Saturday، 13 July 2024 | شنبه، 23 تیر 1403
1 2

گیلانیان : سخنگوی هیئت رئیسه مجلس از بدهی های ۴۰ هزار میلیارد تومانی دولت خبر داد و گفت: به علت غیرواقعی بودن بودجه سالانه، عدم تخصیص منابع و صدور اوراق مشارکت و اسناد خزانه حجم بدهی های دولت افزایش یافته است.

اسدالله عباسی با بیان اینکه به علت بودجه ریزی غیرواقعی و غیرکارشناسی حجم بدهی های انباشت شده دولت در حال افزایش است اظهار داشت: به علت این نقیصه در حال حاضر بدهی های دولت رفته رفته در حال افزایش است که برای پرداخت آن در بودجه سال 99 باید روش های لازم را پیش بینی کرد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس واقعی بودن بودجه 99 را خواسته و انتظار اصلی مجلس از دولت دانست و عنوان کرد: از دولت انتظار داریم اشکالات و نقص هایی که در بودجه سال 98 از لحاظ تأمین منابع و پرداختی ها وجود داشته است را برطرف کند و برای سال 99 بودجه ای واقعی تر و قابل تخصیص به مجلس ارائه دهد.

عباسی تأکید مقام معظم رهبری در مورد قطع تدریجی وابستگی به فروش نفت در فرآیند بودجه بندی سالانه کشور را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: البته انتظار نداریم در بودجه سال 99 به تمام اهداف مورد نظر در این حوزه برسیم اما باید برای شروع کار جهت تکیه دولت به سایر منابع درآمدی از همین جا اقدامات لازم انجام شود.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس با بیان اینکه فرآیند بودجه ریزی تا سال 1400 باید واقعی شود ابراز داشت: طبق این نقشه راه و دستورالعمل مشخص درآمد حاصل از فروش نفت باید صرف کارهای زیرساختی و تملک دارایی ها شود و برای پرداخت هزینه های جاری نیز به روش های دیگری تکیه کرد.

وی یکی از این روش ها برای پرداخت هزینه های جاری را گره زدن این بخش به صنایع داخلی و اخذ مالیات دانست و خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی و برای تحقق مجموعه این اهداف یاد شده از یک سو باید یکسری از معافیت های مالیاتی موجود کاملاً حذف شوند و از سوی دیگر نیز باید جلوی فرارهای مالیاتی را گرفت.

نماینده مردم رودسر و املش در مجلس تصویب بودجه ای که قابل تخصیص باشد را از تکالیف و وظایف دولت اعلام کرد و گفت: از دولت انتظار داریم برخلاف سال های گذشته که تخصیص هایی را در بودجه در نظر می گرفت و سپس تنها 30 تا 40 درصد آن تحقق پیدا می کرد پرهیز کند و از ایجاد انتظار در دستگاه ها خودداری به عمل آورد.

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس با تأکید بر اینکه هم اینک به علت عدم تأمین بخشی از بودجه اختصاصی به توزیع اوراق مشارکت و اسناد خزانه روی آورده ایم اظهار داشت: این کار به نوعی قرض کردن است و بر حجم بدهکاری های دولت می افزاید چنانچه طبق بررسی ها هم اینک مجموع این بدهی ها به حدود 40 هزار میلیارد تومان رسیده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان