Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیر جهاد کشاورزی سیاهکل گفت:سالانه بیش از 250 تن عسل طبیعی مرغوب در این شهرستان تولید می شود .

بهزاد کوهستانی روز دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در شهرستان سیاهکل حدود 450 نفر زنبوردار بومی فعالیت می کنند و تقریبا 14 هزار کلنی یا کندو زنبور عسل وجود دارد.

وی با اشاره به محصولات جانبی زنبورداران افزود: علاوه بر تولید عسل ، مقدار قابل توجهی بره موم ، گرده گل ، ژل رویال و بچه زنبور از محصولات جانبی زنبورداران است.

کوهستانی ادامه داد: شهرستان سیاهکل با توجه به دارا بودن منطقه ی ییلاقی و کوهستانی و جنگلی و همچنین انبوه گیاهان در فصول مختلف سال پذیرای زنبورداران مهاجر از استان ها و شهرستان های مجاور است.

به گفته وی سالانه حدود 100 زنبوردار مهاجر با بیش از 20 هزار کلنی زنبور عسل از شهرهای اردبیل و قزوین به این شهرستان می آیند .

وی مهمترین معضل و مشکل ایجاد شده توسط زنبورداران مهاجر از شهرستان ها و استان های اطراف در سیاهکل را غارت زنبورهای بومی توسط مهاجران و عدم رعایت حریم 200 متری فاصله با مناطق مسکونی خواند.

کوهستانی متذکر شد: با زنبوردارانی که غیر مجاز وارد شهرستان می شوند برخورد قانونی شده و حتی حکم تخلیه آنها نیز صادر می شود.

وی قیمت عسل تولیدی در شهرستان سیاهکل را از کیلویی 45 هزارتومان تا 120 هزارتومان عنوان و تصریح کرد: این قیمت بسته به مرغوبیت عسل تولیدی متغیر می باشد.

کوهستانی در ادامه گفت اگر زنبورهای بومی کوچ داده شوند و کندوهای خود را به مناطق ییلاقی ببرند به طور متوسط 30 تا 50 کیلوگرم از هر کندو می توانند عسل برداشت کنند. وی افزود: برداشت عسل در مناطق جنگلی سیاهکل در تیر ماه و در ییلاقات از مرداد تا اواخر شهریور می باشد.

کوهستانی با اشاره به اینکه همه عسل تولیدی زنبورداران به فروش می رسد افزود 20 درصد از این عسل خوراک شهرستان و بقیه به شهرهایی مثل کرج و تهران صادر می شود. مدیر جهاد کشاورزی سیاهکل کنترل کوچ زنبورداران ، صدور مجوز کوچ ، گذاشتن کلاسهای آموزشی برای زنبورداران و سرشماری کندوها را از فعالیت های جهاد کشاورزی در این زمینه دانست.

در فصل بهار زنبورداران قسمت جلگه شهرستان سیاهکل به مناطق ییلاقی مثل پیرکوه دیلمان کوچ می کنند و در فصل پاییز زنبورداران مهاجر از استان های قزوین و اردبیل برای دسترسی به گل چای به قسمت های دامنه شهرستان سیاهکل می آیند.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 4

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان