Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رئیس مجمع نمایندگان گیلان گفت: میزان صادرات محصولات کشاورزی گیلان به روسیه و سایر کشورهای همسایه شمالی در حد صفر است.

محمد صادق حسنی جوریابی عصر امروز در جلسه ای با حضور وزیر صمت و فعالان اقتصادی که در استانداری گیلان برگزار شد پیوستن ایران به معاهده اوراسیا را مطلوب خواند و اظهار داشت: میزان صادرات محصولات کشاورزی گیلان به روسیه و سایر کشورهای همسایه شمالی در حد صفر است.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان عضویت ایران در معاهده اوراسیا را فرصتی مغتنم برای کشورمان خواند و عنوان کرد: به عقیده بنده در شرایط سخت و جنگ اقتصادی فعلی یکی از راه های دور زدن تحریم ها پیوستن به معاهده و پیمان اوراسیا است و گیلان در این میان بهترین فرصت را جهت تحقق این هدف برای کشور ایجاد کرده است.

نماینده مردم رشت در مجلس بازار میلیونی روسیه و جای خالی کشورمان در این بازار بزرگ را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: یکی از نگرانی های ما در بحث پیوستن ایران به معاهده اوراسیا امکان واردات راحت تر کالاها و محصولات خارجی است که اگر مدیریت نشود به اقتصاد داخلی ضربه بزرگی وارد می شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس حذف معافیت های گمرکی را از ویژگی های معاهده اوراسیا دانست و بیان داشت: این موضوع در بخش صادرات کالاها به نفع کشورمان است اما باید مراقب باشیم که به سبب قواعد این معاهده از واردات کالاهایی که مشابه آن در داخل تولید می شود جلوگیری شود.

حسنی واردات کالاها و قاچاق را از بزرگ ترین مشکلات کشورمان اعلام کرد و با ذکر این نکته که عوامل یاد شده اقتصاد داخلی را فلج کرده است افزود: چشم امید تولیدکنندگان به حمایت های دولت است زیرا بسیاری از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان به دلیل ناتوانی در بازپرداخت تسهیلات خارجی ورشکست شده اند.

وی حذف تعرفه 4 هزار و 200 تومانی واردات چای خارجی را اقدامی مثبت از سوی دولت ارزیابی کرد و گفت: دولت در بخش مدیریت بازار کم آورده است زیرا مدیران غیررسمی بازار داخلی را مدیریت و هدایت می کنند و نمونه بارز این مسأله نیز واردات برنج خارجی و دپوی آن در انبارهای کشور است.

نماینده مردم رشت در مجلس با تأکید بر اینکه مشخص نیست واردکنندگان از کجا خبر آزاد شدن واردات برنج را شنیده اند تصریح کرد: ما به عنوان نماینده مردم بحث ممنوعیت واردات برنج و یا توزیع برنج های وارد شده خارجی را به شدت دنبال می کنیم و از دولت انتظار داریم حمایت بیشتری از کشاورزان داخلی داشته باشد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان