Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان به نقل از مهر : یکی از مراجع تقلید گفت: بعضی بانک ها قرض الحسنه ۲۸ درصدی می دهند، یعنی چه؟ نام ربا خواری را به دروغ، قرض الحسنه می گذارند، درست نیست.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار جمعی از مسئولان حراست بانک سپه کشور که در مدرسه امیرالمؤمنین(ع) قم برگزار شد، به مسائل مهم در بانکداری اشاره کرد و گفت: اساساً فلسفه تأسیس بانک حفظ اموال مردم است. سابقاً مردم مجبور بودند، اموال خود را مخفی کنند، اما الان مرکزی به نام بانک است که حافظ اموال مردم است و یقین دارند، اموال مردم در بانک حیف و میل نمی شود. این ضرورت اجتماعی را بانک ها برای خود قرار دادند.

این مرجع تقلید افزود: اما هدف دوم از راه اندازی بانک این است که بانک ها اموال را در مسیر فعالیت مثبت اقتصادی بکار بگیرند. مردم سرمایه کمی دارند. وقتی همه در کنارهم در بانک بگذارند، تبدیل به سرمایه عظیم می شود و می توان برای فعالیت های اقتصادی و اجتماعی به کار گرفت.

وی بیان داشت: سرمایه کوچکی که در دنیای امروز بازده ندارد، با تجمیع درجایی مانند بانک می توان به صورت احسن تبدیل کرد و به دو صورت به کار گرفت.

وی افزود: یک قسم فعالیت اقتصادی بانک این است که یا خود بانک برای فعالیت اقتصادی، سرمایه را بکار بگیرد یا به مردم بدهد تا مردم در فعالیت های خصوصی بکار گیرند، بخش خصوصی گاهی سرمایه کلان و کوچک دارند، اگر این ها سالم کار کنند، بانک ها به رسالت خود عمل کرده اند.

آیت الله مکارم شیرازی بابیان اینکه شرط سالم کار کردن بانک این است که ربا حذف شود، گفت: ربا مایه بدبختی جامعه اسلامی و ویرانی اقتصادی است و اندیشمندان نشستند و فکر کردند مسائلی مانند عقود اسلامی و شرعیه و بانکداری بدون ربا را به وجود آوردند.

وی افزود: اگر به این معیارها عمل شود، باعث شکوفایی اقتصادی می شود و اگر به این موارد عمل نشود، تبدیل به ربا خواری مخفی شود، مایع بدبختی می شود. اگر بانک داری بدون ربا باشد، جامعه مشکلی نخواهد داشت.

وی بیان داشت: بسیار دیده شده وقتی به افراد به عنوان تسهیلات می خواهند وامی بدهند،تا کارخانه ای راه بیاندازد، کشاورزی و دامداری کند، بانک می گوید، برو فاکتور صوری بیاور. این فاکتور صوری بلای بانک ها است.

این مرجع تقلید افزد: این فرد این پول را تبدیل به جهیزیه می کند، بعضی می گویند پول گرفتیم در مسیر دیگر هزینه کردیم و رفتیم کربلا و ماشین خریدیم. این پول به صورت بدهی می ماند، بدهی را نمی تواند بدهد، به این وام ها، جریمه می خورد نمی تواند بدهد، که خود همین عاملی برای بدبختی است.

وی افزود: اگر بیایند تسهیلات را از عقود شرعیه به فاکتورهای صوری ببرند، یقین داشته باشید که نتیجه آن منفی است و آن چیزی که ما از بانک ها انتظار داریم که همانا شکوفایی اقتصادی است، تبدیل به ضد می شود.

آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: قسم دیگر این است که خود بانک ها فعالیت های اقتصادی مفید داشته باشد. به این صورت که بانک سرمایه ها را در مسیری به کار بگیرد که چندان فایده ای برای کشور نداشته باشد، اما تنها پول در بیاورد، این عمل بانک درست نیست، بانک باید ضرورت ها را درنظر بگیرد. ضرورت ها ،کشاورزی، آبیاری و برق است. اما بانک پول ها را در مسیرهایی که باعث اسباب تجمل است، بکار گیرد، کار اشتباهی است.

این مرجع تقلید گفت: معتقدیم قرض الحسنه کارمزد دارد و بانک هم مخارج دارد و گفتیم تا ۴ درصد سود به دلیل مخارج بانک مشروع است؛ اما غیر از آن درست نیست و ربا است. بعضی بانک ها قرض الحسنه ۲۸ درصدی می دهند، یعنی چه؟! نام ربا خواری را به دورغ، قرض الحسنه می گذارندکه درست نیست.

وی افزود: گفتیم ۴ درصد در کل زمان، اما آن غیر از این تفسیر می کند و می گوید ۴ درصد در هر سال. اگر ۵ ساله باشد، سال اول ۴ درصد، باقی مانده اش سال دوم، ۸ درصد، باقی مانده سال سوم، ۱۲ درصد، سال ۵ به ۲۰ درصد می رسد، در حالی که ما در کل سال ۴ درصد گفتیم. نه اینکه در هر سالی یک چهار درصدی اضافه شود که آن باقی مانده سال ۵ را ۲۰ درصد بگیرند.

وی عنوان کرد: نباید با شگردهایی، قانون را دور زد و مسائل را مخفی کرد. این درست نیست. صادقانه با مردم رفتار کنیم. قرض الحسنه، قرض الحسنه است.

وی بیان داشت: مشکل دیگر جریمه برجریمه است. کسانی نمی توانند بدهی خود را پرداخت کنند، خواسته کار کند ولی ورشکست شده است باید به آن فرد مهلت داد، چون این دستور قرآن کریم است. قرآن دستور می دهد به بدهکاری که نمی تواند بدهی خود را بدهد، مهلت دهید، نه اینکه زندان ببریم. البته این زندان نبردن برای کسی است که توان پرداختن ندارد. اما چرا کسی که ندارد، مهلت نمی دهیم و دنبال حساب سود بر سود هستیم. همین برای مردم مشکل ایجاد می کند.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: بانک ها مراکز ضروری هستند؛ اما مشکلات و آسیب ها زیاد است. یکی از مشکلات بالا بودن سود تسهیلات عقود است. ما معتقدیم صنایع باید با خارج رقابت کند، رقابت در کیفیت و قیمت. این کار خوبی است. این چه رقم می تواند قیمت را پایین بیاورد درحالی که ۲۸ درصد به بانک سود می دهد. کجا می تواند رقابت کند.

وی افزود: بانک های خارجی یک درصد سود می دهند، اما بانک های ما چندین درصد سود از صنایع می گیرند.این آدم چه رقم می تواند رقابت کند؟ این نوع سودها مشکلات اقتصادی را حل نمی کند.

وی ابراز داشت: دراین نوع مسائل بن بست نداریم، می توان برای حل این مسائل مانند عقود فکر کرد و راه حل داد، باید راه حل پیدا کرد. فعلاً مشکل اقتصادی کشور از مشکل سیاسی بیشتر است و مشکل سیاسی ریشه در مشکل اقتصادی دارد که بانک یکی از مراکز اثر گذار در این عرصه است.

این مرجع تقلید افزود: بحث ارز، سودبانکی و فروختن سکه خود مشکلی دیگر است که با دست خودمان داریم عمل می کنیم. چون پول مردم را از گردش خارج می کنیم. پول ،تبدیل به سکه می شود و در خانه می ماند. یا دلار می فروشیم. این ها مسائلی است که باید گفت و برای حل آن فکری کرد.

آیت الله مکارم شیرازی بابیان اینکه حراست نظارت بر همه مسائل است گفت: در بحث حراست باید با دوست و دشمن در مسائل یکسان رفتار کنیم./ منبه : به نقل از مرکز خبر حوزه

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان