Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی بر لزوم حفظ رویه صادرات 12 هزار تنی سالانه چای به خارج تاکید کرد و گفت: واردات بیش از یک میلیون برنج به داخل غیرمنطقی است.

مهرداد بائوج لاهوتی با اشاره به میزان تولید چای در داخل کشور اظهار کرد: سالانه حدود 25 هزار تن چای در داخل تولید می شود.

وی صادرات چای داخلی به خارج را حائز اهمیت و مستلزم حمایت دانست و افزود: حدود 10 تا 12 هزار تن چای طی پنج سال اخیر سالانه به خارج صادر شد که باید این رویه حفظ و تقویت شود.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ممنوعیت صادرات چای ایرانی به خارج و لغو این تصمیم اشتباه تصریح کرد: اخیراً وزارت صنعت، معدن و تجارت اشتباهی مرتکب شد و آن ممنوعیت صادرات چای داخلی به خارج بود که اکنون وزیر متبوع، توجیه و ممنوعیت صادرات چای را با نظارت موسسه تحقیقات چای مبنی بر تائید ایرانی بودنی چای را لغو کرد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با اشاره به اینکه سالانه حدود 57 هزار تن چای از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می شود گفت: در تلاش هستیم تا یا واردات چای را در انحصار سندیکای چای بگنجانیم و یا خرید چای را به بازار آزاد واگذار کنیم.

نماینده مردم در خانه ملت با اشاره به وضعیت تولید برنج داخل بیان کرد: خرید تضمینی برنج توسط دولت 9 هزار و 800 تومان اعلام شده هرچند رغبتی برای کشاورز در راستای فروش تضمینی برنج وجود ندارد.

لاهوتی با بیان اینکه طی چهارماهه اخیر 700 هزار تن برنج وارد کردیم اما اکنون متوقف شده گفت: توجیه دولت در امسال برای واردات برنج، عرضه در بازار نیست بلکه ذخیره آن با توجه به شرایط تحریمی است.

وی واردات بیش از یک میلیون برنج به داخل را غیرمنطقی و غیرقانونی برشمرد و تصریح کرد: بر اساس سرانه 36 کیلوگرم جهاد کشاورزی نیازمند واردات برنج تا 500 هزار تن هستیم و با در نظر گرفتن اختلافات نیاز به برنج سرانه 40 کیلوگرمی وزارت بازرگانی، نباید بالغ بر یک میلیون تن برنج به کشور وارد شود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس با تأکید بر عدم تخصیص ارز دولتی برای واردات برنج افزود: وزارت جهاد نباید به واردکنندگان برنج ارز دولتی اختصاص دهد و منجر می شود قیمت برنج داخلی حفظ شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان