Saturday، 13 July 2024 | شنبه، 23 تیر 1403
1 2

گیلانیان : نایب رئیس اتاق اصناف کشور ساماندهی حوزه مد و لباس را از اهداف مهم این نهاد اعلام کرد و گفت: پوشاک ایرانی برای مقابله با کالای مشابه خارجی و تقویت حضور خود در بازار به برندسازی نیاز دارد.

جلال الدین محمد شکریه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، با بیان اینکه جهت تحقق ساماندهی مد و لباس در کشور باید مؤلفه های زیادی را در دستور کار قرار دهیم اظهار داشت: یکی از این شاخصه ها، برندسازی است که می تواند توان رقابت پوشاک ایرانی را در برابر پوشاک خارجی به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش دهد.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور آموزش، اعطای تسهیلات بانکی، حمایت دولت از واحدهای صنفی و ورود ماشین آلات لازم را از جمله نیازهای اساسی فعالان صنعت پوشاک خواند و عنوان کرد: ساماندهی مد و لباس در کشور نیازمند تحقق مؤلفه های یاد شده است و با بسترسازی جهت اجرای آن ها دستیابی به این هدف نیز ممکن می شود.

شکریه فرهنگ سازی و اصلاح الگوی مصرف را از دیگر شاخصه های بسیار تأثیرگذار در حوزه مد و لباس دانست و گفت: مردم با خرید پوشاک ایرانی در حقیقت به تولیدکنندگان داخلی امکان ادامه فعالیت و رقابت در بازار را می دهند البته فعالان صنعت پوشاک کشور نیز با ارتقاء کیفیت محصولات خود می توانند مردم را به امر خرید ترغیب کنند.

رئیس اتاق اصناف استان گیلان جلوگیری از خروج ارز از کشور و بی نیاز شدن به واردات کالاهای مشابه خارجی در حوزه پوشاک و لباس را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: استعدادهای بسیار خوب و ذی قیمتی در حوزه مد و لباس، طراحی و تولید انواع پوشاک در سطح کشور وجود دارد که هنوز از آن استفاده بهینه ای نشده است.

وی ارائه تسهیلات بانکی و تبدیل واحدهای صنفی کوچک تولید انواع پوشاک به واحدها و صنایع تولیدی بزرگ تر را به عنوان یک ضرورت مورد تأکید قرار داد و بیان داشت: برندسازی و کدینگ کردن کالاها در بخش پوشاک زنانه و مردانه باید در دستور کار قرار گیرد و اتاق اصناف کشور نیز در همین رابطه به نوبه خود برنامه ریزی لازم را انجام می دهد.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور حضور چند برند ایرانی تولیدکننده انواع پوشاک ورزشی در میادین بین المللی را نشانه وجود استعدادهای برتر کشور در حوزه مد و لباس عنوان کرد و اظهار داشت: بحث برندسازی پوشاک نباید تنها به صنایع بزرگ محدود شود بلکه باید آن را در حوزه صنایع و واحدهای تولیدی کوچک تر نیز فعال کنیم.

شکریه از وجود طراحان بسیار خوب و خوش فکر در سطح کشور که با الگوها و طرح های جدید و مطابق با ضوابط و چارچوب های اسلامی خود می توانند به ساماندهی بحث مد و لباس کمک کنند سخن گفت و تصریح کرد: البته این موضوع تنها با ارائه طرح عملیاتی نمی شود و دولت به عنوان یک دستگاه اجرایی باید به این حوزه ورود کند.

رئیس اتاق اصناف استان گیلان تسهیل در امر ترخیص کالا، ورود برخی از پارچه های مورد نیاز به داخل که امکان تولید آن ها فعلاً در کشور فراهم نشده است را از جمله تکالیف دولت نامید و گفت: کاهش تعرفه ها برای واحدهای تولیدی بزرگ توسط دولت می تواند قدرت رقابت تولیدات پوشاک داخلی را با نمونه های خارجی افزایش دهد.

وی تلاش دولت در امر پیشبرد مبارزه با قاچاق کالا را حرکتی بسیار خوب برای حمایت از تولیدکنندگان ایرانی دانست و افزود: تداوم مبارزه با کالای قاچاق به ویژه در حوزه پوشاک یکی از مهم ترین خواسته های تولیدکنندگان و مجموعه اصناف کشور است و قطعاً این موضوع به فعال شدن هر چه بیشتر واحدهای تولیدی کمک می کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان