Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل محیط زیست گیلان با بیان اینکه تهدید اصلی تالاب کاهش تراز آبی دریای خزر است، گفت: یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب در تالاب رسوب داریم که تخلیه آن به 200 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

محمدپور امروز در جلسه شورای برنامه ریزی استان که با حضور استاندار در سالن اجتماعات شهید انصاری برگزار شد، اظهار کرد: در سالجاری برای اجرای هر پروژه در تالاب انزلی در کمیته اصلی تالاب که با حضور استاندار، نمایندگان و دستگاه های ذیربط 104 جلسه برگزار کردیم که 69 مصوبه داشت. دنبال این هستیم که مصوبات را در حوزه تالاب انزلی اجرایی کنیم.

مدیرکل محیط زیست گیلان افزود: عمده مشکل تالاب ورود فاضلاب های شهری و صنعتی است که از مسیر رودخانه پیربازار وارد تالاب می شود که از رودخانه های زرجوب و گوهررود متصل شده است و 4 هزار هکتار از اراضی را تحت تاثیر قرار می دهد. در سالجاری یک سوم تالاب را ساماندهی می کنیم.

وی گفت: اگر سالانه 580 هزار تن رسوب وارد تالاب شود، باید برنامه ریزی کرد تا اعتبارات متناسب با این حجم رسوبات در نظر گرفته شود. بیشترین رسوبات هم از رودخانه پسیخان وارد تالاب می شود.

محمدپور با بیان اینکه بیش از 50 درصد عرصه آبی تالاب را در غرب آن شاهد هستیم، بیان کرد: تله رسوب گیر در ورودی شیله سر احیا می شود، برای رسوب گیری حوزه مرکزی از بخش خصوصی استفاده می کنیم.

مدیرکل محیط زیست گیلان تصریح کرد: یک میلیارد و 200 میلیون مترمکعب در تالاب رسوب داریم که تخلیه آن به 200 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد، باید از طریق تله های رسوب گیر جلوگیری کنیم یا مانع ورود رسوبات شویم.

وی اضافه کرد: تهدید اصلی تالاب کاهش تراز آبی دریای خزر است، البته موجشکن هم بی تاثیر نیست. امسال 6 آبراه را احیا کردیم که 7 آبراه در دستور کار قرار گرفته است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان