Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : موسسه بین المللی مطالعات دریای خزر در تاریخ 97/5/20 مصاحبه میثم آرایی، مدیر این موسسه را با روزنامه «اعتماد» پخش کرد که عین آن منعکس می شود : 

چرا پس از فروپاشی شوروی سابق این احساس به وجود آمد که کشورهای حاشیه خزر گرد هم جمع شوند و یک رژیم حقوقی را برای آن تدوین کنند؟

اولین دلیل این اتفاق به وجود آمدن مباحث جدید در بحث دریاهاست. به طور مثال تحدید حدود مناطق دریایی، استخراج نفت، توسعه صید ماهی ها از جمله مواردی هستند که کشورها به دلیل اینکه از درگیری نظامی و امنیتی- سیاسی نجات پیدا کنند به سمت تدوین یک رژیم حقوقی بروند. اما پیش از این کنوانسیون هایی در سال های ١٩٢١ و ١٩٤٠ به وجود آمد که بخشی از آن مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر بود که البته بخش عمده آن ناقص بود و در آن تنها به کشتیرانی و صید ماهی در دریای خزر اشاره شده بود. به همین دلیل راجع به موضوعاتی مانند نفت و گاز که در بستر و زیر بستر وجود دارد هیچ بحثی مطرح نشده بود و باید در خصوص آن تصمیم گیری صورت می گرفت. پس از فروپاشی شوروی علاوه بر ایران، ٤ کشور دیگر در اطراف خزر به وجود آمد و طبیعتا مباحث مربوط به تجزیه و سهم آنها از سطح، بستر و مباحث مربوط به ماهیگیری تعیین تکلیف می شد و اکنون نیز در رژیم حقوقی که به نظر می رسد در روز یکشنبه به امضا خواهد رسید، اعضا به دنبال تعیین تکلیف آن هستند.

به نظر می رسید به خصوص در دوره دولت اصلاحات کشورهای حاشیه خزر قصد داشتند به صورت ٤ کشور متحد در مقابل ایران قرار بگیرند، اما عملا این اجازه به آنها داده نشد. اکنون نیز به نظر می رسد اختلافات اندکی میان ٤ کشور دیگر حاشیه خزر وجود دارد و اختلاف اصلی با ایران است. عمده ترین اختلافات بر سر چیست؟

این کشورها به دلیل آن با یکدیگر اختلاف ندارند که عملا در مباحث تحدید حدود و تقسیم دریا میان یکدیگر در دوره شوروی بین جمهوری های خودمختار انجام شده بود. اما بعد از تجزیه شوروی نیز چیزی که در دوره شوروی تعیین شده بود را مورد تاکید قرار دادند. ایران نیز آن را قبول نداشت، البته خواسته های جدیدی نیز میان آنها شکل گرفته بود. به همین دلیل مباحث جدید و مختلفی مطرح شد. خط مبدا دریای سرزمینی، حدود بستر و زیر بستر (فلات قاره) هریک از کشورها، منطقه ماهیگیری، عرض دریای سرزمینی، انتقال لوله های نفت و گاز (ترنس کاسپین که بنا بود گاز از طریق ترکمنستان و قزاقستان به باکو منتقل و به خط لوله تاناپ متصل شود) و بحث محیط زیست دریا از جمله مباحث مورد اختلاف جدی بود و طرفین نیز در طول این سال ها پس از فروپاشی تلاش کردند که به سمت حل آن پیش بروند.

برخی کارشناسان معتقدند که برای امضای یک رژیم حقوقی نباید عجله کرد، زیرا اکنون بسترهای سیاسی برای اجرای آن وجود ندارد، دیدگاه شما در این زمینه چیست، آیا وقت مناسبی هست یا خیر؟

نظر کارشناسی ما به دو بخش تقسیم می شود که یکی شرایط سیاسی است، زیرا با توجه به اینکه ایران در دوره پسابرجام به سر می برد و امریکا نیز از این توافق به صورت یک جانبه خارج شده است، نباید فراموش کنیم که امریکا نقش بسیار مهم و پررنگی در روابط خارجی کشورهایی همچون ترکمنستان، آذربایجان و حتی قزاقستان دارد. به همین دلیل فشارهایی از این جهت وجود دارد و از لحاظ سیاسی این احساس وجود دارد که وضعیت در سطح بین المللی برای ایران در راستای امضای این کنوانسیون مساعد نیست. اما از دیدگاه حقوقی و فنی نیز ایرادهای جدی به این رژیم حقوقی مطرح است که به ضرر ایران تمام می شود. بحث خط مبدا دریای سرزمینی، آن چیزی که ما از رسانه های روسی و قزاقستانی متوجه شدیم، اگر فرمولی که آنها مطرح می کنند، پیش برود به ضرر ایران تمام می شود و خلیج تاریخی ایران و به قول برخی دوستان خلیج مازندران عملا نادیده گرفته می شود و دیگر آب های داخلی نخواهیم داشت. از طرفی دیگر بحث ماهیگیری نیز که منطقه ای به عرض ١٠ مایل تعیین شده است، چون ایران در سمت آب های عمیق قرار گرفته و سایر کشورها در سمت آب های کم عمق قرار دارند و ماهی ها بیشتر در آب های عمیق قرار دارند، این منطقه به ضرر ما تمام خواهد شد. برخی از کلماتی که در این توافق مطرح شده که بر اساس شنیده هاست و متنی از آن منتشر نشده، چندان کامل نیست. به طور مثال حضور نظامی نیروهای خارجی ممنوع اعلام شده در صورتی که اشاره ای به تردد و عبور آنها نشده است. به همین دلیل امریکا با قزاقستان موافقتنامه امنیتی امضا کرده و حتی یک بندر در اختیار امریکایی ها قرار داده اند که بتواند تجهیزات خود را به قزاقستان و از آن طریق به افغانستان منتقل کنند. همچنین تضمین های کافی در بحث محیط زیست دریای خزر وجود ندارد، منطقه انحصاری اقتصادی در نظر گرفته نشده که این به ضرر ایران خواهد بود. فاکتورهای اصل انصاف که از فاکتورهای تحدید حدود دریایی است به آن اشاره ای صورت نگرفته است که این باعث می شود ایران دچار ضررهای جدی در این جریان شود.

محدوده دریایی ایران در عمیق ترین نقطه خزر قرار گرفته است که عملا استخراج نفت و گاز را با مشکل جدی مواجه می کند، آیا به نظر شما سهم ایران به جایی می رسد که بتواند در مناطق کم عمق تر استخراج داشته باشد؟

کارشناسان زمین شناسی معتقدند به دلیل اینکه در طرف ایران بستر اقیانوسی قرار دارد، به همین دلیل عملا نفتی در منطقه ایران وجود ندارد. نفت ها نیز معمولا در شیب قاره قرار دارند که سمت ایران شیب قاره بسیار کم عرض و محدودی دارد و بیشتر این شیب ها به سمت ترکمنستان و آذربایجان است. رویه های بین المللی به این سمت رفته است که باید در تحدید حدود مناطق دریایی این موارد به عنوان فاکتورهای اصل انصاف مورد توجه قرار گیرد که در این مورد می توان به مساله تونس و لیبی در مساله دریای مدیترانه اشاره کرد که دیوان دادگستری بین المللی دراین خصوص نظر خود را مطرح و به این اصل نیز اشاره می کند. شکل تقعر ساحل ایران نیز باعث می شود که در این زمینه ضرر کنیم. از همین رو ما اصرار داریم که به سمت رویه های بین الملل سوق پیدا کنیم که این باعث می شود بتوانیم به سهم بیشتری از بستر و به منابع نفتی و گازی بیشتری دست پیدا کنیم.

آیا این شرایط در کنوانسیون جدید برای ایران در نظر گرفته شده است؟

با این کنوانسیون متاسفانه خیر، زیرا بر اساس شنیده هایی که از مقام های سایر کشورها به دست آمده و آن را رسیدگی کردیم، عملا باعث می شود که سهم قابل قبولی به ایران نرسد که این سهم عموما در بخش عمیق قرار دارد و نفت و گاز بسیار کمی در این محدوده وجود دارد.

موضوع دیگر که بسیار مورد توجه افکار عمومی قرار دارد، سهم ایران از دریای خزر است. در طول سالیان درصد های متفاوتی مطرح شده است، از ١٩ تا ٢٠ درصد گرفته تا ١١درصد و حتی در برخی موارد ٥٠ درصد نیز مطرح شده است، سهم واقعی در نظر گرفته شده برای ایران به چه میزان است؟

در این کنوانسیون اینکه سهم کشورها از دریا به چه میزان است، مشخص نشده و حتی فرمولی برای تعیین آن نیز به توافق طرفین نرسیده است. کشورها بر اساس این کنوانسیون باید کشورهای مجاور و مقابل رودرروی یکدیگر به صورت دوجانبه قرار گیرند و راجع به این موضوع تصمیم گیری کنند. در سطح بین المللی نیز استانداردهایی برای تحدید حدود به صورت هندسی، جغرافیایی و ریاضی وجود دارد که بر اساس این فرمول ها و اگر موادی که فعلا در این کنوانسیون ظاهرا گنجانده شده است تصویب شود، بعید می دانم سهم ما به آن چیزی که ما ٢٠ درصد می گوییم، برسد و بسیار کمتر از آن خواهد بود البته ١١ درصد هم نخواهد شد ولی همان میزان سهمی که به ایران می رسد در مناطق عمیق خواهد بود و این مشکل برای ایران به وجود خواهد آمد. مگر اینکه موادی به این کنوانسیون اضافه شود که برخی از مواد حقوق بین الملل را که مبتنی بر اصل انصاف است را در خود قرار دهد، آن زمان با استناد به این مواد خط مبدا دریای سرزمینی را جلو ببریم و پس از آن سهم بیشتر از بستر و زیر بستر داشته باشیم.

طبق این کنوانسیون برای تعیین سهم باید وارد مذاکره با ترکمنستان و آذربایجان شویم. آیا فضایی وجود دارد که بتوانیم به یک توافق دوجانبه دست پیدا کنیم؟

قطعا خیر و شاید ٤٠تا٥٠ سال هم به طول بینجامد.

این رژیم در نهایت چه فایده ای می تواند داشته باشد؟

فایده این رژیم در آن است که کلیات را به تصویب می رساند و یک سری از مواد را در خود جای داده که می تواند پیش زمینه توافق های دوجانبه را فراهم کند. با توجه به آن چیزی که بر اساس شنیده ها در کنوانسیون وجود دارد، توافق ما با طرف های آذری و ترکمنستانی را سخت خواهد کرد که اصلی ترین چالش نیز خط مبدا دریای سرزمینی است.

چرا کنوانسیون در یک سکوت خبری پیش برده شده و به مرحله امضا رسیده، اگر بناست این رژیم در سطح سران به امضا برسد، چرا در اختیار حداقل محافل تخصصی قرار نگرفته که بتوان آن را دقیق تر مورد تحلیل و بررسی قرار داد؟

هر ٥ کشور به صورت کاملا سری این مذاکرات را پیش می برند و تمام دولت های این کشورها متهم به همکاری، اهمال و حتی شاید خیانت هستند، زیرا تئوری افسانه ای سهم ٥٠ درصدی ایران از دریای خزر، دقیقا عکس آن ٨٩ به ١١ درصد در کشورهای تجزیه شده از شوروی سابق مطرح است و آنها نیز اعلام می کنند که باید به افکار عمومی پاسخگو باشیم. ما هم اعلام می کنیم که باید به مردم پاسخگو باشیم. از همین رو این مسائل باعث شده است که مذاکرات در یک سطح مخفی کاری غیرقابل باور کنوانسیون تنظیم شود و بعید هم می دانم که آن را پس از امضا منتشر کنند و شاید آن را موکول به تصویب در پارلمان ها کنند.

این محرمانه بودن چه کمکی خواهد کرد؟

هیچ کمکی نخواهد کرد و چالش ها از نظر من به جلو منتقل می شود و آن را در آینده گسترده تر و بزرگ تر خواهد کرد. به صراحت باید گفت که ایران هیچ کنوانسیونی به این مهمی را در طول ٥٠ سال گذشته به امضا نرسانده است و حتی درجه اهمیت برجام یک دهم آن است، زیرا در برجام گفت وگو بر سر حقوق مسلمی بود که قصد جلوگیری از آن را داشتند و اگرچه بخشی از آن محدود شد اما این محدودیت ها در یک تا دو دهه می تواند برطرف شود. اما در این کنوانسیون بحث سرزمینی مطرح است. یعنی چیزی را می دهید یا چیزی را می گیرید که شاید تا سده ها هیچ تغییری در آن صورت نگیرد. در اروندرود تنها به خاطر یک بازه ١٠ کیلومتری، ٨ سال با عراق وارد جنگ شدیم که خسارت های جبران ناپذیری را به کشور وارد کرد. در اینجا نیز خدایی نکرده یک معاهده غیر کارشناسی می تواند یک چالش جدی را طی ٣٠-٢٠ سال آینده برای کشورها ایجاد کند. پس باید با احتیاط در این زمینه پیش رفت.

شما معتقدید که این کنوانسیون حقوقی گره ای از گره های خزر باز نمی کند؟

گره ای از گره ایران باز نخواهد کرد ولی برای طرف های مقابل یک کنوانسیون ایده آل خواهد بود، زیرا به آنها اجازه داده شده است که یک خط مبدا دریایی سرزمینی متناسب با شرایط خودشان تهیه کنند و به دلیل اینکه ساحل مقعر و پایین ترین سطح جزری داریم به ضرر ما تمام خواهد شد. اکنون منطقه ماهیگیری برای آنها در نظر گرفته و منطقه مشترک آبی تعیین می شود که عملا این مناطق تحت استیلای ایران بود و اجازه ماهیگیری به آنها داده نمی شد. اما امروز با این کنوانسیون می توانند ماهیگیری آزاد داشته باشند که کار را برای ما سخت خواهد کرد و از طرفی دیگر انتقال خط لوله ترنس کاسپین که تا کنون ما با آن مخالف بودیم نه تنها یک چالش زیست محیطی بلکه ژئوپلیتیکی ایجاد خواهد کرد، زیرا بناست این گاز به اروپا صادر شود و هر نوع چالشی برای این خط لوله تبدیل به چالش اروپا، ناتو و امریکا تبدیل خواهد شد و برای دفاع از منافع خود پای آنها در خزر به مانند خلیج فارس باز خواهد شد.

منبع: روزنامه اعتماد

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان