Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان :  ۱۳۰ کیلومتر از مسیر ۱۶۴ کیلومتری راه آهن قزوین-رشت با حضور مشترک وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات جمهوری اسلامی ایران و وزیر اقتصاد آذربایجان، آماده ریل گذاری شد.

به نقل از روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی گیلان، وزرای اقتصاد کشور آذربایجان و وزیر ارتباطات ایران، در راس هیئتی متشکل از معاون وزیر و مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور و جمعی از مدیران ارشد استان گیلان از راه آهن قزوین - رشت -آستارا بازدید کردند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این بازدید که ۱۳۰ کیلومتر از مسیر ۱۶۴ کیلومتری راه آهن رشت - قزوین آماده ریل گذاری شد، با بیان اینکه برای ساخت راه آهن آستارا، یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است گفت: جمهوری آذربایجان برای احداث خط آهن رشت - آستارا سرمایه گذاری به میزان ۵۰۰ میلیون دلار را پیشنهاد داده است و مذاکرات برای مشارکت روسیه در این خط ریلی نیز ادامه دارد.

علی نورزاد با اشاره به اشتیاق کشورهای همسایه برای سرمایه گذاری در اجرای این طرح افزود: با امتداد این خط ریلی، حمل بارهای مربوط به جمهوری آذربایجان، قفقاز و روسیه از طریق شبکه سراسری جمهوری آذربایجان وارد ایران شده و از داخل ایران در قالب حمل و نقل ترکیبی به نقاط مختلف جهان ترانزیت می شود.

مدیر عامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از جانمایی ایستگاه دیگری در رشت خبر داد و اظهار کرد: به دستور وزیر راه و شهرسازی، شرکت زیر ساخت با هماهنگی استانداری و اداره کل راه و شهرسازی گیلان در حال انجام مطالعات برای جانمایی ایستگاه دیگری در داخل شهر رشت است.

وی افزود: راه آهن رشت- انزلی نیز به طول ۴۱ کیلومتر در قالب سه قطعه است که ساخت قطعه اول آن به طول ۱۸ کیلومتر در حال اجرا است و به بندر انزلی و منطقه آزاد انزلی متصل خواهد شد.

به گفته نورزاد، زیرسازی این مسیر بیش از  ۲۰ درصد پیشرفت دارد و در مجموع بر اساس برآوردهای اولیه برای ساخت آن ۴۲۰ میلیارد تومان نیاز است.

تاکنون ۵۸ کیلومتر از این مسیر ریل گذاری شده است و از مجموع ۲۸۶ میلیارد تومان اعتبار سال ۹۴ تاکنون بیش از ۱۷۰ میلیارد تومان اختصاص یافته و در سال جاری نیز برای تکمیل عملیات اجرایی راه آهن قزوین-رشت ۴۲۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده است.

تکمیل نهایی این پروژه ریلی، بیش از ۵۳۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان