Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : سالانه هزینه بسیار هنگفتی صرف هدررفت برنج در کشور می شود که می توان با به روزسانی شالی کوبی ها و تغییر شیوه برداشت مانع ایجاد ضایعات در بخش تولید برنج شد.

سالانه یک میلیارد دلار برنج در کشور هدر می رود که دلیل عمده آن، فرسوده بودن امکانات و زیرساخت ها، سنتی بودن روند تولید، برداشت و فرآوری برنج است و این موضوع سبب می شود بخش قابل توجهی از برنج در مراحل نخست تولید به ضایعات تبدیل شود.

مهم ترین بخش در زیرساخت ها که موجب هدررفت بخش زیادی از برنج در مراحل نخست تولید می شود، شالیکوبی ها هستند که بسیاری از آنها قدیمی و دارای دستگاه های فرسوده اند؛ براساس تحقیقات انجام شده، سالانه بیش از 280 هزار تن برنج در مراحل کاشت، برداشت و تبدیل شلتوک از بین می رود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان در این رابطه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: در حال حاضر بیش از هزار و 400 کارخانه شالیکوبی مدرن و سنتی در گیلان وجود دارد که براساس سیاست اعلامی وزارت جهاد کشاورزی و برنامه های اقتصاد مقاومتی تاکنون بیش از 400 کارخانه در گیلان مدرن سازی شدند.

علی درجانی با بیان اینکه طبق برنامه ریزی های انجام شده، 57 میلیارد تومان تسهیلات به کارخانه داران برای مدرن سازی و بازسازی پرداخت شده است افزود: افزایش بهره وری، ارتقای کیفیت، کاهش ضایعات برنج و قیمت تمام شده محصول از مزایای بهسازی کارخانه های شالیکوبی است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اشاره به بهسازی شالیکوبی های سنتی خاطرنشان کرد: در شالیکوبی های سنتی، 10 درصد از برنج به ضایعات تبدیل می شود که می توان با بهسازی آنها این میزان را به 5 درصد کاهش داد.

یکی از کشاورزان گیلانی در گفت وگو با تسنیم اظهار داشت: به دلیل هزینه بالا و مقرون به صرفه نبودن برداشت صنعتی نمی توانم از کمباین ترکوب برای دروی محصولات زمین کشاورزی خود استفاده کنم و به همین دلیل مجبور به برداشت محصول به صورت سنتی هستم.

یکی دیگر از کشاورزان گیلانی نیز در این باره عنوان کرد: برداشت سنتی باعث می شود که برنج دروشده، فرصت کافی برای خشک شدن در زمین کشاورزی را داشته باشد و به همین دلیل کشاورزان به برداشت سنتی علاقه دارند.

وی انتقال بلافاصله برنج دروشده توسط کمباین به شالیکوبی را دلیل عدم استفاده از این دستگاه توسط کشاورزان دانست و افزود: به دلیل ظرفیت پایین شالیکوبی ها، امکان خشک شدن فوری برنج وجود ندارد و همین امر موجب آسیب برنج دروشده می شود و به دلیل ماندگاری رطوبت بخشی از آن به ضایعات تبدیل می شود.

به گزارش تسنیم، علاوه بر مطالب مطرح شده توسط کشاورزان، می توان به هدررفت برنج به دلیل فرسودگی دستگاه های برداشت و یا سنتی بودن برداشت اشاره کرد که باعث می شود بخش بسیار زیادی از برنج پیش از رسیدن آن به شالیکوبی ها از بین برود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان