Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از آغاز برداشت عسل پائیزه در این استان خبر داد و گفت: در راستای سیاست های حمایتی سال گذشته ۲۰ میلیارد تومان تسهیلات به زنبورداران گیلانی پرداخت شد.

حجت علی اکبرنژاد با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی گیلان در راستای عملی کردن سیاست های حمایتی خود تسهیلات خوبی را به فعالان صنعت زنبورداری این استان پرداخت می کند اظهار داشت: سال گذشته معادل 20 میلیارد تومان تسهیلات بانکی به زنبورداران گیلانی پرداخت شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان یکی از مهم ترین اثرات اجرای سیاست های حمایتی از صنعت زنبورداری استان را افزایش تعداد فعالان این حوزه اعلام کرد و افزود: با اعطای تسهیلات بانکی و سایر اقدامات حمایتی تعداد زنبورداران گیلان حدود 500 نفر افزایش پیدا کرده که تعداد زیادی از آنان بانوان هستند.

علی اکبرنژاد شغل زنبورداری را برای بانوان حرفه ای مناسب و پردرآمد دانست و عنوان کرد: زنبورداری، تولید عسل و سایر فرآورده های آن از جمله مشاغلی است که در گیلان اخیراً به شدت مورد استقبال بانوان قرار گرفته و به همین دلیل جهاد کشاورزی با توجه به تقاضاهای فراوان، اعطای تسهیلات بانکی را در دستور کار قرار داده است.

وی گیلان را جزء معدود استان هایی که دوبار در سال عسل برداشت می کنند خواند و با بیان اینکه برداشت عسل پائیزه هم اکنون در این خطه آغاز شده است تصریح کرد: برداشت بهاره عسل از نیمه دوم خرداد آغاز و تا اواسط تیر ادامه دارد و برداشت پائیزه نیز از اواخر شهریور شروع و در اواسط مهرماه به پایان می رسد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به اینکه طبق پیش بینی ها امسال تولید عسل در این استان 10 درصد افزایش می یابد گفت: امید داریم زنبورداران گیلانی با توجه به شرایط آب و هوایی بسیار مناسب و بارندگی های خوب در بهار و تابستان بتوانند امسال 5 هزار و 500 تن عسل برداشت کنند.

علی اکبرنژاد ضمن تأکید بر این نکته که عدد دقیق میزان تولید عسل در گیلان در پایان مهر مشخص می شود خاطرنشان کرد: زنبورداران استان گیلان علاوه بر عسل، محصولات جانبی دیگری نظیر گرده گل، ژل رویال، موم و برموم نیز از زنبورهای عسل به دست می آورند که ارزش اقتصادی بسیار زیادی را نصیب آنان می کند.

وی افزایش تولید محصولات جانبی زنبور عسل در گیلان و رغبت و انگیزه بالای زنبورداران استان به این حرفه را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: 4 هزار و 640 زنبوردار گیلانی امسال در مرحله نخست، از نیمه اول خرداد تا 15 تیر بالغ بر 3 هزار تن عسل به ارزش 300 میلیارد تومان از کندوهای خود برداشت کردند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان