Saturday، 13 July 2024 | شنبه، 23 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام معتقد است رئیس جمهور برای توجیه سیاست های خود و نیات و مقاصد خودش از سیره معصومین(ع) آن هم با تحریف مسلمات تاریخ اسلام مایه می گذارد.

محمدحسین رجبی دوانی مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام درباره اظهارات روز گذشته حجت الاسلام روحانی درباره سیره پیامبر(ص) در مواجهه با پیمان شکنی کفار، گفت: این اولین بار نیست که رئیس جمهور برای توجیه سیاست های خود و نیات و مقاصد خودش از سیره معصومین(ع) آن هم با تحریف مسلمات تاریخ اسلام مایه می گذارد، ظاهراً منظور ایشان از اینکه "پیامبر بزرگوار اسلام با کفار پیمان می بست و آنها پیمان را می شکستند، پیمان دوم را می بست" اشاره به آیه پنجاه و ششم سوره انفال دارد که در این سوره خداوند می فرماید، "الَّذِینَ عَاهَدْتَ مِنْهُمْ ثُمَّ یَنْقُضُونَ عَهْدَهُمْ فِی کُلِّ مَرَّهٍ وَ هُمْ لَایَتَّقُونَ" یعنی کسانی از آنان که با آنان عهد بستی، عهد خود را در هر مرتبه می شکنند و راه تقوا نپیمایند. این آیه شریفه به گفته همه مفسران درباره یهود مدینه است.

وی افزود: مدینه پیش از هجرت پیامبر ــ کنار اکثریت جمعیت عربی که داشت ــ سه گروه مجزا از همِ یهودی را در خود جای داده بود که اینها عبارت بودند از بنی قینقاع، بنی نضیر و بنی قریظه که مستقل بودند و گاهی با هم رقابت داشتند. گهگاهی پیش از اسلام بین دو طایفه «اوس» و «خزرج» در مدینه درگیری پدید می آمد، این یهودی ها که با هم رقابت داشتند برخی شان به یکی از این دو گروه عرب می پیوستند و در این درگیری ها شرکت می کردند، بنابراین قرآن که می فرماید "کسانی که با آنها عهد و پیمان بستی" منظور کل یهود مستقر در مدینه است.

رجبی دوانی با بیان اینکه پیامبر بزرگوار اسلام هنگام ورود به مدینه با این سه طایفه پیمان همزیستی امضا فرمودند و روابط اسلام با یهود را مشخص کردند و از اینها امضا گرفتند ولی هرکدام از اینها یک نوبت پیمان خود را با پیامبر نقض کردند و با همان یک مورد، پیامبر(ص) پیمان را کان لم یکن اعلام کرد و  با آنها مقابله کرد، خاطرنشان کرد: در مجموع این یهودیان سه بار عهد خود را شکستند نه اینکه یک طایفه با پیامبر عهد بسته باشد و اینها هردفعه پیمان خود را بشکنند. در این آیه هیچ اشاره ای به این نیست که پیامبر مجدداً با آنها پیمان بسته باشد. اینجا اشاره می کنند که دشمنان هربار عهد خود را شکستند و از خیانت و پیمان شکنی ابا ندارند.

مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام تصریح کرد: در دو آیه دیگر خدا تکلیف پیامبر و مسلمانان را در برابر این دشمنان پیمان شکن مشخص می کند، آنجا که می فرمایند "وَإِمَّا تَخَافَنَّ مِنْ قَوْمٍ خِیَانَهً فَانْبِذْ إِلَیْهِمْ عَلَىٰ سَوَاءٍ ۚ إِنَّ اللَّهَ لَایُحِبُّ الْخَائِنِینَ" یعنی چنانچه از خیانتکاری گروهی از معاهدین خود سخت می ترسی در این صورت تو نیز با حفظ عدل و درستی، عهد آنها را نقض کن و پیمان را به سوی آنها پرتاب کن! آقای روحانی یا آیات بعدی را نخواندند یا عامدانه و عالمانه بدون اینکه به این آیات مراجعه کنند، "یؤمنون ببعض و یکفرون ببعض" برخورد کرده اند، یعنی به آیاتی استناد می کند و برخی را نادیده می گیرد.

وی افزود: این آیه نشان می دهد حتی اگر دشمن رسمی و علنی عهد خود را نشکست و شواهد و دلایل دلالت می کرد که پیمان شکنی کرده، پیمان را باید به سوی آنها افکند و نقض کرد. همان طوری که رهبر معظم انقلاب فرمودند اگر آمریکا بخواهد برجام را پاره کند، ما آن را آتش می زنیم.

رجبی دوانی با ابراز اینکه متأسفانه علمای ما و آنهایی که باید متولی دین باشند در برابر آقای روحانی کوتاهی می کنند و در این تحریفات و تفسیر به رأی هایی که می کند موضع نمی گیرند، گفت: با این کوتاهی های صورت گرفته، ایشان مجدداً دست به چنین اقداماتی می زند و از قرآن و سیره معصومین برای توجیه کارهای خود تفسیر و تأویل می تراشد.

این استاد دانشگاه با تصریح به اینکه "اگر به این صحبت های رئیس جمهور خوش بینانه نگاه کنیم در حقیقت باید گفت ایشان مطالعه و اطلاع دقیقی از مسائل دینی و سیره پیامبر ندارد"، خاطرنشان کرد: کاش آنقدر که رئیس جمهور در عملیات روانی برای مقابله با منتقدان خود و سیاست های غلطی که کشور را به این روز انداخته وقت می گذارد و از همفکرانی که دارد مشاوره می گیرد و مرزهای اخلاق و ابتدایی ترین اصول اخلاقی اسلام برای از صحنه خارج کردن منتقدان خود را زیر پا می گذارد، به مطالعه سیره معصومین می پرداخت و به تفسیر قرآن مراجعه می کرد چراکه اگر ما به خلاف مسلمات قرآن و سیره ذوات مقدسه چیزی را  اضافه کنیم، گناهی نابخشودنی مرتکب شده ایم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان