Saturday، 13 July 2024 | شنبه، 23 تیر 1403
1 2

گیلانیان : نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نبود یک جامعه آماری دقیق از بیمه شدگان را از مهم ترین مشکلات حوزه سلامت دانست و گفت: برگزاری آزمون وسع بیمه سلامت از توزیع یکسان بیت المال بین فقیر و غنی جلوگیری می کند.

محمد حسین قربانی نبود آمار درست و دقیق از تعداد بیمه شدگان و افراد فاقد هر نوع پوشش بیمه ای در کشور را از موانع و چالش های نظام سلامت خواند و اظهار داشت: برگزاری آزمون وسع جهت اعطای دفترچه بیمه سلامت، از توزیع یکسان بیت المال بین فقیر و غنی جلوگیری به عمل می آورد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس مهم ترین کار بزرگی که بعد از شروع اجرای طرح تحول سلامت آغاز شد را تعیین یک متولی برای نظام بیمه ای کشور دانست و عنوان کرد: این کار بزرگ با همکاری دو جانبه دولت و مجلس نهم انجام شد و در نتیجه آن بیمه سلامت از حالت بلاتکلیفی بین چند دستگاه بیرون آمد.

قربانی انتقال مدیریت بیمه سلامت از وزارت رفاه و تأمین اجتماعی به وزارت بهداشت را زمینه ساز اتفاقات بسیار خوب در این حوزه اعلام کرد و بیان داشت: البته شاید یکسری نقد از حیث کارشناسی به این موضوع وارد شود اما آن چه که اهمیت دارد مشخص شدن جایگاه بیمه سلامت در بین دولت، وزارت بهداشت و وزارت رفاه و تأمین اجتماعی است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس تدوین سازوکارهای بیمه سلامت از سال 93 و عدم اجرای درست و دقیق آن را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: تمام مشکلاتی که در دانشگاه های علوم پزشکی، متولیان حوزه درمان بخش خصوصی و دولتی و مردم مشاهده می کنیم نشانه این است که اجرای بیمه سلامت به صورت هماهنگ پیش نرفت.

وی عقب بودن سازوکارهای اجرایی بیمه سلامت از طرح تحول نظام سلامت کشور را امری بدیهی اعلام کرد و ابراز داشت: یکی از بهترین کارهای خوبی که مجلس در خلال برنامه ششم توسعه انجام داد اجباری کردن بیمه پایه برای آحاد مردم بود که در ماده 76 این قانون دولت مکلف و موظف به اجرایی کردن این طرح شد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس نبود یک جامعه آماری دقیق و مشخص از تعداد بیمه شدگان و افراد فاقد هرگونه پوشش بیمه ای در کشور را از مشکلات طرح تحول سلامت خواند و گفت: در همان سال های آغازین زمانی که پرسیدیم چند نفر فاقد بیمه در کشور وجود دارد آمار 5 تا 6 میلیون نفر را به ما ارائه دادند.

قربانی با تأکید بر اینکه پس از اجرای مرحله نخست واگذاری دفترچه بیمه سلامت برخلاف آمارهای ارائه شده بالغ بر 13 میلیون نفر بیمه شدند گفت: فقدان وجود یک جامعه آماری قابل استناد در برنامه ریزی های کلان کشور اختلال ایجاد می کند که یکی از نتایج این موضوع را هم اکنون در حوزه سلامت می توان به عینه مشاهده کرد.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجلس با اشاره به اینکه طرح پوشش همگانی بیمه سلامت باید در همان سال 93 به صورت دقیق به مرحله اجرا در می آمد خاطرنشان کرد: به طور یقین اگر این طرح در همان سال ها به صورت کامل اجرا می شد کسری منابع ما نیز در حوزه نظام سلامت کشور کاهش پیدا می کرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان