Saturday، 13 July 2024 | شنبه، 23 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان گفت: فقدان ریزگردها و تعداد مناسب روزهای آفتابی در مناطق منجیل و لوشان از ویژگی های استان گیلان است که سرمایه گذاری در زمینه احداث نیروگاه خورشیدی را توجیه پذیر می کند.

«عظیم بلبل آبادی» مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان با اشاره به ابلاغیه مقام عالی وزارت نیرو در خصوص افزایش بهای خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدیدپذیر گفت: استان گیلان از موقعیت استراتژیک بسیار خوبی از لحاظ انرژی های تجدیدپذیر برخوردار بوده و با توجه به پتانسیل های خوبی که در استان گیلان از لحاظ انرژی بادی، آبی و انرژی خورشیدی به عنوان انرژی پاک و تجدیدپذیر وجود دارد، باید با برنامه ریزی امکان استفاده از پتانسیل انرژی های مختلف را با توجه به توان مالی فراهم کنیم.

وی افزود: در ابتدا تصور می شد که مقدار تابش در استان گیلان مناسب نمی باشد و با این دیدگاه، اعتقادی به ساخت نیروگاه خورشیدی در منطقه گیلان وجود نداشت. اما با رایزنی های انجام شده در این زمینه و دلایل علمی و منطقی که کارشناسان هواشناسی استان گیلان در خصوص منطقه منجیل و لوشان ارائه کردند این رویکرد مورد بازنگری و تجدید نظر قرار گرفت.

بلبل آبادی با اشاره به رویکرد دنیا در استفاده از انرژی های پاک و تجدیدپذیر، ادامه داد: مطالعات انجام شده نشان داد که مناطق منجیل و لوشان، مناطق بسیار خوبی برای سرمایه گذاری برای تولید انرژی الکتریکی به وسیله سلول های خورشیدی می باشند. این ویژگی به همراه افزایش بهای خرید تضمینی برق از نیروگاه های تجدیدپذیر، زمینه را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم می کند.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای گیلان با اشاره به مزایای ویژه استان گیلان در زمینه انرژی خورشیدی، افزود: منطقه جفرافیایی منجیل و لوشان در استان گیلان فاقد ریزگردها بوده که این مزیت به همراه بادخیز بودن منطقه موجب می شود گرد و خاک بر روی پانل های خورشیدی ننشیند و این ویژگی ممتاز ضمن آنکه موجب خنک شدن سلول های خورشیدی می شود، بازده سلول های خورشیدی را افزایش می دهد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان