Saturday، 13 July 2024 | شنبه، 23 تیر 1403
1 2

گیلانیان : معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه محموله های اشیای تاریخی در راه بازگشت به ایران هستند، گفت: یکی از این محموله ها، الواح هخامنشی بوده که منتظر حکم دادگاه شیکاگو برای بازگرداندن به ایران هستیم.

محمدحسن طالبیان امروز در حاشیه مراسم افتتاح دو خانه الگوی ساحل شرق و غرب و یک مرداب با نمای دریای خزر در موزه میراث روستایی گیلان در گفت وگو با خبرنگار فارس در رشت با بیان اینکه تاکنون چهار محموله قاچاق اشیای تاریخی به کشور بازگردانده شده است، اظهار کرد: این امر نشان دهنده فضای مثبت جهانی است.

وی با اشاره به اینکه در آغاز هفته میراث فرهنگی جاری محموله قاچاق لوح های ساسانی از آمریکا به ایران بازگردانده شده است، تصریح کرد: این اشیای تاریخی شامل 73 «گل مهره» مربوط به دوره ساسانی بوده که تحویل موزه ایران شده است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: این اشیا به نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نیویورک تحویل داده شدند و پس از آن با هماهنگی وزارت امور خارجه به کشورمان منتقل شدند.

 محموله های اشیای تاریخی در راه ایران

وی با تصریح بر اینکه محموله های دیگری نیز در راه ایران است، خاطرنشان کرد: یکی از این محموله ها، الواح هخامنشی بوده که منتظر حکم دادگاه شیکاگو برای بازگشت به ایران هستیم.

به گفته طالبیان قاضی دادگاه فدرال شیکاگو با صدور حکمی الواح مذکور را متعلق به جمهوری اسلامی ایران دانست و عنوان کرد که این اشیا تجارتی نیستند بلکه مطالعاتی هستند.

وی بازگشت نخستین محموله را 349 قلم اشیای باستانی مربوط به منطقه خوروین عنوان کرد و افزود: این محموله از بلژیک وارد ایران شده است.

معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بازگشت دومین محموله را شامل 108 اشیای تاریخی و سومین محموله نیز 30 قطعه اشیای تاریخی از شیکاگو و رم به ایران بیان کرد.

وی ایران را دارای اصالت تاریخی دانست و تصریح کرد: اشیای تاریخی ایران دارای قدمتی حدود یک هزار و 800 سال است.

طالبیان نقش مردم در حراست از اشیای تاریخی را بسیار مهم خواند و خاطرنشان کرد: 80 درصد عزم مدیریت و مشارکت مردم در حفظ و حراست از میراث فرهنگی کشور نقش دارد و تنها 20 درصد نیازمند بودجه و توجهات دولت است.

وی با اشاره به اینکه مشارکت مردم در نگه داری از اشیای تاریخی و میراث فرهنکی کشور بسیار مهم است، یادآور شد: برنامه ریزی، مدیریت و مشارکت مردم بسیار مهم است.

نهضت احیای میراث فرهنگی در ایران

این مقام مسؤول با بیان اینکه ایران دارای سابقه حدود 10 تا 12 هزار ساله زیست است، گفت: در تمام نقاط کشور آثار تاریخی وجود دارد و با هر توسعه جاده، آبی و عمرانی به آثار فرهنگی کشور می رسیم.

وی ایران را تمدن ساز جهان نامید و افزود: در دو سال گذشته دستگاه های مختلف کشور نسبت به میراث فرهنگی خود حساس شده اند و به صور مثال وزارت نیرو در صدد احیای قنات، وزارت راه برای احیای کاروانسراها، شهرداری ها در تلاش برای احیای بافت فرهنگی و... هستند.

طالبیان شهرداری رشت را درصدد احیای بافت فرهنگی این شهر با ایجاد پیاده راه عنوان کرد و یادآور شد: شهرداری یزد نیز اقدام های مهمی در احیای بافت این شهر انجام داده است.

وی با تصریح بر اینکه نهضت احیای میراث فرهنگی در کشور آغاز شده است، متذکر شد: به زودی موزه میراث روستایی مازندران نیز با فرهنگ مربوط به اقلیم این استان راه اندازی می شود.

الواح گلی هخامنشی شامل حدود 30 هزار قطعه است که در سال 1314 از بوشهر به عنوان اشیای مطالعاتی در اختیار موسسه شرق شناسی شیکاگو قرار گرفت./ منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان