Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل انتقال خون استان گیلان با اشاره به اینکه هفتمین پالایشگاه پلاسمای فراورده های خونی دنیا قرار است در گیلان احداث شود گفت: اخیراً در کمیته رفع موانع تولید با حمایت دکتر سالاری این موضوع تائید شد و حدود 220 میلیون دلار سرمایه گذاری روی این موضوع شده است.

مرادی شامگاه پنج شنبه در نشست خبری شبکه باران با بیان اینکه اکنون انقلابی در درمان بیماران سرطانی به خصوص درمان خون پیش آمده اظهار کرد: خالی کردن مغز و استخوان بیمار سرطانی از سلول های نابالغ و ارسال سلول های بنیادی خون ساز باعث نجات بیمار می شود.

وی با اشاره به اینکه کار نجات بیماران سرطانی در سازمان انتقال خون با ایجاد بانک سلول های بنیادی شروع شد افزود: این کار در گیلان در سال 1395 شروع و در سال 1396 به این کار سرعت بخشیده شد.

مدیرکل انتقال خون استان گیلان با بیان اینکه هرکدام از انسان ها یک ساختار ژنتیکی دارند گفت: با یک آزمایش از هر کس این ساختار ژنتیکی به تهران می رود و از هر یک میلیون نفر یک نفر باهم تشابه ژنتیکی دارند.

مرادی با اشاره به اینکه بیمار سرطانی می تواند حدود 30 درصد از خانواده اش و 70 درصد در از اجتماع نمونه سلول بنیادی بگیرد تصریح کرد: بانک اطلاعاتی به همین علت بوده که ساختار ژنتیکی افراد آزمایش شده در آنجا ثبت می شود و درصورتی که بیماری به سلول بنیادی نیاز داشته باشد در صورت وجود به راحتی در بانک اطلاعاتی تشابه ژنتیکی پیدا می شود.

وی با بیان اینکه لازم است تمامی افراد با مراجعه به پایگاه های انتقال خون یک آزمایش خون دهند تا ساختار ژنتیکی مان مشخص شود گفت: پلاکت و پلاسما از فراورده های اصلی خون هستند و خون در واحد فراورده به پکسل، پلاکت و پلاسما تجزیه می شود.

مدیرکل انتقال خون استان گیلان با بیان اینکه پلاسماهای استان ها را به آلمان می فرستیم افزود: صنعت پلاسما در ایران نیست و به آلمان رفته و تبدیل به دار می شود و به کشور برمی گردد و در اختیار بیماران نیازمند قرار می گیرد و ازنظر ارزآوری هم به نفع کشور است.

مرادی با اشاره به اینکه هفتمین پالایشگاه پلاسمای فراورده های خونی دنیا قرار است در گیلان احداث شود بیان کرد: اخیراً در کمیته رفع موانع تولید با حمایت دکتر سالاری این موضوع تائید شد و 220 میلیون دلار سرمایه گذاری روی این موضوع شده است.

وی با بیان اینکه گیلان در بحث فرهنگ اهدای خون جزو استان هایی بوده که مردمان بسیار فهیم و ایثارگر دارد گفت: گیلان همیشه جزو استان های پرمصرف بوده و این اهدا باید همیشگی باشد.

مدیرکل انتقال خون استان گیلان با بیان اینکه حدود 800 تا 900 هزار نفر از جمعیت می توانند خون بدهند تصریح کرد: به هر دلیلی اگر 500 هزار نفر مشکل داشته باشند حداقل 200 تا 300 هزار نفر می توانند خون بدهند که از شهریور سال 1395 تا پایان سال 1396 حدود 11 درصد رشد داشتیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان