Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان گفت: طرح آمایش سرزمینی گیلان پس از گذشت حدود ۱۳ سال در کمیسیون عالی آمایش کشور تصویب شد.

محمد علی محمدی صبح امروز در جمع خبرنگاران و به مناسبت در پیش بودن روز ملی آمار از تصویب طرح آمایش سرزمینی گیلان پس از گذشت حدود 13 سال در کمیسیون عالی آمایش کشور خبر داد و اظهار داشت: امیدواریم این طرح تا پایان همین ماه در شورای عالی آمایش نیز تصویب شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان در تعریف واژه کاربردی آمایش، برنامه ریزی اکولوژیکی و جغرافیایی برای توزیع جمعیت، امکانات و ظرفیت ها را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: به صورت تقریبی از سال 85 در استان گیلان به موضوع آمایش سرزمینی پرداخته شد و تا سال 95 مرحله نخست آن اجرایی شد.

محمدی با بیان اینکه به طرح اولیه آمایش سرزمینی گیلان 17 اشکال اساسی وارد شده بود تصریح کرد: از سال 96 مرحله جدید تدوین آمایش سرزمینی در گیلان آغاز شد و طرح آن در سال 97 به پایان رسید سپس در سال 98 طرح مذکور پس از تأیید نهایی در شورای برنامه ریزی استان به کمیسیون عالی آمایش سرزمینی ارسال شد.

وی ضمن ابراز امیدواری از تصویب طرح آمایش سرزمینی گیلان در شورای عالی آمایش کشور تا پایان همین ماه ابراز داشت: مطمئناً پس از تصویب و ابلاغ نهایی طرح آمایش سرزمینی گیلان، از سال آینده تمام تصمیم گیری های استان بر مبنای این طرح جامع انجام خواهد شد که کارکردها و مزیت های بسیار خوبی نیز دارد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان ساختار آماری در این استان را ساختاری مطلوب ارزیابی کرد و بیان داشت: گیلان در بین سایر استان ها از این حیث جلوتر قرار دارد به طوری که تقدیر اخیر مسئولان کشوری از حوزه آمار استان که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی مشغول به کار هستند مؤید این مطلب است.

محمدی با بیان اینکه آمارها در سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان به دو روش تهیه و تدوین می شود افزود: علاوه بر آمار و اطلاعاتی که به عنوان آمار ثبتی توسط سایر دستگاه ها در اختیار ما گذاشته می شود، انجام سرشماری های 5 تا 10 ساله از کارگاه های مختلف نیز در دستور کار سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان قرار دارد.

وی شرایط استفاده از روش های نوین آمارگیری توسط دستگاه های اجرایی گیلان را در زمان فعلی بهتر از سنوات گذشته اعلام کرد و گفت: در این حوزه هنوز با وضعیت مطلوب فاصله داریم اما بر اساس پیش بینی های انجام شده احتمالاً تا سال 1400 و در بدبینانه ترین حالت ممکن تا سال 1405 روش آمارگیری کاملاً نوین می شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان ارائه آمار غلط و نادرست به آمارگیران و تلقی شدن این کار به عنوان جرم در بسیاری از کشورها را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: در ایران این اصل بر روی اعتماد و  همکاری مشترک استوار بوده و تاکنون نیز قانون خاصی برای مجازات افرادی که آمار غلط می دهند در کشور تدوین نشده است.

محمدی گیلان را در موضوع پذیرش مدل های جدید زندگی و استفاده از ابزارهای نوین از دیرباز تاکنون جزء استان های پیشتاز کشور قلمداد کرد و ابراز داشت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان برخلاف اظهارنظرهایی که می شود تمام آمار و اطلاعاتی که مجاز به انتشار آن است را در سایت خود بارگذاری می کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان