Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : قرارداد پروژه پژوهشی میان شرکت گاز استان گیلان و دانشگاه گیلان با عنوان ‹‹ بررسی سیستم های نوین پایش خوردگی و بکارگیری آن در خطوط لوله گاز ›› انجام شد.

مهندس فلکیان رئیس واحد پژوهش گاز استان گیلان با اعلام این خبر افزود: گزارش نهایی و نتایج پروژه در جلسه شورای پژوهش شرکت گاز توسط مجریان این پروژه، آقایان دکتر باقری استاد دانشگاه گیلان و مهندس بصیری ارائه گردید .

وی نتایج این پروژه را بدین ترتیب تشریح نمود؛

دراین پروژه برخی از بروزترین روش های انتقال داده در بستر شبکه سنسورهای بی سیم (  WSN) بستر شبکه GSM و GPRS و ترکیب این دو ، بررسی و ارایه گردید. برای اندازه گیری پتانسیل خط نسبت به مرجع زمین ابتدا از الکترودهای سیمی مسی استفاده شده بود ولی نهایتاً با استفاده از الکترودهای دائمی اندازه گیری انجام می شود .

پیاده سازی شبکه سنسور بی سیم ( WSN ) در محیط شهری بدلیل وجود موانع انتقال امواج رادیویی نسبتاً پیچیده و مشکل است ولی در بستر GSM کلیه ایستگاه های حفاظت از زنگ (CPS) و مناطق حساس شهری و روستایی که در آن مناطق قابلیت آنتن دهی شبکه موبایل وجود دارد ، می توان تحت پوشش لحظه ای خوردگی قرارداد. تست میدانی و ارزیابی نتایج برای 5 ایستگاه حفاظت از زنگ (CPS) انجام و نتایج مطلوب بدست آمد .

استفاده از شبکه تلفن همراه GSM و انتقال داده ها با استفاده از پیام کوتاه به مرکز در کنار شبکه GPRS و انتقال در بستر اینترنت یا شبکه خصوصی مجازی بدلیل توپولوژی ستاره ای و توسعه و بلوغ فناوری موبایل، عملکرد مناسبی داشته است و توصیه شده است تا شرکت گاز استان گیلان با توجه به دانش فنی کسب شده بر اساس این پروژه و همچنین هزینه مناسب نسبت به سایر رقبا ، نسبت به اتوماسیون مانیتورینگ ایستگاه های حفاظت از زنگ اقدام نماید ./ منبع : روابط عمومی شرکت گاز

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان