Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان با یادآوری صادرات ۳۰ میلیون دلاری تعاونی ها در بخش های شیلات، مرکبات، کیوی و فولاد گفت: که برای امسال ، ۵۰ میلیون دلار صادرات هدف گذاری شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع صبح امروز در دیدار با معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیر عامل بانک توسعه تعاون کشور ضمن تبریک میلاد مبارک و میمون پیامبر اکرم (ص) و امام صادق (ع) اظهار داشت: حضور وزراء و معاونین و سایر کارگزاران کشور در استان به سبب شناخت مشکلات، موفقیت ها و دستاوردها است و زمینه ساز فعالیت بیشتر جامعه هدف را در پی دارد.

وی با بیان اینکه حوزه های اقتصادی دولت و کشور از مهمترین بخش ها هستند افزود: بهترین راهکار برای مقابله با دشمنان نظام جمهوری اسلامی تکیه بر اقتصاد داخلی، رونق تولید و افزایش سهم اشتغال و کاهش نرخ بیکاری و در نتیجه رضایت عمومی مردم و امیدواری بیشتر آنان به دولت و نظام است.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه بخش تعاون سهم بسیار خوب و موثری در اقتصاد می تواند داشته باشد گفت: در استان گیلان 17 اتحادیه با 264 هزار نفر عضو وجود دارد که 34 هزار نفربه صورت مستقیم در آنها مشغول به کار هستند.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه  70 درصد حمل و نقل، 40 درصد تولید گوشت سفید و 100 درصد بخش صیادی و آبزیان در استان توسط تعاونی های انجام می گیرد خاطر نشان کرد: استان گیلان سهم حدود 40 درصد از گوشت سفید استان های تهران و البرز را تأمین می کند.

وی به تشکیل شرکت تعاونی های توسعه عمران در استان اشاره و اظهار کرد: در هفت شهرستان این تعاونی تشکیل شده و در شش شهرستان دیگر هم در شرف راه اندازی است ضمن آنکه فعالیت این شرکت ها در اشتغال و توسعه و آبادی استان می تواند تأثیرگذار باشد.

دکتر زارع با اشاره به وضعیت موجود و مشکلات تعاونی های مرزنشین استان درخصوص بدهی های معوق مالیاتی گفت: کمک به این تعاونی ها برای پرداخت اصل مالیات و بخشش سود جرائم باتوجه به شرایط جدید و نیز اتحادیه اقتصادی اوراسیا می تواند فرصت خوبی برای مراودات تجاری با کشورهای دیگر باشد.

وی تصریح کرد: باتوجه به حذف یارانه واردات برنج و چای و افزودن این اقلام برای واردات توسط تعاونی های مرزنشین فرصت خوبی فراهم شده که می تواند برای این تعاونی ها سود ده باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه اصلی ترین مشکل تعاونی ها کمبود نقدینگی و نرخ بالای بهره بانکی است افزود: می بایست تعیین سهم خاص برای تعاونی ها علاوه بر سهم استان از محل اشتغال پایدار روستایی که دبیرخانه آن در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است انجام شود.

استاندار گیلان یکی از مؤلفه های مهم رونق تولید را زمینه سازی برای صادرات کالای داخلی عنوان کرد و گفت: باتوجه به هدف گذاری 50 میلیون دلاری استان برای صادرات تعاونی ها در سال جاری که این نسبت در سال قبل 30 میلیون دلار و بیشتر در بخش های شیلات، مرکبات، کیوی و فولاد بود و لزوم تقویت این تشکل ها در قالب تشکیل تعاونی های صادر کننده و مشوق های صادراتی ضرورت دارد.

وی تصریح کرد: می بایست آموزش تعاونی ها برای به روز رسانی اطلاعات انجام شود به گونه ای که شرکت های تعاونی ها را نوآور و خلاق تر کنیم.

دکتر زارع اظهار داشت: بانک توسعه تعاون استان در بین تمامی بانک های دولتی و خصوصی رتبه اول کشور را در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی را کسب کرده است.

وی با بیان اینکه توفیقات حاصل شده بخش تعاون کمرنگ است گفت: در استان گیلان مردم به لحاظ پیشینه فرهنگ اجتماعی انتظار تکریم بیشتر، ارتباطات گسترده و حضور میدانی مدیران دارند که می تواند کمک کننده باشد.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه روح تعاون و همکاری با حمایت دولت و دستگاه های اجرایی نه فقط اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی می تواند امیدواری مردم را بیشتر کند افزود: انتظار دارم در پایان سال و در گام بعد تا پایان دولت، شاخص های رشد و توسعه همه فعالیت شرکتهای تعاونی های استان به نسبت کشور ارتقا یابد.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این جلسه با اشاره به اینکه استان گیلان در مجموع در بخش  تعاون وضع خوبی دارد اظهار داشت: در دوره جدید وزارت تعاون سه رویکرد جدی را در اولویت کار قرار داده ایم.

محمدجعفر کبیری به افزایش سرمایه بانک ها اشاره و خاطر نشان کرد: برای توانمند سازی بخش تعاون که امسال 11 برابر افزایش یافته، از لحاظ بودجه ای کار مثبتی انجام شده است.

وی به توسعه شفافیت و نوآوری برای افزایش اعتماد عمومی به بخش تعاون در سطح کشور چه در بین مردم و چه در بخش حاکمیتی اشاره و اضافه کرد: نوآوری نه فقط در استان گیلان بلکه در کل کشور باید زمینه اشتغال جوانان خلاق و کارآمد و همچنین فعالیت استارت آپ ها را فراهم سازد.

معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سفر های خود در استان ها و حضور در جلسه ای با تعاونی های دچار مشکل و موفق اشاره و خاطر نشان کرد: در این جلسات برای حل مشکلات تعاونی های تصمیماتی گرفته می شود و برای تعاونی های موفق هم که نیاز به همکاری برای کارهای توسعه دارند دستورات لازم داده می شود و در نهایت مجموع این موضوعات با استانداران مطرح و همکاری استانداران در جهت رفع مشکلات تعاونی ها را درخواست می گردد.

 در ادامه دیدار مدیر عامل بانک توسعه تعاون کشور با بیان اینکه بانک توسعه تعاون جوان ترین بانک دولتی است اظهار داشت: در سال گذشته استان گیلان 265 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده که این رقم تا آخر آبان ماه در استان اعمال می شود و برنامه ریزی شده که تا پایان سالجاری 400 میلیارد تومان نیز تسهیلات پرداخت شود.

وی به رتبه اول گیلان در کشور در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی اشاره و خاطر نشان کرد: گیلان از 128 درصد سهم در پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی استفاده کرده که از مجموع 100 درصد سهم استان و 28 درصد سهمیه تهران استفاده کرده است.

حجت اله مهدیان با اشاره به اینکه از مجموع منابع دریافتی 85 درصد می بایست پرداخت داشته باشیم گفت: این نسبت در استان گیلان 127 درصد یعنی 42 درصد بیشتر است.

وی افزود: آمادگی داریم به هر میزان که دستگاه های اجرایی اقدام به جذب منابع کنند همکاری نموده و در استان به همان میزان  هزینه و پرداخت شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان