Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه باغ های چای سال به سال کوچک تر می شوند گفت: رهاسازی باغ های چای از سوی چایکاران، یکی از مشکلات اساسی صنعت چای کشور است.

محمدولی روزبهان در گفت وگوی زنده تلویزیونی با شبکه باران اظهار داشت: حدود 12 الی 15 سال قبل متوسط سطح زیر کشت چای حدود 6500 متر بود که اکنون به 3500 متر رسیده است.

وی با بیان اینکه در 3 سال گذشته نرخ برگ سبز چای به میزان 60, 21 و50 درصد افزایش پیدا کرد افزود: یک کشاورز باید دارای حدود 2500 متر باغ چای باشد تا زندگی خود را بگذراند.

رئیس سازمان چای کشور، رهاسازی باغ های چای از سوی چایکاران را یکی از مشکلات اساسی صنعت چای عنوان کرد و گفت: آنچه موجب نگرانی است این است که باغ های چای سال به سال کوچک تر می شوند و یا بین وراث تقسیم می شوند و این باعث می شود که افراد باغ چای را رها کنند.

روزبهان با اشاره به اقدامات حمایتی دولت از چایکاران تصریح کرد: با تشکیل صندوق حمایتی از چایکاران، حدود 42 هزار چایکار بدون پرداخت یک ریال عضو صندوق شدند و هر کدام از چایکاران می توانند به ازای هر هکتار یک میلیون و 600 هزار تومان وام با کارمزد 4 درصد دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات صنعت چای, چای تاریخ گذشته و باقی مانده از سال های قبل است بیان کرد: خوشبختانه سال گذشته همه تولیدات چای کشور در دی ماه به فروش رفت و این یک امتیاز مثبت برای ما بود.

روزبهان علت واردات چای را میزان مصرف بیشتر از تولید عنوان کرد و گفت: در بهترین حالت، میزان تولیدات چای 70 هزار تن بوده است در حالی که میزان مصرف چای در کشور حدود 110 هزار تن است.

رئیس سازمان چای کشور با بیان اینکه آبیاری تحت فشار را عامل موثر در ارتقای بهره وری است خاطرنشان کرد: بهره وری باغ های چای کشور پایین است و یکی از سیاست های وزارت جهادکشاورزی این است که بهره وری را در باغ های چای ارتقا دهد./ منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان