Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

ساختمان جدید مرکز بین المللی تحقیقات و آموزش برنج کشورهای آسیای مرکزی و غربی ظهر امروز با حضور استاندار گیلان و نمایندگانی از 10 کشور منطقه و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی به بهره برداری رسید.

گیلانیان به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ برای ساخت این مرکز بین المللی 17 میلیارد ریال هزینه شده است که 12 میلیارد ریال آن با دستور استاندار گیلان از منابع استانی در سال های 93 و 94 تأمین شد.

ساخت مرکز جدید منطقه ای تحقیقات و آموزش برنج کشورهای آسیای مرکزی و غربی از سال 1390 در زمینی به وسعت 9 هزار متر مربع و زیربنای 850 مترمربع در بخش های اداری، آموزشی و رفاهی آغاز شد.

در این مرکز که همزمان با برگزاری اجلاس بین المللی- منطقه ای برنج آسیای مرکزی و غربی  در رشت گشایش یافته است پژوهشگران کشورهای عضو درخصوص توسعه همکاری ها، اقدامات و برنامه های بهبود تولید برنج به تبادل تجربیات و تحقیقات انجام شده می پردازند.

همچنین در حاشیه ی افتتاح ساختمان جدید مرکز منطقه ای تحقیقات و آموزش برنج کشورهای آسیای مرکزی و غربی در رشت یادداشت تفاهم نامه نحوه ی اجرای همکاری های مشترک کشور های عضو به امضاء استاندار گیلان، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی، سفرا و نمایندگان کشورهای عضو رسید.

گفتنی است  : این مرکز  محور برنامه های توسعه ای پژوهش و آموزش برنج منطقه آسیای مرکزی و غربی و کشورهایی از جمله افغانستان، ایران، عراق، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان و آذربایجان می باشد.

مرکز منطقه ای بین المللی تحقیقات و آموزش برنج کشورهای آسیای مرکزی و غربی (RRTC-CWA) به عنوان اولین مرکز منطقه ای با حمایت موسسه بین المللی تحقیقات برنج (IRRI) و سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی وزارت جهاد کشاروزی (AREEO)، در سال 1390 با مرکزیت رشت تأسیس شد.

اجلاس دو روزه  بین المللی- منطقه ای برنج آسیای مرکزی و غربی با حضور نمایندگان 10 کشور صبح امروز  با سخنرانی استاندار گیلان صبح امروز در رشت  گشایش یافت.

ارزیابی و بررسی روند استراتژیک برنج در منطقه آسیای مرکزی و غربی و پیشنهاد موافقت نامه همکاری مشترک با رویکرد جدید ، گزارش دستاورد مرکز و معرفی ظرفیت ها و چگونگی توسعه همکاری ها، اقدامات و برنامه های آتی توسعه برنج در آسیای مرکزی و غربی ، افزایش سطح آگاهی عمومی، اطلاع رسانی برای اهمیت جایگاه و فعالیت اولین مرکز منطقه ای برنج جهان در ایران و اهداف و رسالت آن چگونگی بهبود و ارتقای تولید، تجارت و سطح مکانیزاسیون با توسعه فناوری صنعت برنج منطقه همفکری پیرامون نحوه مشارکت و همکاری موثر کشورهای عضو از اهداف اجلاس  بین المللی- منطقه ای برنج آسیای مرکزی و غربی است.

سفرا و مسئولین ارشد کشاورزی کشورهای ایران، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان، ازبکستان، جمهوری آذربایجان، افغانستان، عراق و قزاقستان ، نمایندگان سازمان همکاری های توسعه اقتصادی (اکو)، بانک توسعه اسلامی (آی دی بی)، معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی جمهوری اسلامی ایران، اعضای کمیته مدیریت فنی برنج آسیای مرکزی و غربی و جمعی از محققین کشاورزی در این  اجلاس دو روزه حضور دارند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان