Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : نایب رئیس اتاق اصناف کشور گفت: اصناف برای تشکیل و افزایش سرمایه های اقتصادی خود از هیچ رانت، فساد و یا حتی تسهیلات بانکی که توسط دولت به بنگاه های اقتصادی بزرگ و متوسط پرداخت می شود استفاده نمی کنند.

جلال الدین محمد شکریه امروز در همایش پلیس، امنیت و اصناف با بیان اینکه حدود یک ششم از سرمایه های اقتصادی کشور در دست واحدهای صنفی قرار دارد اظهار داشت: اصناف کشور برای افزایش سرمایه های خود با اینکه از حمایت دولت محروم هستند اما از هیچ فساد و رانتی استفاده نمی کنند.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور وجود 400 اتاق اصناف و 7 هزار اتحادیه صنفی در سطح کشور را مورد اشاره قرار داد و عنوان کرد: امنیت فیزیکی یکی از مهم ترین عناصر و شاخص های توسعه فعالیت های صنفی است و بدون شک نبود آن در سطح جامعه شرایط اقتصادی را ملتهب کرده و آثار سوئی را در این بخش به جای می گذارد.

شکریه تغییرات نرخ ارز و نوسانات بسیار شدید آن را یادآور شد و گفت که به موجب آن فشار سنگینی بر واحدهای صنفی کشور در ماه های گذشته وارد شد و عنوان کرد: تنش های اقتصادی به علت تغییرات فراوان نرخ ارز در حال حاضر کاهش پیدا کرده و شرایط عمومی جامعه و بازار هم اکنون به سمت ثبات و آرامش پیش رفته است.

رئیس اتاق اصناف استان گیلان وجود بازرسان سازمان صمت، بازرسان نظام صنفی، بسیج اصناف و نظایر این تشکل ها برای برقراری تعادل و ثبات لازم در بازار را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: با وجود اینکه به علت نوسانات اخیر اقتصادی سرمایه اصناف به یک سوم کاهش پیدا کرده اما این جامعه بزرگ همچنان در بسیاری از بخش ها سربلند است.

وی مشارکت بسیار بالا در جریان وقوع سیل امسال و کمک به سیل زدگان کشور از یک سو و حمایت از کاروان های پیاده روی اربعین را تنها گوشه ای از فعالیت های اصناف دانست و ابراز داشت: اصناف یک ششم سرمایه کشور را با زحمت و تلاش در اختیار خود دارند در حالی که دامن آنان هرگز به فساد و رانت آلوده نشده است.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور اعطای تسهیلات بانکی به بنگاه های بزرگ و متوسط و نادیده گرفته شدن اصناف از این حمایت های دولتی را مورد انتقاد قرار داد و گفت: در کشورهایی نظیر ژاپن و چین که اقتصاد توسعه یافته ای دارند دولت نه تنها به واحدهای صنفی تسهیلات کلان می دهد بلکه حتی در تأمین وثیقه نیز به آنان کمک می کند.

شکریه با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی اقتصاد ریاضتی نبوده و اقتصادی کاملاً تهاجمی و پیشرو است اظهار داشت: در صورت اجرای کامل و دقیق سیاست های اقتصاد مقاومتی در کشور، واحدهای تولیدی و صنعتی و اصناف کنار هم در برابر هر مشکل اقتصادی و سیاسی و فشار فرهنگی به خوبی مقاومت می کنند.

رئیس اتاق اصناف استان گیلان نیاز بنگاه های بزرگ و متوسط اقتصادی به 10 تا 5 میلیارد تومان سرمایه و تسهیلات برای شروع کار را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: واحدهای صنفی و اصناف کشور برای راه اندازی از هیچ تسهیلات بانکی و حمایت خاص دولتی بهره مند نیستند و دولت باید این رویکرد خود را هرچه سریع تر تغییر دهد.

وی با اشاره به جمعیت 75میلیونی کشورمان در مقابل آمار 2 میلیون و 328 هزار نفری جامعه کارمندان دولتی این وضعیت را با شرایط سایر کشورها مورد مقایسه قرار داد و تصریح کرد: در کشوری نظیر ژاپن با 148 میلیون نفر جمعیت تنها 350 هزار کارمند دولتی مشغول به کار هستند و مابقی افراد در بخش تولید و صنعت فعالیت دارند.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور به صدور پروانه بهره برداری صنفی برای هر 2 هزار و 500 نفر یک واحد در کشورهای توسعه یافته اشاره کرد و درباره وضعیت کشورمان نیز بیان داشت: در کشورمان برای هر 25 نفر یک واحد صنفی در نظر گرفته شده که با احتساب دستفروشان این آمار حتی به هر 15 نفر یک بنگاه اقتصادی کاهش می یابد.

شکریه تحقق 9 میلیون اشتغال در سطح کشور بدون هیچ حمایتی از سوی دولت ها را از جمله ویژگی های منحصر به فرد اصناف اعلام کرد و گفت: سهم معدن از تولید ناخالص داخلی کمتر از یک درصد، سهم کشاورزی با همه حمایت ها 11 درصد، سهم صنعت 13 درصد و سهم اصناف در تولید ناخالص داخلی کشور بدون هیچ حمایتی 18 درصد است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان