Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان چای کشور گفت: به طور میانگین ۶۸ درصد از مطالبات چایکاران مربوط به قدرالسهم دولت و کارخانجات به حساب آنان واریز شده و مابقی نیز در اسرع وقت پرداخت می شود.

حبیب جهانساز اظهار داشت: تاکنون میزان برداشت برگ سبز چای در دو استان شمالی یعنی گیلان و مازندران روند خوبی داشته به طوری که از آغاز فصل برداشت تاکنون بالغ بر 271 هزار تن برگ سبز از کشاورزان خریداری شده است.

رئیس سازمان چای کشور با بیان این نکته که 90 درصد کارخانجات فرآوری چای در استان گیلان واقع شده اند افزود: در حال حاضر با توجه به ادامه داشتن برداشت برگ سبز چای توسط کشاورزان شمالی، 46 کارخانه جهت تحویل محصول باز بوده و مشغول فعالیت هستند.

جهانساز با اشاره به به وجود 8 کارخانه چایسازی در مازندران و فعالیت آنها در عرصه استحصال چای خشک عنوان کرد: این تعداد از کارخانجات و واحدهای فرآوری برگ سبز چای و تولید چای خشک در شهرهایی نظیر تنکابن، رامسر و کلارآباد استان مازندران واقع شده اند.

وی میزان برگ سبز برداشت شده و نوع آن ها توسط چایکاران شمالی را نیز برشمرد و ابراز داشت: تاکنون بالغ بر 37 هزار و 82 تن برگ سبز درجه یک و 38 هزار و 788 تن برگ سبز درجه دوم از باغات دو استان گیلان و مازندران برداشت و به کارخانجات تحویل داده شده است.

رئیس سازمان چای کشور ارزش ریالی این میزان برگ سبز خریداری شده از چایکاران را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: 164 میلیارد و 833 میلیون تومان ارزش ریالی این مقدار از محصول خریداری شده است که باید نسبت به پرداخت وجوه آن به کشاورزان شمالی اقدام شود.

جهانساز با ابراز اینکه امسال خرید برگ سبز چای به نسبت سال گذشته پنج درصد کاهش داشته است بیان داشت: قدرالسهم پرداختی کارخانجات فرآوری چای 67 میلیارد و 500 میلیون تومان است که تاکنون نسبت به پرداخت حدود 38 میلیارد و نیم آن اقدام کرده اند.

وی کل وجوه پرداختی به کشاورزان را تاکنون حدود 107 میلیارد و نیم اعلام کرد و ابراز داشت: قدرالسهم پرداختی دولت و سازمان چای نیز به میزان 68 میلیارد تومان رسیده که با این احتساب دولت تاکنون نسبت به پرداخت حدود 74 درصد از سهم خود به چایکاران اقدام کرده است.

رئیس سازمان چای کشور از استحصال حدود 17 هزار تن چای خشک در کارخانجات فرآوری چای خبر داد و اظهار داشت: به طور میانگین 68 درصد از مطالبات چایکاران مربوط به قدرالسهم دولت و کارخانجات به حساب آنان واریز شده است و مابقی نیز در اسرع وقت پرداخت می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان