گیلانیان
دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲ Monday, 27 March , 2023
ژوئن 27, 2014 کد خبر : 28077 خبر ها

۵۰۰ طرح صنعتی در گیلان بیش از ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد

۵۰۰ طرح صنعتی در گیلان بیش از ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد

گیلانیان : رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان با اشاره به اینکه حدود یکهزار طرح صنعتی با پیشرفت فیزیکی در استان داریم، گفت: حدود ۵۰۰طرح از این تعداد بیش از ۴۰درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

ˈ علی منتظریˈ شامگاه پنجشنبه در نشست خبری در جمع رسانه های گروهی استان در رشت با بیان اینکه بهره برداری از این طرح ها به ویژه طرح های نیمه تمام مهمترین برنامه های سالجاری این سازمان است، افزود: هم اکنون سرمایه گذاری زیادی برای تکمیل این طرح ها انجام شده که برای بهره برداری و تامین نقدینگی این طرح ها منتظر اقدامات بانکی هستیم.

وی در ادامه با اشاره به راه اندازی ۱۰ طرح بزرگ صنعتی در روزهای پیش رو گفت: این طرح ها که با سرمایه گذاری بالغ بر سه هزار و ۶۰۰ میلیارد ریال اجرا شده برای بیش از ۹۰۰ نفر اشتغالزایی مستقیم ایجاد می کند.

منتظری با اشاره به برنامه های این سازمان در هفته صنعت و معدن چهار طرح از این طرح ها را از پروژه های بزرگ استانی عنوان کرد.

وی این طرح ها را شامل دو طرح تولید محصولات فلزی، دو طرح تولید محصولات سلولزی، دو طرح صنایع شیمیایی، دو طرح محصولات کانی غیرفلزی و دو طرح محصولات پلاستیکی ذکر و اضافه کرد: این طرح ها در شهرستان های رشت، بندرانزلی، فومن، رودبار، شفت، تالش و سیاهکل راه اندازی شده است.

وی تعداد واحدهای صنعتی فعال در گیلان را دو هزار و ۶۰۰ واحد ذکر و اظهار کرد: در زمان حاضر ۸۷ هزار بیمه شده در این واحدها در حال فعالیت دارند.

منتظری همچنین با اشاره به خالی بودن حدود ۵۰ درصد از ظرفیت های واحدهای تولیدی استان گفت: امسال تلاش می کنیم با تامین نقدینگی واحدهای تولید، علاوه بر حفظ اشتغال موجود ظرفیت های خالی را نیز به بهره برداری برسانیم.

وی معوقات بانکی را از مهمترین مشکلات واحدهای تولیدی عنوان کرد و افزود: در زمان حاضر بیشتر واحدهای تولیدی به دلیل معوقات بانکی نمی توانند تسهیلات دریافت کنند که این سازمان رفع این مشکل را در برنامه های خود دارد تا واحدهای تولیدی بتوانند با درخواست استمهال از بانک ها، تسهیلات دریافت کنند.

* وجود یکصد معدن داری پروانه بهره برداری در گیلان

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در ادامه این نشست از وجود یکصد معدن دارای پروانه بهره برداری در استان خبر داد و گفت: نیمی از این معادن فعال هستند و باقی به دلیل مشکلات محیط زیستی، منابع طبیعی و معارضین طبیعی فعال نیستند.

وی با بیان این که استان گیلان به لحاظ محدودیت سرزمینی و موقعیت زمین شناسی به لحاظ برخورداری از مواد معدنی به ویژه مود معدنی فلزی و ذخایر در استان فقیر هستیم، عملیات اکتشاف در سراسر استان حتی جنگل ها و منابع طبیعی را از برنامه ها این سازمان در حوزه معادن برای یافتن معادن جدید و بهره برداری از آنها در صورت توجیه اقتصادی عنوان کرد.

وی عمده مواد معدنی و معادن موجود در استان را مصالح ساختمانی همچون سیمان ذکر و خاطرنشان کرد: بهره برداری خوبی از این معادن انجام می شود.

منتظری با بیان این که برای بهره برداری از صنایع معادنی حرکت های خوبی انجام شده است، کاشی، واحدهای دانه بندی شن و ماسه و کود را از جمله واحدهای صنعتی معدنی استان برشمرد.

* راه اندازی شهرک پخش کالا در گیلان

همچنین رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت یکی از مشکلات کشور و استان را در حوزه تجارت، شبکه نامنظم مدیریت توزیع خواند و گفت: متاسفانه شبکه توزیع ما به اندازه ای ناقص است که اطلاعات کاملی نداریم تا به سمتی پیش برویم که توزیع منظمی در توزیع کالا داشته باشیم.

وی ادامه داد: به دلیل ضعف در مدیریت شبکه توزیع بسیاری از کالاهایی که با مجوز قانونی وارد کشور می شوند، همان کالا در داخل تولید می شوند.

منتظری همچنین از راه اندازی شهرک پخش کالا در گیلان برای نخستین بار در کشوردر راستای ساماندهی شبکه توزیع در استان خبر داد و افزود: ۱۴۰ شرکت پخش بزرگ در استان وجود دارد که در کشور نیز شناخته شده هستند.

وی گفت: زمینی را در شهرک صنعتی سپید رود رشت در نظر گرفتیم که تمامی شرکت های پخش کالا در استان در این مکان مستقر شوند.

*شناسنامه دار شدن ۲۵ هزار واحد صنفی

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان در ادامه به وجود یکصد هزار واحد صنفی در استان اشاره و تصریح کرد: از این تعداد ۷۵ هزار واحد مجوز دارند و باقی آن فاقد مجوز هستند.

وی از شناسنامه دار شدن و ساماندهی ۲۵ هزار واحد صنفی فاقد پروانه خبر داد و افزود: ساماندهی این تعداد واحد صنفی در استان امسال شروع شده که تلاش می کنیم تمامی واحدهای صنفی تا یکی دو سال آینده شناسنامه دار شوند.

وی با اشاره به فعالیت ۱۰ هزار ناظر افتخاری در استان نیز گفت: ما نیازمند بازرسی و نظارت مردمی هستیم که همکاری شهروندان در زمینه تجارت می تواند بسیار راهگشا برای جلوگیری از تخلفات در این زمینه باشد.

به گزارش ایرنا ، ۶۰۰ واحد صنعتی با اشتغال ۱۲ هزار نفر در شهرک ها و نواحی صنعتی گیلان مشغول فعالیت هستند.

دهم تیرماه روز صنعت و معدن نامگذاری شده است.

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر

 

*

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

تولیدکنندگان استان در صف اول قطع برق؛

کریم خرسندی مژدهی

باز هم برق سه فاز “صنایع گیلان” را گرفت!

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی

مدیر مسئول روزنامه کیهان نوشت:

برادرانه با برادرانمان امیرعبداللهیان و شمخانی