Saturday، 13 July 2024 | شنبه، 23 تیر 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان با اشاره به فرصت ها و اشتراکات بین گیلان و استانهای  روسیه، گفت: ظرفیت های زیادی برای توسعه وگسترش  روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با این کشور وجود دارد و گیلان می تواند در این بخش، نقش آفرینی اثرگذار باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان ؛ ارسلان زارع استاندار گیلان روز دوشنبه در دیدار جاگاریان سفیر روسیه در ایران، با یادآوری روابط مثبت دو کشور پس از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: در دولت های یازدهم و دوازدهم، شاهد توسعه و گسترش روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بوده ایم و به طور حتم ، روابط متقابل زمینه توسعه همکاری های مشترک را فراهم می آورد.

وی ادامه داد: در زمینه همکاری های متقابل میان گیلان و آستراخان، منطقه آزاد انزلی به عنوان یک مزیت محسوب می شود چراکه یکی از قطب های اقتصادی ایران است.

استاندار گیلان یادآور شد: به سبب وجود اشتراکات اجتماعی و فرهنگی بین دو گیلان و آستراخان ، می توان توسعه روابط را بیش از پیش گسترش داد و در این مسیر؛ ایجاد شبکه حمل و نقل هوایی و گسترش گردشگری سلامت باید مورد توجه باشد و گیلان در حوزه گردشگری سلامت، ظرفیتی ممتاز است.

وی اضافه کرد: می توان آژانس های مسافرتی را برای فعالیت بیشتر در حوزه گردشگری دو کشور تقویت کرد ضمن اینکه تقویت خطوط کشتیرانی، روابط را توسعه می دهد و برگزاری نمایشگاه تولیدات استان گیلان در روسیه و آستراخان و بالعکس، می تواند علاوه بر امکان معرفی ظرفیت های دو کشور، در زمینه سودآوری نیز اثربخش باشد.

زارع افزود: در خصوص فرصت های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی استان گیلان با کشور روسیه به ویژه آستراخان، مقرر شد برای بسط و گسترش روابط اجتماعی و اقتصادی، تصمیمات لازم اتخاذ و بر اساس ضرورت، تفاهم نامه های نیز در آینده امضا شود.

وی گفت : صادرات 5۰۰ میلیون دلار در سال جاری برای فعالین اقتصادی و واحدهای تولیدی گیلان هدفگذاری کردیم که بخش زیادی از آن از طریق ارتباط با روسیه محقق می شود.

پیشنهادات کتبی استاندار آستراخان برای توسعه همکاری های متقابل با گیلان

سفیر روسیه در کشورمان نیز در این دیدار گفت: نشست کنونی در زمینه توسعه روابط آستراخان با گیلان بود چراکه از سوی استاندار آستراخان پیشنهادات کتبی در خصوص توسعه همکاری های متقابل در ابعاد مختلف از جمله حوزه حمل و نقل، گردشگری ، اقتصادی و کشاورزی به سفارت روسیه داده شده که امروز آن را تقدیم طرف گیلانی کردیم.

لوان جاگاریان ادامه داد: امیدوارم در آینده ای نه چندان دور ، برای توسعه روابط و اجرای اقدامات مشترک کارهای خوبی صورت گیرد؛ در حوزه روابط تجاری نیازمند توسعه و اجرای اقدامات بهتری هستیم ولی در عین حال سطح همکاری های دو جانبه در حوزه سیاسی، بسیار مطلوب ارزیابی می شود.

وی با اشاره به رشد 17 درصدی حجم تبادل کالا بین طرفین طی شش ماه اخیرخاطرنشان کرد: امیدوارم نتیجه نشست دوجانبه رئیسان جمهوری ایران و روسیه در آنکارا، منجر به توسعه روابط شود.

وی با یادآوری دیدار رئیس جمهوری ایران با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه که در حاشیه پنجمین دوره اجلاس سه جانبه سران ایران ، روسیه و ترکیه در آنکارا برگزار شد، افزود: راه های جدیدی در جهت توسعه روابط و نیز تعمیق تعاملات و افزایش فرصت های گسترش همکاری های دوجانبه مورد بررسی قرار گرفت ضمن اینکه در دیدار رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران با همتای روسی خود ، در مورد امکان افزایش تبادل کالا و افزایش حجم مبادلات نیز بحث شد.

جاگاریان یادآور شد: تحریم ها تنها به ایران خلاصه نمی شود بلکه روسیه هم در تحریم به سر می برد و تحریم های غیر قانونی شامل هر دو کشور است؛ ما ضمن محکوم کردن این حرکت ها، همچون گذشته در کنار ایران هستیم .

وی افزود: در حوزه صادرات گندم و گوشت قرمز آمادگی داریم و نیز امکان اجاره زمین در آستراخان برای کشاورزان ایرانی جهت تولیدات مشترک یا فروش به روسیه و یا صادرات به ایران وجود دارد اما باید بخش خصوصی نقش کلیدی در این زمینه ایفا کند و ما به عنوان بخش دولتی، از سرمایه گذاران و فعالان بخش خصوصی حمایت می کنیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان