاقستان ، گرجستان و ارمنستان و کشورهای حاشیه دریای خزر از جمله نکات مهمی به شمار می رود که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم .

دکتر نجفی با یادآوری برگزاری نمایشگاه مختلف توانمندی های گیلان در کشورهای منطقه در سالیان گذشته بر ضرورت احیاء این فرصت ها تاکید کرد .

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت حضور فعال شرکت های گیلانی جهت صادرات کالاهای خود به کشورهای منطقه تاکید کرد و افزود : باید از صادرات کالاهای غیر بهداشتی ، بدون استاندارد و غیر قابل قبول جلوگیری کنیم .

دکتر نجفی بر ضرورت بهره گیری هر چه بیشتر از فرصت مهیا گریده جهت صادرات کالا به روسیه تاکید کرد و افزود :  هنوز از فرصت کشورهای حاشیه خزر و روسیه استفاده لازم را نکردیم.

وی با بیان اینکه دولت با بخش خصوصی و اتاق بازرگانی همراه است افزود : هر کمکی که در دست دولت باشد برای شما هموار خواهیم کرد .

دکتر نجفی با اشاره به اهمیت راه آهن استان در بخش حمل و نقل اظهار داشت : به یاری خداوند با ساخت این خط ریلی بخشی از بار حمل و نقل کاسته خواهد شد .

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی گیلان نیز  با تصریح بر اینکه ایجاد یک تشکل برای افزایش حجم تجاری با روسیه مهم است، خاطرنشان کرد: ایجاد کارگروه با هدف تدوین سند توسعه صادرات غیرنفتی گیلان به صورت کوتاه مدت، میان مدت و یا بلند مدت مهم است.

وی التزام بخش خصوصی برای ایجاد تشکل مذکور را مهم دانست و خاطرنشان کرد: در این راستا افزایش شرکت های حمل و نقل بین المللی در گیلان مهم است.

وی با اشاره به اینکه تنها سه شرکت حمل و نقل بین المللی کالا در گیلان فعالیت می کنند، متذکر شد: تعداد شرکت های حمل و نقل بین المللی کالا باید به 15 شرکت برسد تا از برخی قوانین مورد نیاز برای سهولت کامیون داران در حمل کالا استفاده شود.

تیزهوش تابان بیشتر گمرکات را واردات محور خواند و خاطرنشان کرد: گمرکات کشور از جمله گیلان صادرات محور نشده اند و هنوز تفکر واردات محوری در کشور ما بسیار زیاد است.

وی با بیان اینکه گمرکات باید رویکرد صادراتی داشته باشند، تصریح کرد: این مسئله باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

این مسئول شرایط سبز گمرکی روسیه را برای صادرات کالای ایرانی به این کشور مطلوب دانست و یادآور شد: روس ها امکانات مثبتی در این زمینه در اختیار ما قرار می دهند که باید به صورت تشکلی از آنها بهره بگیریم./ منبع : روابط عمومی استانداری گیلان

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان