Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : «دوست داشتم تا جایی که می توانم، شبیه اهل بیت(ع) شوم. دلم می خواست پیاده روی اربعین را که به ما توصیه کرده اند، به روشی که خود ایشان انجام می دادند، انجام دهم. اهل بیت از خانه با پای پیاده به زیارت اربعین می رفتند. پس من هم از خانه پیاده راهی کربلا شدم.»

این زائر ۴۰ روز، تهران تا کربلا را پیاده رفت/ سر سفره صبحانه دلچسب راننده کامیون

«آدم اگر می خواهد عاشق شود، اول باید ادای عاشق ها را دربیاورد دیگر. آدم اگر بخواهد در مسیر محبوب شدن پیش خدا قرار بگیرد هم باید اول ادای خوب ها را دربیاورد و خودش را شبیه خوب ها کند. یک عمر ادعا کرده ام محبّ اهل بیت (ع) هستم. دوست داشتم رفتار و زندگی ام هم شبیه اهل بیت (ع) شود. اینطور بود که عاشورا که تمام شد، همزمان با حرکت کاروان اسرای کربلا، کوله ام را برداشتم و پیاده راهی شدم. می خواستم ۴۰ روز در راه باشم و اربعین همزمان با ورود کاروان اهل بیت (ع)، پای پیاده به کربلا برسم.»

شرح بی نهایت است اربعین. هر بار می توانی از زاویه جدیدی به زیبایی هایش نگاه کنی و هر بار هم شگفت زده شوی. از حجت الاسلام «هادی اکبری»، طلبه ۳۸ ساله خوش فکر و بلند همت تهرانی که بپرسی، می گوید هر سال موسم اربعین، فرصت خلوت کردن با امام حسین (ع) و تمرین صبر است. او که ۸ بار تجربه پیاده روی اربعین دارد و از این میان، ۳ بار از خانه تا کربلا را پیاده طی کرده است، معتقد است فرصت ۴۰ روزه میان عاشورا تا اربعین، یک چلّه عاشقانه است برای هرچه شبیه تر شدنمان به خاندان کرامت (ع). بعد از بازگشت این طلبه جوان از سفر پیاده ۴۰ روزه اش به کربلا، پای صحبت های شنیدنی و خاطرات شیرینش نشستیم و او این بار بیشتر از کرامت مردم ایران در پذیرایی از زائران امام حسین (ع) برایمان گفت.

به دستور اهل بیت (ع)، به نیابت از مادر

«با خودم عهد کرده بودم تا مادرم را به زیارت کربلا نفرستم، خودم زائر حرم امام حسین (ع) نمی شوم. مادر اما متاسفانه بیمار بود و عاقبت هم امکان سفر به کربلا برایش فراهم نشد و سال ۱۳۹۰ در حسرت زیارت از دنیا رفت. در این شرایط، دیگر دلیلی برای نرفتن وجود نداشت. اینطور بود که محرم سال بعد در پایان مراسم دهه اول، کوله ام را روی دوشم انداختم و سفرم را پیاده به طرف کربلا شروع کردم.»

برای روحانی جوان داستان ما، همه چیز همین قدر ساده آغاز شد و او فارغ از دو دو تا چهارتای رایج زمانه، به فرمان دل عاشقش در مسیری جدید و ناشناخته قرار گرفت. اما خوب که نگاه کنی، همین تصمیم دلی او، پشتوانه عمیق فکری و اعتقادی داشت: «ازآنجاکه طلبه هستم، همیشه دوست داشته ام قبل از اینکه احادیث را بالای منبر برای دیگران بیان کنم، خودم قدری به آن ها عمل کرده باشم. با همین نگاه، وقتی آنهمه احادیث در فضیلت پیاده به زیارت سیدالشهدا (ع) رفتن را می دیدم، همیشه می گفتم: دوست دارم در اولین نوبتی که توفیق زیارت کربلا نصیبم می شود، از خانه پیاده به حرم اباعبدالله (ع) بروم. برای این خواسته و تصمیم، چند دلیل داشتم. اول اینکه، روایات مربوط به فضیلت های زیارت پیاده اربعین، علاوه بر ذکر ثواب فراوان این زیارت، نشان می دهد این عمل نزد خداوند و اهل بیت (ع) خیلی محبوب است، آنقدر که خداوند برای هر قدم آن پاداش می نویسد. خب، محبوب شدن پیش خدا هم بها دارد و انسان باید بهای این محبوبیت را بپردازد. و در این مسیر، اعمال هرچه سخت تر باشد، ثواب و فضیلتش بیشتر می شود. در روایت داریم که: «اَفضَلُ الاَعمال، اَحمَزُها»، یعنی بافضیلت ترینِ اعمال، سخت ترینِ آن هاست. (البته اعمال باید در حد تحمل فرد باشد). به این ترتیب، تصمیم گرفتم زیارت کربلا را پیاده و این پیاده روی را در سخت ترین شرایط تجربه کنم.»

می خواستم ادای عاشق ها را دربیاورم تا شبیهشان شوم!

«آدم اگر می خواهد عاشق شود، اول باید ادای عاشق ها را دربیاورد دیگر. آدم اگر بخواهد در مسیر محبوب شدن پیش خدا قرار بگیرد هم باید اول ادای خوب ها را دربیاورد و خودش را شبیه خوب ها کند. شما ببینید؛ ما لباس پوشیدنمان شبیه کسانی است که دوستشان داریم. آن لباس، تیپ و مدلی را انتخاب می کنیم که صاحبانش را دوست داریم. انتخاب نوع رفتارمان هم همینطور است. خب، ازآنجاکه ما ادعا می کنیم اهل بیت (ع) را دوست داریم، من همیشه دوست داشتم رفتار و زندگی ام شبیه اهل بیت (ع) شود.»

حجت الاسلام هادی اکبری با همین بیان عاشقانه، دلیل دیگرش برای سفر پیاده از خانه به کربلا را برایمان تشریح می کند: «دوست داشتم خودم را تا جایی که می توانم، شبیه اهل بیت (ع) کنم و به همین خاطر هم دوست داشتم پیاده روی اربعین را که به ما دستور داده و توصیه کرده اند، به روشی که خود ایشان انجام می دادند، انجام دهم. روایات متعددی وجود دارد که اهل بیت (ع) با وجود اینکه مرکب مناسب در اختیارشان بوده، از همان خانه با پای پیاده برای زیارت اربعین حرکت می کردند. اشتیاق پیاده حرکت کردن از خانه به سمت کربلا را این روایات در دل من بیشتر کرد.»

گاهی خوب است برای لشکر حق، «سیاهی لشکر» باشیم

می پرسم: نگران نبودید؟ شبیه حرف های مایوس کننده ای که هر سال در موسم اربعین دهان به دهان می چرخد، به گوشتان نخورده بود یا به ذهنتان نرسیده بود؟ مثل اینکه بعضی ها می گویند: «بهتر است سفر اولتان به کربلا در ایام اربعین نباشد. ممکن است سختی های سفر و ازدحام جمعیت، اشتیاقتان به زیارت را تحت الشعاع قرار دهد و خاطره دلچسبی در ذهنتان ثبت نشود و...» چنین فکرهایی مرددتان نمی کرد؟

حاج آقا لبخند بر لب در جواب می گوید: «متاسفانه بعضی ها به سفر اربعین به چشم یک کارناوال نگاه می کنند. خب با این نگاه، نباید سفر اول کربلا را در ایام اربعین برویم چون سختی زیادی دارد و در آن شلوغی و ازدحام جمعیت زائران، نمی توانیم آن سفر زیارتی سیاحتی مطلوبمان را داشته باشیم و تمام اماکن زیارتی و مقام ها را زیارت کنیم و با خیال راحت عبادت کنیم و دعا بخوانیم. نتیجه این نگاه این است که می گوییم: باشد در یک فرصت دیگر به کربلا می رویم که با فراغ بال بتوانیم به همه این کارها برسیم و از زیارتمان لذت ببریم. اما من وقتی به حدیث امام حسن عسگری (ع) نگاه کردم که فرمودند: مومنان پنج نشانه دارند که یکی از آن ها زیارت اربعین است، اتفاقاً آرزو کردم و تصمیم گرفتم سفر اول کربلایم در اربعین باشد تا ببینم می توانم یکی از نشانه های مومنان را به دست بیاورم؟

در اربعین، صرف حضور ما در آن مراسم ـ حتی اگر نتوانیم به حرم برسیم ـ مهم است؛ اینکه فقط در آن فضا و در آن سیل جمعیت قرار بگیریم و ما هم در شکل گیری آن فضای اربعینیِ کربلا نقش داشته باشیم. می دانید، یک وقت هایی خوب است انسان، سیاهی لشکر جبهه حق باشد. حتماً لازم نیست که همه مان فرمانده و سردار باشیم. سیاهی لشکر شدن برای جبهه حق هم قشنگ است.»

۱۸ ساعت پیاده روی روزانه در مسیر ماشین رو!

«اولین سفر پیاده من وقتی اتفاق افتاد که هنوز ماجرای پیاده روی اربعین در ایران چندان رسانه ای و عمومی نشده بود. زائران پیاده، اغلب خودِ عراقی ها بودند و به ندرت با زائران ایرانی برخورد داشتم. البته پیاده روی اربعین، آن موقع هم باشکوه بود. به طور مثال، موکب ها چیزی از امروز کمتر نبود. فقط فرقش این بود که آن روزها موکب های ایرانی در این مسیر وجود نداشت. وگرنه موکب های عراقی، بسیار زیاد و محبت عراقی ها در پذیرایی از زائران غیرقابل وصف بود؛ چه در مسیر نجف تا کربلا که برای ما پررنگ تر است و چه در باقی مسیرها از بصره، دیوانیه، العماره، حِلّه، کاظمین و...»

کربلایی اکبری برمی گردد به ۷ سال قبل و از حال وهوای آن سفر خاص اینطور برایمان می گوید: «آن موقع، جوان تر بودم. خیلی هم اشتیاق داشتم زودتر به کربلا برسم. به همین خاطر، در پیاده روی خیلی به خودم فشار آوردم. طوری شده بود که بعضی روزها بعد از نماز صبح حرکتم را شروع می کردم و تا ساعت ۱۱، ۱۲ شب راه می رفتم؛ چیزی حدود ۱۷، ۱۸ ساعت! با همین سرعت پیاده روی، ۱۴ روزه به مرز مهران رسیدم. از آن طرف، نسبت به مسیر هم نابلد بودم. آن سفر را از منزلمان در جنوب غربی تهران در منطقه ۱۸ به طرف اتوبان ساوه شروع کردم، مسیر ۹۰ کیلومتری که ماشین رو بود و تا کیلومترها هیچ امکاناتی در آن وجود نداشت. به همین دلیل با سختی های زیادی مواجه شدم. اینطور بود که وقتی به نجف رسیدم، مریض شدم و از نجف تا کربلا را با حال نزار و مشقت بسیار طی کردم.

آن سفر، تجربه خوبی شد تا سال بعد، برنامه ریزی بهتری داشته باشم. بنابراین زمان سفرم را بیشتر کردم و به همین نسبت، سختی هایش کمتر شد. در انتخاب مسیر هم تجدیدنظر کردم. در سفرهای بعدی، جاده های قدیمی را که از کنار روستاها می گذرد انتخاب می کردم و این روش کمک می کرد هم تجدید قوا کنم و هم از راهنمایی اهالی روستا برای پیدا کردن بهترین راه دسترسی به روستا و شهر بعدی استفاده کنم. صحبت هایم درباره ویژگی های این سفر، سال دوم چند نفر از جوانان هم محله ای و هم مسجدی مان را هم ترغیب کرد در این سفر پیاده از خانه تا کربلا همراهم بیایند. به لطف خدا و اهل بیت (ع) سفر خوبی بود و خاطره خوبی هم برایشان باقی ماند. اما مشغله های کار و زندگی، کوچک بودن بچه ها و البته توفیق نداشتن دیگر اجازه نداد این سفر خاص را تکرار کنم. بنابراین از سال ۱۳۹۳ تا ۱۳۹۷ همراه جریان زائران پیاده، فقط مسیر نجف تا کربلا را پیاده رفتم.»

از عاشورا تا اربعین؛ پیاده به یاد کاروان اسرای کربلا

امسال یک بار دیگر توفیق رفیق راه روحانی جوان اما بلند همت داستان ما شد و برای سومین بار، پاشنه های عاشقی را ورکشید و اختیار پاهایش را به دست دل داغدیده از مصائب سیدالشهدا (ع) داد تا مرکب او از خانه به مقصد کربلا باشد: «فردای عاشورا، یعنی صبح روز یازدهم محرم، همزمان با آغاز حرکت کاروان اسرای کربلا، سفر پیاده ام را شروع کردم. دلم می خواست این همراهی زمانی و ظاهری، مرا به درک بالاتری از مصائب اهل بیت (ع) در ایام بعد از عاشورا تا اربعین برساند. البته هیچ ضمانتی برای رسیدن به این جایگاه وجود ندارد. ممکن است افرادی که با هواپیما آمدند و اصلاً هم پیاده روی نکردند، قرب بیشتری به اهل بیت (ع) پیدا کرده باشند. من فقط دلم می خواست به این شکل، تنها و پیاده، سفر کنم تا قدری با امام حسین (ع) خلوت داشته باشم. واقعاً به این از صبح تا شب ذکر گفتن، به سمت امام حسین (ع) حرکت کردن و قدری قطع تعلق از دنیا نیاز داشتم. می خواستم حتی شده برای ۴۰ روز، از خانه و خانواده و کار و ... دل بکنم و فقط با آقا (ع) حرف بزنم. بچه هایم را به خود اهل بیت (ع) سپردم و رفتم.

۲۲ روز در راه بودم تا به مرز مهران رسیدم. یک شب آنجا ماندم و بعد به طرف نجف حرکت کردم. ۹ روز طول کشید تا به حرم امیرالمؤمنین (ع) مشرف شدم. چند روزی در نجف ماندم تا هم استراحت و زیارت کنم و هم وقتم را طوری تنظیم کنم که شب اربعین در کربلا باشم. فاصله نجف تا کربلا را هم 2 روزه طی کردم و شب اربعین به کربلا رسیدم. یک روز هم در کربلا ماندم و بعد با ماشین به ایران برگشتم. به این ترتیب، از خانه تا کربلا را ۴۰ روزه رفتم و تا برگشتم، در مجموع، ۴۲ روز شد.»

می پرسم بالاترین دستاوردتان از این سفر سخت و خاص چه بود؟ و حاج آقا در جواب می گوید: «فکر می کنم این سفر پیاده ۴۰ روزه، برایم امتحان صبر است. احساس می کنم هر بار که می روم، صبرم بیشتر می شود.»

مردم ایران یک لحظه نگذاشتند زائر امام حسین (ع) گرسنه و تشنه بماند

از دریادلی، محبت و مهمان نوازی خالصانه و بی نظیر مردم باصفای عراق در پذیرایی از زائران پیاده روی اربعین فراوان شنیده ایم اما هادی اکبری با روایت هایش، لنز دوربین ثبت وقایع اربعین را به این طرف مرز و داخل ایران برمی گرداند و کمک می کند از زاویه جدیدی، زیبایی های این واقعه را ببینیم: «اینطور به نظر می رسد که پیاده حرکت کردن در میان شهر و روستاهای ایران که برخلاف مسیر پیاده روی عراق، در آن خبری از موکب ها و پذیرایی های پرشور نیست، باید کار پرمشقتی باشد اما واقعاً در این مسیر طولانی به من سخت نگذشت بلکه خیلی هم شیرین بود. لطف خداوند و اهل بیت (ع) هر لحظه شامل حالم بود و انسان هایی را سر راهم قرار می داد که با محبت هایشان هم راهنمایم می شدند و هم نمی گذاشتند احساس تنهایی کنم.

شاید باور نکنید اما من از تهران تا کربلا، هیچ کجا طعم تشنگی را نچشیدم. درست در نقطه ای از مسیر که هیچ امکاناتی نبود، تا گرما و عطش می آمد بر من غلبه کند، انگار به خودروهای عبوری الهام می شد که نگه دارند و برایم آب و غذا و میوه بیاورند. من چیزی نمی گفتم. نشانه خاصی هم نداشتم. اما آن ها خودشان متوجه می شدند من زائر کربلا هستم. نطلبیده، آب و غذا را به من می دادند و با چشم گریان و التماس دعا گویان می رفتند. بعضی هایشان هم مرا که کنار جاده در حال حرکت می دیدند ـ حتی شب ها که در فضای شهری هم خیلی ها واهمه دارند و از سوار کردن افراد غریبه خودداری می کنند ـ نگه می داشتند و با اصرار و التماس می گفتند: بیایید تا یک جایی، تا شهر بعدی برسانیمتان. خلاصه در آن روزها، زمین همین زمین بود، اما این زمین نبود. مردم، همین مردم بودند، اما این مردم نبودند. همه چیز و همه کس تغییر کرده بود. همه چیز یک حال و هوای دیگر داشت.»

اگر خانه مان نیایی، یعنی آقا (ع) قبولمان نکرده

«رانندگانی که در جاده مرا می دیدند، می پرسیدند: شب کجا می مانید؟ می گفتم: فلان شهر. می گفتند: خانه ما همان جاست. باید بیایید خانه ما. تشکر می کردم اما شب که می شد، می دیدم قبل از اینکه من به آنجا برسم، آمده اند در ورودی شهر و منتظرم ایستاده اند. بدون اینکه مرا بشناسند، با اصرار مرا به خانه شان می بردند و غذا، محل خواب و شرایط حمام کردن برایم فراهم می کردند. آنقدر باصفا و صمیمی بودند که نه من با آن ها و نه آن ها با من غریبی نمی کردیم. درواقع، این لطف خود امام حسین (ع) به من بود که از طریق هموطنان باصفا نثارم می شد.

خیلی وقت ها در مقابل دعوت های مردم باصفای شهرها و روستاها مقاومت می کردم. نمی خواستم به آن ها زحمت بدهم. اما بعضی هایشان به شکل عجیبی اصرار می کردند. به گریه می افتادند و می گفتند: اگر به خانه مان نیایی، یعنی امام حسین (ع) ما را قبول نکرده. یک بار هم که وقتی به یکی از آن ها گفتم: نه. مزاحمتان نمی شوم، یک دفعه به پایم افتاد و گفت: مگر می گذارم زائر امام حسین (ع) برود و خانه من نیاید؟ غافلگیر شده بودم. گفتم: خواهش می کنم بلند شوید. باشه. چشم. همراهتان می آیم.»

پمپ بنرینی که موکب شد!

«گاهی فاصله شهرها زیاد بود و شب نمی توانستم به شهری برسم. به همین خاطر، تا صبح در جایی مثل جایگاه پمپ بنزین می ماندم. اما فکر نکنید آنجا تنها و دست خالی می ماندم. آنجا هم لطف پرسنل پمپ بنزین شامل حالم می شد. یک بار قبل از گردنه «اسد آباد» دیگر در تاریکی شب نتوانستم ادامه دهم. وارد پمپ بنزین شدم و رفتم در نمازخانه اش تا هم استراحت کنم و هم مهیای نماز شوم. تا کوله ام را زمین گذاشتم و نشستم، دیدم بوفه دار پمپ بنزین با چای و بیسکوییت وارد شد. قبل از اینکه بخواهم چیزی بگویم، گفت: شما زائر امام حسین (ع) هستید. خواستم در حد توانم از شما پذیرایی کنم. کمی که گذشت، آمد و گفت: آب برایتان گرم کرده ام که حمام کنید. مانده بودم در مقابل لطف و محبتش چه بگویم که یک آقا سر رسید.»

روایت های شیخ هادی، شده شرح بی نهایت عشق مردم ایران به امام حسین (ع) و محبت بی منتشان به زائر آقا (ع). او نفسی تازه می کند و در ادامه می گوید: «تا مرا دید، گفت: حاج آقا کلی دنبالتان گشتم. داشتم از «کنگاور» برمی گشتم که شما را در جهت مخالف جاده دیدم. حدس زدم زائر کربلا باشید. با خودم گفتم الان شب، شما جایی ندارید بمانید. گفتم می روم در اولین دوربرگردان دور می زنم و می آیم شما را با خودم به خانه مان می برم. اما وقتی دور زدم و آمدم، شما را پیدا نکردم. فکر کردم احتمالاً داخل این پمپ بنزین باشید. خلاصه، با اصرار مرا سوار ماشینش کرد و به خانه اش در همدان برد و همه وسایل راحتی ام را فراهم کرد.»

وقتی امام حسین (ع) برایم همسفر فرستاد

«درست است سفر پیاده را انتخاب کرده بودم که با خودم و خدا و امام حسین (ع) خلوت کنم اما لطف و محبت های مردم و همراهی شان، خیلی برایم دلگرم کننده بود. حتی وقتی در جاده برایم بوق می زدند، روحیه می گرفتم. در آن میان، چند باری که رانندگان برایم نگه داشتند، گفتند: یک زائر پیاده دیگر هم در جاده دیده ایم که از شما عقب تر است. به او هم آب و غذا دادیم. همین موضوع هم دلم را قرص تر کرد. عاقبت در گردنه اسدآباد، ما دو نفر به هم رسیدیم. «داود ناصر خیل» از خانه شان در کرج، پیاده روی اش را شروع کرده بود. او که اولین بار بود به کربلا می رفت، می گفت: «نیت کرده بودم و از امام حسین (ع) هم خواستم کاری کند که سفر اولم را با پای پیاده به کربلا بروم. گفتم: نه می خواهم با هواپیما بروم، نه با ماشین. آقا خودتان یک جوری شرایط را فراهم کنید که پیاده بیایم. امسال از قبل از محرم به دلم افتاده بود دیگر اربعین امسال باید کربلا باشم. اینطوری شد که فردای عاشورا حرکت کردم.»

کم کم در طول مسیر متوجه شدیم این راه، یاران دیگری هم دارد. شنیدیم یک کاروان از «باکو» و کاروان دیگری هم از «تبریز» دارند تمام مسیر شهرشان تا کربلا را پیاده طی می کنند. این خبر، حسابی دلمان را گرم و اشتیاقمان را برای ادامه مسیر، بیشتر کرد.»

صبحانه کنار جاده ای که راننده کامیون به سفارش آقا (ع) برایم آماده کرد!

می خواهد پرونده خاطرات پذیرایی های بی ریای مردم ایران از زائر امام حسین (ع) را ببندد که یک دفعه چشم هایش برقی می زند و صورتش به خنده باز می شود. خاطره جذابی در ذهنش جرقه زده که مکثی می کند و می گوید: «یک روز در منزل یکی از هموطنان که شب مانده بودم، صبحانه مختصری خوردم و زود بیرون آمدم. همان طور که داشتم راه می رفتم، با خنده و شوخی خطاب به آقا امام حسین (ع) گفتم: آقا! مگر خودتان نگفتید در پیاده روی اربعین، زائر در هر قدم، یک دعای مستجاب دارد؟ آقا من امروز صبحانه دلچسبی نخوردم. دلم یک صبحانه درست و حسابی مثلاً نیمرو و املت می خواهد. خودم هم از این حرفم خنده ام گرفته بود، اما باور نمی کنید هنوز ۱۰ دقیقه نگذشته بود که سر یکی از گردنه های نزدیک همدان در آن طرف جاده، توجهم به کامیونی که در یک پارکینگ موقت توقف کرده بود، جلب شد. دیدم راننده کامیون دارد دست تکان می دهد. گفت: بیا این طرف جاده. از عرض جاده عبور کردم و پیش او رفتم. راننده گفت: نیم ساعت قبل شما را در جاده دیدم. با خودم گفتم حتماً صبحانه نخورده ای و به گردنه که برسی، حسابی گرسنه ای. من تخم مرغ محلی داشتم و یک املت حسابی درست کرده ام. شما هم بیا مهمان سفره صبحانه من باش!

غافلگیر شده بودم؛ آقا (ع) به همان سرعت، خواسته مرا اجابت کرده بود. وقتی ماجرا را برای آن راننده کامیون تعریف کردم، چشم هایش پر از اشک شد و گفت: من دارم از حرم امام رضا (ع) برمی گردم. برای آستان قدس، بار برده بودم. در راه که می آمدم، هوای زیارت کربلا به سرم افتاد اما شرایط کاری ام اجازه نمی دهد. وقتی شما را در جاده دیدم، گفتم: حالا که خودم نمی توانم به کربلا بروم، حداقل خدمت کوچکی به زائر کربلا بکنم.»

حجت الاسلام «هادی اکبری» به همراه خانواده در پیاده روی اربعین، سال ۱۳۹۲

اگر همسرم نبود، زائر نمی شدم

حاج آقا اکبری هرچه بیشتر از سفر طولانی و سختش می گوید، بیشتر به عظمت کار همسرش پی می برم. می گویم: تجربه ۳ سفر ۴۰ روزه به کربلا و ۵ سفر پیاده نجف تا کربلا، نشان می دهد همسر بسیار همراه و صبوری دارید. حاج آقا نمی گذارد صحبتم تمام شود و می گوید: «واقعاً همین طور است. همسرم واقعاً فداکاری می کند. اگر ایشان تا این حد با من همراهی نداشت، من نمی توانستم خانه و زندگی و ۳ فرزندم را رها کنم و به این سفر طولانی بروم. همسرم الحمدلله در مسیر دین، خیلی کمک حال من است. تمام کارهای منزل و بچه ها را ایشان برعهده گرفته وگرنه من از پسِ بسیاری از کارهایم حتی اداره مدرسه قرآنی که تأسیس کرده ام، برنمی آمدم. همسرم همیشه می گوید: «اگر نمی توانم در بعضی کارهای حوزه دین وارد شوم، دوست دارم حداقل شرایط را طوری فراهم کنم که شما بتوانید در این مسیر حرکت کنید.» من از همین طریق از زحمات ایشان تشکر می کنم.»

می پرسم: آیا پیش آمده خانواده هم در این سفرهای اربعینی، همراه شما باشند؟ حجت الاسلام هادی اکبری می گوید: «بله. ما دو بار خانوادگی به پیاده روی اربعین رفتیم. اتفاقاً در سفر دوم ۴۰ روزه ای که در سال ۱۳۹۲ داشتم، همسرم و فرزندانم هم در نجف به من ملحق شدند و از آنجا به اتفاق مسیر را طی کردیم. به اعتقاد من حضور بانوان و کودکان در این همایش بزرگ، اثرگذارتر از حضور آقایان است و برای دشمنان هم ناامیدکننده تر خواهد بود.» / منبع : خبرگزاری فارس ـ گروه فرهنگ ـ مریم شریفی

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان