Saturday، 13 July 2024 | شنبه، 23 تیر 1403
1 2

گیلانیان : نایب رئیس شورای راهبردی معاونت قوه قضائیه گفت: ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور اجرای پلکانی وثیقه های بانکی را با هدف رفع مشکلات واحدهای تولیدی و صنعتی جهت پرداخت بدهی های بانکی بررسی می کند.

پیمان پورنصیری از اجرای پلکانی وثیقه های بانکی خبر داد و با بیان اینکه به زودی گامی جدید برای تحقق شعار رونق تولید در کشور برداشته می شود، اظهار داشت: در صورت تصویب این طرح بانک ها برای وصول مطالبات خود از واحدهای تولیدی و صنعتی بدهکار، از اجرای یک باره محرومیت های پنج گانه منع می شوند.

نایب رئیس شورای راهبردی معاونت قوه قضائیه در تشریح وثیقه های پنج گانه ای که بانک ها با هدف وصول مطالباتشان از واحدهای تولیدی و صنعتی بدهکار اقدام به اجرای آن ها می کند افزود: محل اجرای طرح، وثیقه های بیرون از طرح، ضامن، محرومیت از خدمات بانکی و ممنوع الخروجی از جمله اهرم های بانک ها برای وصول مطالباتشان است.

پورنصیری با بیان اینکه در حال حاضر اگر یک واحدی تولیدی و صنعتی قادر به بازپرداخت بدهی های خود نباشد سیستم بانکی تمام محرومیت های پنج گانه را برای وصول وجوه خود به اجرا در می آورد عنوان کرد: این شیوه عملکردی بانک ها مورد انتقاد فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان قرار گرفته و همه از این وضعیت شاکی هستند.

وی نخستین گام در مواجهه با واحدهای تولیدی بدهکار به سیستم بانکی را اجرای وثیقه محل اجرای طرح دانست و ضمن تأکید بر رعایت انصاف و عدالت در برخورد با چنین واحدهایی از سوی بانک ها تصریح کرد: تا زمانی که اجرائیه گرفته نشده و بدهکار بودن واحد تولیدی و صنعتی محرز نشود بانک ها نباید این واحدها را از تمام حقوقشان محروم کنند.

نایب رئیس شورای راهبردی معاونت قوه قضائیه با تأکید بر اینکه اقدام برای ممنوع الخروج کردن صاحبان واحدهای تولیدی - صنعتی بدهکار توسط بانک ها باید در مرحله آخر انجام فرآیند قانونی به اجرا درآید ابراز داشت: اجرای پلکانی وثیقه ها یا اهرم های بانکی مسأله ای است که اخیراً در ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور مطرح شده است.

پورنصیری از حضور خود در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به عنوان نماینده شورای راهبردی معاونت قوه قضائیه سخن گفت و خاطرنشان کرد: زمانی که بانک ها برای دریافت مطالباتشان برگه اجرائیه می گیرند دیگر حق ندارند برای وصول سرمایه خود علیه واحدهای تولیدی - صنعتی بدهکار به چندین ابزار فشار دیگر متوسل شوند.

وی با اشاره به اینکه اگر وثیقه محل اجرای طرح برای اعاده تمام مطالبات بانک ها از واحدهای تولیدی کفایت نکرد بانک ها در گام دوم باید به سراغ سایر محرومیت ها و ابزارهای دیگر بروند افزود: در صورت تصویب این طرح در ستاد رفع موانع تولید کشور گامی بسیار محکم برای تحقق شعار سال و حمایت از تولید ملی برداشته می شود.

نایب رئیس شورای راهبردی معاونت قوه قضائیه متولی ستاد تسهیل کارگروه رفع موانع تولید کشور را وزارت صمت اعلام کرد و اظهار داشت: در این کارگروه و ستاد وزیر صمت به عنوان دبیر و شخص رئیس جمهور نیز به عنوان رئیس جلسه محسوب شده و تمام تصمیمات آن نیز پس از تصویب به ستادهای استانی کل کشور ابلاغ می شود.

پورنصیری حضور نمایندگانی از دستگاه قضایی و نمایندگان سایر دستگاه های مرتبط با دستور جلسه در ستاد تسهیل کارگروه رفع موانع تولید را مورد تأکید قرار داد و عنوان کرد: تمامی طرح ها و تصمیمات این کارگروه در حقیقت حکم قانون را دارد و در سایه کنترل مستقیم دستگاه های نظارتی همه موظف به اجرایی کردن مصوبات آن هستند.

وی از ابلاغ مصوبات ستاد تسهیل و کارگروه ملی رفع موانع تولید توسط دادستان کل کشور به تمامی دادستان های مراکز استان ها خبر داد و در تشریح بیشتر این مطلب تصریح کرد: اگر در اجرای مصوبات ستاد و کارگروه رفع موانع تولید کشور هر کدام از دستگاه ها کوتاهی به خرج دهند توسط دستگاه قضایی مورد پیگرد قانونی قرار می گیرند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان