Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : دبیر کل حزب الله لبنان طی سخنرانی خود به مناسبت درگذشت یکی از بنیان گذاران شورای رهبری این حزب، به بررسی تحولات اخیر در منطقه پرداخت و توصیه هایی به کشورهای عربی خلیج فارس کرد.

«سید حسن نصرالله»، دبیر کل حزب الله لبنان به مناسبت درگذشت «شیخ حسین کورانی»، یکی از بنیان گذاران شورای رهبری حزب الله آغاز شد.

سید حسن نصرالله در ابتدای این سخنرانی خود درگذشت این عالم دینی را به خانواده وی تسلیت گفت و اظهار داشت که شیخ کورانی یکی از بنیان گذاران مقاومت اسلامی در لبنان بوده است.

دبیر کل حزب الله لبنان ادامه داد: «مسئله تأسیس حزب الله در لبنان به مجموعه ای از علماء، استادان و مجاهدان برمی گردد که شیخ کورانی یکی از آن ها بود». سید حسن نصرالله اظهار داشت که شیخ حسین کورانی سال ها استاد وی در حوزه بعلبک بوده است.

دبیر کل حزب الله لبنان در بخش دوم سخنان خود که مربوط به تحولات اخیر منطقه بود، گفت که مقاومت اسلامی لبنان هرگونه قواعد درگیری جدید از سوی رژیم صهیونیستی را رد می کند و بر قواعد فعلی (مقابله با هر گونه تهدید اسرائیل) پایبند است.

او ادامه داد: «این حق ماست که به مقابله با پهپادهای [رژیم صهیونیستی] ادامه دهیم. تصمیم مقابله با این پهپادها منجر به این شد که میزان نقض حریم هوایی لبنان از سوی این پهپادها کاهش یابد».

سید حسن نصر الله به بازداشت یکی از جاسوس های صهیونیست در لبنان معروف به «قصاب بازداشتگاه الخیام» اشاره کرد و گفت که موضوع همکاری مزدوران در داخل لبنان با رژیم صهیونیستی تنها مربوط به سال ۲۰۰۰ نمیشود، بلکه پیشتر نیز این مسئله وجود داشت. آن ها در خدمت اسرائیلی ها بودند.

وی گفت: «اگر مزدوری دست به جنایت و قتل بزند و مُفسد فی الارض باشد، باید محاکمه این گونه افراد مختلف، شدید و سخت باشد».

سید حسن نصرالله با بیان اینکه چیزی به نام «تبعیدشده ها به اسرائیل» وجود ندارد و این افراد همان جاسوس هایی هستند که به اسرائیل فرار کرده اند گفت که حزب الله بر اساس قوانین انسانی و اخلاقی با این گونه افراد رفتار کرده است.

حزب الله مشکلی با بازگشت سوری ها به کشورشان ندارد

او گفت که حزب الله لبنان هیچ مشکلی با بازگشت آوارگان سوری به کشورشان به ویژه منطقه «القصیر» ندارد و گذرگاه القصیر برای بازگشت آن ها باز است و هماهنگی هایی با دولت سوریه به منظور تأمین امنیت آن ها صورت گرفته است.

سید حسن نصر الله در ادامه سخنان خود به موضوع انتخابات پارلمانی در سرزمین های اشغالی اشاره کرد و گفت که «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای پیروزی در این انتخابات هر چه می خواست انجام داد؛ از حملات هوایی به داخل عراق تا تلاش برای راه اندازی جنگ با لبنان و غزه. و به رغم حمایت های آمریکا شکست خورد.

رژیم صهیونیستی در حال پیر شدن است

وی ادامه داد: «انتخابات کنست، ضعف و نقص در ساختار رژیم صهیونیستی را که در حال ورود به مرحله پیری است، ثابت کرد».

سید حسن نصرالله گفت که نتیجه این انتخابات برای حزب الله لبنان مهم نیست؛ چرا که سیاست های رؤسای احزاب و ائتلاف های سیاسی همه علیه فلسطین و علیه عرب است.

حملات پهپادی به آرامکو عربستان

او به حملات تلافی جویانه اخیر ارتش یمن به تأسیسات نفتی سعودی اشاره کرد و گفت که این حملات بازتاب جهانی و پیامدهای بین المللی داشته است و محکومیت این حملات نشان داد که «نفت با ارزش تر از خون» است.

دبیر کل حزب الله لبنان از موضع برخی کشورها و سازمان های بین المللی در محکومیت این حملات انتقاد کرد و گفت که چرا مشابه این محکومیت ها در حمله ائتلاف سعودی به مردم یمن، زنان و کودکان این کشور صادر نشده است.

او از کسانی که حملات پهپادی به تأسیسات سعودی را محکوم کردند، خواست با مردم یمن که در گرسنگی و محاصره و کشتار روزمره زندگی می کنند، ابراز همبستگی کرده و حمله به آن ها را متوقف کنند.

سید حسن نصرالله به شهید شدن یک زن جوان فلسطین در روزهای گذشته به دست نظامیان رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت که این قتل با خونسردی صهیونیست ها صورت گرفت و گویا اینکه مسئله ای عادی است و در این بین کشورهای عربی به خود زحمت ندادند این موضوع را رسانه ای کنند چه رسد به اینکه آن را محکوم کرده و نکوهش کنند.

ترامپ به دنبال دوشیدن جدید عربستان است

دبیر کل حزب الله لبنان به عربستان سعودی و مقامات این کشور که به دنبال تأمین امنیت تأسیسات نفتی و حیاتی خود هستند گفت که به آن ها یک توصیه دارد تا از حملات یمنی ها در امان بمانند.

وی ادامه داد: «من به آن ها نصحیت می کنم به جای اینکه به خرید سامانه های دفاع موشکی آن هم در مساحتی به وسعت عربستان بپردازند و میلیون ها دلار بی آنکه فایده ای داشته باشد، بپردازند، کم هزینه ترین راه را انتخاب کنندو آن راه، این است که جنگ علیه یمن را متوقف کنند».

سید حسن گفت که در حمله اخیر به تأسیسات نفتی سعودی کسی کشته نشد و این تأسیسات آهنی بود که هدف قرار گرفتند ولی قیامت بر پا شد. ولی چهار سال است که روزانه ائتلاف سعودی، اماراتی و آمریکایی بر سر مردم یمن بمب می ریزد و زنان و کودکان یمنی را می کشد و کسی چیزی نمی گوید.

دبیر کل حزب الله در ادامه به سعودی ها توصیه کرد جنگ علیه یمن را متوقف کنند و کمک خواستن از آمریکا و انگلیس، نتیجه اش جز ویرانی نیست؛ چرا که محور مقابل (در یمن) واقعا قوی شده و آنچه در تأسیسات نفتی آرامکو اتفاق افتاد، دلیلی بر قدرت این محور است.

سید حسن نصرالله گفت: «ما در برابر دوشیدن جدیدی قرار داریم. دونالد ترامپ هرجا که صحبت می کند، می گوید اگر تصمیم بگیرد به عربستان سعودی و عرب ها کمک کند، آن ها باید پول بدهند. تنها راه منتهی به راه حل این است که جنگ ظالمانه در یمن متوقف شود و به یمنی ها اجازه داده شود مذاکره کنند».

ترامپ پول و انتخابات می خواهد نه جنگ؛ روی او حساب نکنید

دبیر کل حزب الله لبنان اظهار داشت که «رئیس جمهور آمریکا به دنبال پول است نه جنگ. او به دنبال [پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آتی] است. شما [سعودی ها و اماراتی ها] روی دولت شکست خورده او حساب باز کرده اید. این دولت در سیاست های خود در قبال کشورهای ونزوئلا، کره شمالی، چین، سوریه، عراق، فلسطین و به زانو درآوردن ایران شکست خورده است».

ترامپ برای دیدار با روحانی گدایی می کند

او ادامه داد: «ترامپی که شما روی او حساب باز کرده اید، خودش برای اینکه با حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دیدار کند، گدایی می کند».

سید حسن نصرالله به سعودی ها و اماراتی ها که نزدیک به پنج سال است به یمن حمله کرده اند، توصیه کرد در مورد محاسبات خود بازنگری کنند؛ چرا که جنگ با ایران شرط بندی [خوبی ] نیست و این جنگ آن ها را نابود خواهد کرد.

صاحب خانه شیشه ای به دیگران سنگ نمی زند

او  در ادامه گفت اگر با یک حمله حال و روز شما به این وضع افتاده است، اگر حملات دیگری انجام شود وضعتان چگونه خواهد بود؟

سید حسن نصرالله در پایان، سعودی ها و اماراتی ها و دنباله روهای آن ها در منطقه را خطاب قرار داد و گفت: «کسی که خانه، اقتصاد و زیرساخت هایش از "شیشه" باشد، نباید به دیگران سنگ پرتاب کرده و به آن ها حمله کند».

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان