Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور با اشاره به اینکه فیش های حقوقی ۷۰ تا ۹۰ میلیونی در وزارت بهداشت کاملا طبیعی است؛ بر ضرورت ورود دستگاه های نظارتی به نحوه پرداخت ها در این وزارتخانه تاکید کرد.

محمد شریف مقدم با بیان این مطلب اظهار کرد: وقتی در بیمه چند مدیر در یک ماه خاص یک دریافتی چند ده میلیونی داشتند؛ تعجب همگان را برانگیخت و در این راستا کمیته ای تشکیل شد و وزارت اقتصاد واکنش نشان داد و مجلس و قوه قضاییه نیز حساس شدند و حتی رییس کل بانک مرکزی عذرخواهی کرد، در حالی که در وزارت بهداشت فیش های حقوقی با رقم های ۷۰ تا ۹۰ میلیونی بسیار عادی و معمولی است.

وی افزود: گروه های جراحی شامل همه تخصص ها نظیر ارتوپدی، مغز و اعصاب، قلب و اورولوژی اغلب فیش های حقوقی ۷۰ تا ۹۰ میلیون تومانی دارند و البته فیش های چند صد میلیونی مانند ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیونی هم هستند که البته تعدادشان زیاد نیست، اما به هر جهت وجود دارد و قابل توجه است.

شریفی مقدم افزود: در بیمارستان های دولتی که پول آب، برق، تلفن و حقوق کارکنان را هم دولت پرداخت می کند؛ پزشکان علاوه بر اینکه چندین میلیون تومان حقوق ثابت دریافت می کنند؛ کارانه ای نیز می گیرند که رقم های عجیب و غریب دارد، اما سیستم پرداخت ها در وزارت بهداشت به نوعی است که کسی به آن دسترسی ندارد.

قائم مقام رییس سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: اگر پرداخت ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومانی خلاف است و همه، به خصوص مسئولان اقتصادی از دریافتی مدیران بیمه تعجب کرده و به درستی با متخلفان برخور کرده اند، بنابراین باید ورود و نحوه هزینه کرد منابع هنگفتی که از طرح تحول سلامت به وزارت بهداشت تزریق شده است و فقط به لایه های خاصی از وزارت بهداشت اختصاص داده شده؛ بررسی شود.

پرداخت های چند ده میلیونی در وزارت بهداشت توجیهی ندارد وی ادامه داد: هم اکنون وزارت بهداشت با کمبود منابع رو به رو است و به همین جهت نیز به دنبال تجمیع بیمه ها است، چرا که در سال اول اجرایی کردن طرح تحول سلامت منابع هنگفتی را به گروه های خاص پزشکی تزریق کرد و در حال حاضر بخش عمده کمبود منابع وزارت بهداشت به خصوص در طرح تحول سلامت به دلیل پرداخت فیش های چند ده میلیونی است.

شریفی مقدم گفت: وقتی برخی پزشکان ۷۰ تا ۹۰ میلیون تومان دریافتی دارند و پرداخت های بیشتر از این هم در برخی موارد وجود دارد؛ مسلم است که این مساله باعث می شود که وزارت بهداشت نتواند؛ هزینه هایش را تامین کند و به دنبال منابع دیگر باشند.

وی با بیان اینکه در حالی که با کمبود منابع در کشور رو به رو هستیم و حقوق کارگر زیر یک میلیون تومان تعریف می شود؛ پرداختی های میلیونی در وزارت بهداشت هیچ توجیهی ندارد؛ گفت: این نحوه پرداخت وزارت بهداشت در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد، چرا که در برخی موارد پزشک حتی در بیمارستان حضور ندارد و دستیار و رزیدنت وظیفه او را انجام می دهد و تنها به دلیل استفاده از مهر پزشک پول آن به جیب پزشک می رود که این خلاف قانون است. نحوه هزینه کرد اعتبار ۱۰ هزار میلیاردی طرح تحول بررسی شود دبیر کل خانه پرستار افزود: در وزارت بهداشت مدیریت منابع وجود ندارد و مسئولان این وزارتخانه بودجه را بی حد و حصر به اشکال مختلف هزینه می کنند؛ بنابراین لازم است که وزارت اقتصاد به عنوان بالاترین مقام اجرایی اقتصادی کشور که دسترسی به سیستم های پرداخت دارد، به همان نحوی که در اقدامی قابل قدردانی به مساله فیش های حقوقی بیمه ورود کردند به سیستم های پرداخت وزارت بهداشت به پزشکان نیز ورود کند.

وی افزود: وزارت اقتصاد و سیستم های نظارتی و بازرسی باید ورود جدی به این مساله داشته باشند، چرا که پسندیده نیست؛ اختلاف ۱۰۰ برابری در پرداخت ها در کشور وجود داشته باشد.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری همچنین تاکید کرد: نمایندگان مجلس نیز باید بررسی کنند که اعتبار ۱۰ هزار میلیاردی که سال گذشته به وزارت بهداشت تزریق شده؛ چگونه هزینه شده است، در حالی که تغییر محسوسی در سیستم پزشکی و ارایه خدمات پزشکی و درمانی مشاهده نمی شود./ منبع : الف به نقل از ایلنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان