Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : دبیر کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: رویکرد استفاده مؤثر از اهرم های نظارتی نظیر سئوال، تحقیق و تفحص و استیضاح مجلس را به جایگاه اصلی آن بازگردانده است.

ولی داداشی در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در رشت اظهار داشت: سئوال، استیضاح و یا تحقیق و تفحص به عنوان ابزارها و اهرم های قانونی مجلس شورای اسلامی در دو ساله اخیر کاملاً مورد غفلت واقع شده بود اما رویکردهای اخیر در مجلس، این وضعیت را به نحو مطلوبی تغییر داده است.

دبیر کمیسیون اصل 90 مجلس عنوان کرد: مجلس طبق وظیفه قانونی خود می بایست در قبال بی تدبیری ها و یا سوء عملکرد برخی مسئولان و وزراء از خود واکنشی در خور توجه بروز داده و برای احقاق حقوق مردم که دقیقاً برای پاسداشت آن نیز وارد خانه ملت شده از حالت انفعال خارج شود.

نماینده مردم آستارا در مجلس ابراز داشت: مجموعه رویکردهای مجلس به ویژه در چند وقته اخیر که بالاخره از لاک خود بیرون آمده و سعی در استفاده بهینه و به جا از اهرم های نظارتی خود دارد قطعاً در روند تقویت جایگاه و نقش این نهاد مهم مردمی تأثیر به سزایی خواهد داشت.

داداشی با بیان اینکه تا دو سال قبل مجلس در حالت انفعال به سر می برد افزود: به اعتقاد بنده اگر مجلس در سال های گذشته نظارت بیشتر و دقیق تری روی نحوه عملکرد بسیاری از وزارتخانه ها اعمال می کرد امروز شاهد این حجم از نابه سامانی ها و سوء مدیریت ها نبودیم.

وی غفلت مجلس را زمینه ساز بروز کوتاهی ها و بی تدبیری های موجود در برخی دستگاه ها دانست و بیان داشت: اگر مجلس در همان ایام با استفاده از اهرم های بازدارنده خود نسبت به فراخوان و لزوم پاسخگویی برخی مسئولان پافشاری می کرد شاهد تشدید چنین وضعیتی نبودیم.

دبیر کمیسیون اصل 90 مجلس رشد روحیه عدم پاسخگویی را از جمله پیامدهای حرکت انفعالی مجلس خواند و گفت: بسیاری از مسئولان در دو سال اخیر گمان می کردند کسی نظاره گر رفتار و عملکردشان نیست بنابراین همچنان با خیالی آسوده برنامه های دلخواه خود را پیاده کردند.

نماینده مردم آستارا در مجلس رویکرد مجلس برای فراخوان وزرایی که با سوء عملکرد خود بسیاری از امور اقتصادی کشور را دچار اختلال کردند را امیدوار کننده دانست و افزود: به علت بسیاری از این تصمیمات اشتباه فشارهای اقتصادی بسیار زیادی به آحاد مردم وارد شده است.

داداشی به استیضاح وزیر اقتصاد در صحن علنی مجلس نیز اشاره کرد و در مورد آن اظهار داشت: گرانی های سرسام آور بازار داخلی، ایجاد تنش در جامعه و بسیاری از تصمیمات دیگری که به مشکلات معیشتی مردم دامن زده از مهم ترین دلایل استیضاح وزیر اقتصاد توسط نمایندگان است.

وی اعمال این گونه اهرم های قانونی توسط مجلس را بسیار راهگشا اعلام کرد و ابراز داشت: امیدواریم مجموعه این دست از اقدامات که اخیراً روند خوب و مطلوبی نیز در مجلس به خود گرفته است به رفع بسیاری از مشکلات موجود کشور به ویژه در حوزه مسائل اقتصادی بیانجامد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان