Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : امام جمعه موقت رشت اگر نهی از منکر نکنیم و فساد در جامعه رواج پیدا کند، کسی امر به معروف را جدی نمی گیرد و نهی از منکر خنده دار می شود.

حجت الاسلام والمسلمین پوررضا در خطبه های نماز جمعه شهر رشت، با اشاره به لغزنده بودن جاده ایمان، اظهار کرد: ممکن است حتی انسان های مومن در مسیرشان دچار لغزش شوند لذا تقوا و رعایت حرمت خدا بزرگترین حق الهی نزد انسان است که ما را در جاده ایمان حفظ می کند.

وی با بیان اینکه اعمال انسان براساس نیت در قلب سنجیده می شود، افزود: اعمال انسان از خدا و فرشتگان پنهان نیست. در واقع خداوند دنیا را برای تربیت انسان خلق کرده و لذا دنیا محل گذر است. البته خداوند معیارهایی در نظر گرفته و مانع از گمراهی انسان می شود.

امام جمعه موقت رشت خداترسی را ویژگی انسان مومن دانست و تصریح کرد: باید با تقوا به اعمالی که نزد خداوند خوشایند است بپردازیم و خوشایندی خدا را محوریت اعمال قرار دهیم. در واقع انسان نباید تنها از روی ترس از خدا به انجام کارها بپردازد؛ در حالی که داشتن محبت نسبت به خدا بالاتر و مهمتر است. انسانی که دنیاطلب است، در واقع نسبت به خدا محبت ندارد.

حجت الاسلام پوررضا دریافت حقوق های نجومی را مصداق دنیاطلبی دانست و گفت: پرداختن به امور دنیوی و کار و تلاش کردن برای رفع مشکلات مردم، دنیاطلبی محسوب نمی شود، اما دریافت بدون دغدغه حقوق های نجومی مانع بزرگی در راه رسیدن به زندگی متعالی است لذا مبنای دریافت حقوق در نظام اسلامی باید مشخص شود.

وی با بیان اینکه کسانی که از دیگران دستگیری و آنها را به امر به معروف و نهی از منکر دعوت می کنند، در واقع در درون خودشان به خدا رسیده اند، عنوان کرد: در مسیر رسیدن به خدای متعال حرکت از درون و خلوت آغاز می شود و به آرامش حقیقی می رسد.

امام جمعه موقت رشت با بیان اینکه ایستادگی در برابر ظلم و کفر نیازمند استحکام و انسجام درونی است، ادامه داد: اگر تمام دنیا به کفر رفتند تا ما را از مسیر خدا و پیغمبر دور کنند باید همانند کوه استوار باشیم.

وی بررسی بی طرفانه و عادلانه عملکرد دولت ها را تحقق مردم سالاری دینی دانست و خاطرنشان کرد: در سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» متخصصان اشکالات و نقص ها را جهت برطرف شدن برای گروه های مردمی در استان ها مشخص کنند و در فکر مچ گیری نباشند.

حجت الاسلام پوررضا شورای نگهبان را از ارکان نظام اسلامی دانست که وظیفه تطبیق قوانین با اسلام را به عهده دارد و گفت: عملکرد مسئولان آبروی نظام است و لذا نباید به اسم مصلحت از عملکرد ضعیف و اقدامات ناسالم چشم پوشی و آنها را مخفی کنیم. باید از شاد کردن دشمن در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی و سیاسی خودداری کرد.

این کارشناس دینی با تاکید بر اینکه باید با دقت پشت سر رهبری حرکت کنیم، متذکر شد: باید همواره پشتیبان رهبر و ولایت فقیه باشیم تا از گزند دشمن در امان بمانیم. هر زمان در مسیر و پشتیبانی از ولایت فقیه حرکت کرده ایم به پیروزی و سعادت رسیده ایم. امروزه برخی افرادی که باید به بیانات رهبری توجه کنند این کار را به درستی انجام نمی دهند.

امام جمعه موقت رشت با بیان اینکه امروزه شبکه های ماهواره ای و فضای مجازی به دنبال گرفتن غیرت و عفت از جوانان ایران اسلامی هستند، خاطرنشان کرد: با از میان رفتن عفت و غیرت در بین جوانان زمینه بسیاری از مشکلات در جامعه فراهم می شود.

وی امر به معروف و نهی از منکر را حق دیگر خدا نزد انسان دانست و یادآور شد: اگر نهی از منکر نکنیم و فساد در جامعه رواج پیدا کند، کسی امر به معروف را جدی نمی گیرد و نهی از منکر خنده دار می شود. کشورهای غربی در پی رخنه کردن در فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر در جامعه اسلامی ما هستند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان