Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان گفت: بخشی از تحریم ها برای استان فرصتی قابل توجه است و باید حوزه معاونت اقتصادی استانداری، برنامه ریزی صحیحی برای تحقق این مهم انجام دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان پیش از ظهر امروز مصطفی سالاری در مراسم معارفه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری گیلان با اشاره به وضعیت مالی کشور در حوزه تملک دارایی و اعتبارات عمرانی با بیان اینکه نباید خود را بدهکار دولت کنیم اظهار کرد: سیاست جدی دولت واگذاری پروژه های عمرانی نیمه تمام و پروژه های قابل بهره برداری هزینه بر به بخش خصوصی است .

وی بر اهمیت این مسئله تاکید کرد و افزود:واگذاری پروژه های عمرانی به بخش خصوصی جهت تکمیل در ستاد هماهنگی امور اقتصادی به ریاست رئیس جمهور مصوب و بر استفاده حداکثری از این ظرفیت قانونی تاکید شده است.

وی ادامه داد: همچنین اتمام پروژه های عمرانی با پیشرفت فیزیکی بالا و پروژه های خدماتی، رفاهی جهت استمرار ارائه خدمات به مردم باید با جدیت پیگیری شود.

سالاری با تاکید بر ضرورت هماهنگی بخش دولتی و خصوصی جهت استفاده حداکثری از ظرفیت ها و دستیابی بهتر به اهداف اقتصادی خاطرنشان کرد: معاونت هماهنگی امور اقتصادی ضمن هماهنگی بین دستگاهی با بخش خصوصی و کاهش بروکراسی اداری، باید موانع و مشکلات پیش روی سرمایه گذاران را کاهش دهد.

وی در ادامه به تحریم های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران اشاره و بیان کرد: با برنامه ریزی صحیح نه تنها می توان اثرات منفی تحریم را بر استان کاهش داد بلکه به اعتقاده بنده این تحریم ها در بخش کشاورزی، گردشگری و تجارت استان دارای اثرات مثبت بوده و ضمن اتکا به محصولات کشاورزی، موجب تقویت گردشگری داخلی شده و تجارت با کشورهای حوزه دریای خزر را افزایش می دهد.

نماینده عالی دولت در استان ادامه داد: بخشی از تحریم ها برای استان فرصت قابل توجهی است که باید مورد برنامه ریزی صحیح در حوزه معاونت اقتصادی قرار گیرد.

وی پرداخت انواع تسهیلات به بخش خصوصی و برگزاری منظم کارگروه رفع موانع تولید را از اقدامات عمومی حوزه معاونت اقتصادی استانداری اعلام و بیان کرد: در حوزه اشتغال روستایی با وجود حرکت با احتیاط جهت جلوگیری از ایجاد انحراف، روند رو به رشدی داشته و این وضعیت طی هفته های آینده نیز تداوم می یابد.

سالاری در ادامه به پروژه گیل پارک ها یا مراکز خدمات بین راهی که اولویت جدی استان است، اشاره کرد و گفت: این پروژه علاوه بر اشتغالزایی مستقیم، موجب ایجاد مشاغل جانبی و ارائه خدمات در روستاهای حاشیه جاده شده و بین روستائیان و گردشگران پیوند ایجاد می کند.

وی در ادامه بر استفاده از ظرفیت دریای خزر در راستای توسعه استان تاکید کرد و گفت: نتوانستیم از ظرفیت دریای خزر استفاده بهینه ای داشته باشیم زیرا گیلان با وجود بنادر، مناطق آزاد و ویژه اقتصادی دارای پتانسلی مطلوبی در حوزه تجارت است و زمانی موفق خواهیم بود که بازرگانان استان را با کشورهای حوزه CIS پیوند دهیم.

سالاری توافق اوراسیا را فرصتی بی نظیر برای گیلان دانست و افزود: این توافق برای برخی کالاهای کدگذاری و هماهنگ شده، امتیازات تجاری و کاهش تعرفه قائل خواهد بود که می تواند موجب ایجاد تحولی اساسی در صادرات شود و باید محصولات استان مانند چای، مرکبات و کیوی را با این توافق پیوند زنیم..

وی تاکید کرد: سابقه دیرینه تجارت استان با کشورهای حاشیه خزر به ویژه روسیه ایجاب می کند، جدی تر وارد میدان شده تا صادرات را افزایش دهیم همانگونه که در چهارماهه امسال شاهد رشد 70 درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم.

سالاری در ادامه با اشاره به گردشگری دریایی و ضرورت بهره برداری از این ظرفیت برای توسعه استان بیان کرد: حوزه گردشگری و تفریحات دریایی نیازمند اقدامات جدی تر بوده که در این راستا در نشست عصر دیروز شورای امنیت ملی کشور مصوب شد محدودیتی جهت استفاده از قایق های با قدرت موتور بالا برای گردشگری دریایی وجود نداشته باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه اقتصاد کشاورزی نیازمند تحول اساسی است تاکید کرد: این حوزه نیازمند برنامه ریزی مشخص و نه پراکنده بوده تا در سطوح ملی مورد مطالبه قرار گیرد.

وی اختصاص ارز دولتی برای واردات محصولاتی چون برنج را موجب کنترل دقیق واردات دانست و ادامه داد: باید برنامه مشخص جهت واردات برنج یا سایر محصولات استراتژیک داشته و تعیین کنیم چه میزان واردات مانع لطمه به کشاورزی استان می شود تا به اندازه مجوز دولتی واردات صورت گیرد.

استاندار با بیان اینکه در حوزه چای و منع صادرات دغدغه هایی ایجاد شده بود افزود: باید در حوزه چای گام های اساسی تر و اصولی تر صورت گیرد.

وی در پایان ضمن تقدیر از فعالیت های 11 ماه گذشته آرش فرزام صفت، جانشین معاون هماهنگی امور اقتصادی که جوانی سخت کوش و پرتلاش است گفت: محمد احمدی نیز فردی جدی و منضبط است و این خصیصه ای مهم است زیرا در حوزه اقتصادی نیازمند انضباط درونی و تعامل با بخش خصوصی هستیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان