Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، گیلان را فعال ترین استان در بخش روستاها دانست و تاکید کرد: با خیالی آسوده منابع ملی را به این استان می آوریم تا صرف آبادانی و توسعه روستاهای گیلان شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر محمد امید در همایش روز بزرگداشت روستا و عشایر ضمن تبریک این روز و تقدیر از فعالان این حوزه اظهار داشت: اشتغال روستائیان از دغدغه همه مسئولان این استان است و مشکلات مربوطه با جدیت از سوی استاندار گیلان پیگیری می شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به ارائه تسهیلات لازم جهت ایجاد اشتغال برای روستاییان گفت: در هفته آینده جلسه ای به همین منظور در تهران تشکیل می شود تا اعتبارات لازم برای توسعه روستاهای گیلان مصوب شود.

وی با بیان اینکه پس از انقلاب اقدامات مثبتی در روستاهای کشور صورت گرفته، تصریح کرد: از 39 هزار روستای کشور، 62 هزار روستا بالای 20 خانوار جمعیت دارند که از امکانات زیربنایی مطلوبی برخوردارند.

امید با اشاره به ارائه خدمات به روستاهای بالای 20 خانوار کشور خاطرنشان کرد: کمتر از 5 درصد از روستاهای کشور جمعیتی کمتر از 20 خانوار دارند اما روند توسعه آنها نیز با جدیت دنبال می شود و این شتاب توسعه محور در دولت تدبیر و امید بیش از پیش بوده و نتایج خوبی را به همراه داشته است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور افزود: 58 هزار روستای کشور به شبکه برق متصل هستند ، 92 درصد از روستاهای کشور از خدمات شبکه ملی ارتباطات بهره می گیرند و 85 درصد از روستاهای ایران نیز از نعمت گاز برخوردار هستند.

وی با اشاره به برخی خدمات دولت فعلی به روستاها بیان داشت: در دولت یازدهم و دوازدهم روستاهای کشور در حوزه ارتباطات رشد 9 برابری، رشد 110 درصدی در حوزه گاز، رشد 40 درصدی در حوزه خدمات برق داشته اند و امیدواریم تا پایان سال کلیه نقاط کشور به شبکه اطلاعات ملی متصل شوند.

امید با بیان اینکه بیش از 70 درصد از اعتبارات اختصاص یافته به دهیاری های کشور از ابتدای اتقلاب تاکنون مربوط به دولت یازدهم و دوازدهم است،عنوان کرد: اگرچه شرایط فعلی روستاها ایده آل نیست اما هدف دولت توجه بیشتر به دهیاری ها است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور روستاهای کشور، کاهش جمعیت روستاها و مهاجرت به شهرها را مورد اشاره قرار داد و افزود: آسیب به تولید، حاشیه نشینی و آسیب رسیدن به بسیاری از زیرساخت های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور به دلیل مهاجرت ها از روستا به شهر است.

وی با بیان اینکه جمعیت روستاهای کشور در ابتدای انقلاب 65 درصد بوده است گفت: وضعیت در طی این 40 سال بسیار تغییر کرده است و با تلاش مسئولان و نمایندگان مجلس، لایحه یک و نیم میلیارد دلاری ویژه روستاییان و عشایر در اختیار کارآفرینان قرار گرفت که طبق آمار تاثیرات خوبی نیز در روستاها داشت.

امید با تاکید بر اینکه همه کشورهای دنیا به صورت ویژه برای اشتغال روستاییان کار می کنند تصریح کرد: تنها زیرساخت ها برای توسعه روستاها کافی نیستند و بایستی در کنار آن به اشتغال روستاییان نیز توجه شود از این رو سهم اشتغال روستاییان در سال گذشته رشد محسوسی داشت.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور آبادانی شهرها را در گرو داشتن روستاهای مولد دانست و خاطرنشان کرد: زیرساخت های کشور برای رشد روستاها فراهم است و بسیاری از روستاها درخواست وصل شدن به 3g و 4g را دارند و راه های بسیاری از روستاهای کشور نیز آسفالت شده است.

وی با بیان اینکه دولت لایحه توسعه روستاها و منابع اشتغال روستاییان را با جدیت پیگیری می کند،تصریح کرد: اعتبارات درنظر گرفته شده به تنهایی برای توسعه روستاها کافی نیست و بایستی ادامه دار باشد.

امید به ظرفیت های خوب گیلان در حوزه روستایی اشاره کرد و افزود: از 400 میلیارد تومان سهم مربوط به روستاهای استان گیلان، 350 میلیارد تومان آن وصول شده و با توجه به ظرفیت خوب استان بایستی ظرفیت های جدیدی را برای توسعه روستاهای گیلان ایجاد کنیم.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، گیلان را فعال ترین استان در بخش روستاها دانست و تاکید کرد: با خیالی آسوده منابع ملی را به این استان می آوریم تا صرف آبادانی و توسعه روستاهای گیلان شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان