Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

حجت شعبانپور با اشاره به اینکه تمام برنامه های عمرانی گیلان در مدت دو سال گذشته به طور شاخص مند عملیاتی شده است اظهار کرد: شاخص آسفالت راه روستایی استان 42 درصد بود و این شاخص در سال جاری به 49 درصد رسیده است.

وی به عقب ماندگی 14 درصدی شاخص آب روستایی نسبت به میانگین کشوری در گیلان اشاره کرد و افزود: اکنون سه درصد از شاخص آب روستایی کشور عقب هستیم ضمن اینکه سال آینده برنامه داریم از میانگین شاخص کشوری عبور کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با بیان اینکه اختصاص اعتبارات از بند «ق» برای عملیات گازرسانی قابل مقایسه با سال های گذشته نیست، تصریح کرد: تلاش بسیاری در عرصه های زیست محیطی استان انجام شده است.

شعبانپور از تولید روزانه یک هزار و 800 تن پسماند در 14 هزار و 500 کیلومتر گیلان خبر داد و بیان کرد: آموزش، فرهنگ سازی و تفکیک پسماند از مبدأ در استان آغاز شده است.

وی به تعطیلی سه کارخانه کمپوست در شهرهای رشت، رودسر و انزلی در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: با پیگیری روزانه مسئولان و تشکیل کارگروه های پسماند در شهرستان ها، کارخانه های مذکور فعال شدند و روزانه 700 تن زباله دریافت می کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با اشاره به اینکه با دریافت پسماند توسط کارخانه های مذکور دیگر مواد آلی آب را آلوده نمی کند، خاطرنشان کرد: دو کارخانه جدید پسماند در شهرهای لاهیجان و تالش احداث می شود ضمن اینکه مذاکراتی برای احداث کارخانه کمپوست در لنگرود انجام شده است.

شعبانپور به آلودگی رودخانه های گوهررود و زرجوب از سال های گذشته اشاره کرد و یادآور شد: امسال در سفر رئیس جمهور به گیلان 50 میلیارد تومان برای پاکسازی دو رودخانه مذکور به استان اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه اعتبارات مذکور در فصل محیط زیست به گیلان اختصاص داده شده است، اظهار کرد: اعتبارات پاکسازی رودخانه های گوهررود و زرجوب به شرکت سهامی آب منطقه ای استان ابلاغ شده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان از عملیاتی شدن پاکسازی رودخانه های گوهررود و زرجوب خبر داد و افزود: بسته آلودگی شیرابه پسماند، فاضلاب شهر صنعتی، پسماند فاضلاب خانگی و بیمارستانی و پسماند جامد در رودخانه های مذکور تهیه شده و برای تمام این موارد برنامه داریم.

شعبانپور با اشاره به تدوین برنامه پنج ساله پاکسازی رودخانه های گوهررود و زرجوب، بیان کرد: لایروبی تالاب انزلی از جمله برنامه ریزی ها در گیلان است.

وی به آغاز عملیات اجرایی رسوب برداری از تالاب انزلی در منطقه سلکه اشاره کرد و گفت: ادعا می کردند رسوب تالاب انزلی دارای «تیتانیوم» و «طلا» است و نمی توانستیم رسوب برداری انجام دهیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان از انعقاد آزمایش رسوب تالاب انزلی با یک آزمایشگاه دانشگاه معتبر خبر داد و تصریح کرد: آزمایش ها نشان داده، فلزات «تیتانیوم» و «طلا» در رسوب تالاب انزلی وجود ندارد و تنها برای کشاورزی مساعد است.

شعبانپور با بیان اینکه تعامل خوبی با دستگاه قضایی در برخورد با برداشت بی رویه و غیر مجاز شن و ماسه در استان ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: جلسه های مذکور به طور مستمر برگزار می شود و دستگاه های مربوطه پاسخگو هستند.

وی به وجود سارقان شن و ماسه در رودخانه های گیلان اشاره کرد و یادآور شد: دستگاه قضایی به موضوع مذکور ورود کرده و با متخلفان برخورد می شود.

 
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان