Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : معاون تولیدات امور دامی جهاد کشاورزی گیلان از کاهش 10 هزار تنی تولید شیر در سال گذشته نسبت به سال 93 در این استان خبر داد.

ایرج بنیادی عصر امروز در جلسه تنظیم بازار گیلان با اشاره به ظرفیت 257 هزار تنی تولید شیر در استان اظهار کرد: مقداری از شیر تولیدی جمع آوری و فرآوری می شود و بخش دیگر در سطح روستاها به مصرف می رسد.

وی به جمع آوری 36 هزار و 900 تن شیر در سال گذشته در گیلان اشاره کرد و افزود: شیر تولیدی توسط مراکز جمع آوری و تعاونی های تولیدی به کارخانه های فرآوری تحویل شده است.

معاون تولیدات امور دامی جهاد کشاورزی گیلان با بیان اینکه 63 هزار و 600 تن شیر سال گذشته در استان فرآوری شده است، تصریح کرد: آمار مذکور نسبت به سال 93 مقدار 10 هزار تن کاهش نشان می دهد.

بنیادی از کاهش 13 درصدی تولید کارخانه های فرآوری شیر در گیلان خبر داد و بیان کرد: سال گذشته 4 هزار و 800 تن شیر از استان خارج شده است.

* کاهش 40 درصدی صادرات شیر به خارج از گیلان

وی به کاهش 40 درصدی صادرات شیر از گیلان به خارج از استان در سال 94 اشاره کرد و گفت: سال گذشته 31 هزار تن شیر وارد گیلان شده است و نسبت به سال 93 کاهش داشتیم.

معاون تولیدات امور دامی جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به مصرف سرانه 90 لیتری شیر در استان، خاطرنشان کرد: سال گذشته کارخانه های فرآوری مشکلی در تحویل شیر نداشتند.

بنیادی به کوتاهی تحویل شیر توسط کارخانه های فرآوری از ابتدای امسال در گیلان اشاره کرد و یادآور شد: طبق مصوبه دولت قیمت شیر خریداری از دامداران لیتری یک هزار و 440 تومان اعلام شد و پس از آن 100 تومان کاهش پیدا کرد اما کارخانه ها حاضر به تحویل شیر با این قیمت نیستند و اعلام می کنند شیر را باید با قیمت پایین تری خریداری کنیم.

* بدهی 4/7 میلیارد تومانی کارخانه های فرآوری به دامداران گیلان

وی با بیان اینکه کارخانه های فرآوری شیر بیش از 4 میلیارد و 700 میلیون تومان به تشکل های دامداری گیلان بدهکار هستند، اظهار کرد: قرار بود هر 15 روز یا ماهانه بدهی دامداران تسویه شود اما اکنون این روند طولانی شده است.

معاون تولیدات امور دامی جهاد کشاورزی گیلان، تنها درآمد دامداران را عرضه شیر و در کنار آن فروش گوساله عنوان کرد و افزود: روند فعالیت دامداری های استان به شدت تحت تأثیر قیمت شیر قرار گرفته است.

بنیادی با بیان اینکه تسهیلات مورد نیاز را نتوانستیم امسال در اختیار دامداران بگذاریم، تصریح کرد: از صندوق توسعه ملی هیچ اعتباری برای دامداران در نظر گرفته نشده و نتوانستیم از این قشر حمایت کنیم.

وی متذکر شد: اگر روند مذکور ادامه داشته باشد وضعیت پرورش دام در گیلان دچار مخاطره می شود و لازم است به آن توجه ویژه ای داشته باشیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان