Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان با اشاره به رتبه برتر استان در مدیریت مصرف برق برای پنجمین سال متوالی گفت: در دولت های یازدهم و دوازدهم، زیرساخت های برق منطقه ای رشد و توسعه یافته و طی این مدت از ۴۱ پروژه نیز در این حوزه، بهره برداری شده است.

ارسلان زارع در مراسم بهره برداری همزمان چهار پروژه زیربنایی برق منطقه ای گیلان که از طریق ارتباط تصویری با وزیر نیرو در بخش لشت نشاء شهرستان رشت برگزار شد، صنعت برق را به عنوان صنعتی زیرساختی و راهبردی دانست و با اشاره به نقش مهم آن در پیشرفت و توسعه جوامع امروزی و کشورهای در حال توسعه، اظهار کرد: امروزه بدون حضور انرژی برق، عملاً نمی توان چشم اندازی برای رشد و شکوفایی کشورها متصور بود .

وی سهم تولید نیروگاه های برق استان گیلان در حال حاضر را حدود دو هزار و 854 مگاوات عنوان و با بیان اینکه در تیرماه سال جاری اوج مصرف استان، یک هزار و 945 مگاوات بود، گفت: مازاد این انرژی تولیدی از طریق شبکه سراسری به استان های همجوار مبادله می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با اشاره به اینکه نیاز مصرف برق استان در تیرماه امسال، 2 هزار و 170 مگاوات بوده که تفاوت این رقم با عدد مصرفی استان را مردم فهیم و همچنین صنایع با برنامه های مدیریت مصرف، کنترل کردند، افزود: برق منطقه ای استان از این حیث برای پنجمین سال متوالی، رتبه برتر در بحث مدیریت مصرف را کسب کرد.

وی با بیان اینکه براساس رشد فنآوری و افزایش روز افزون به کارگیری لوازم الکتریکی و برقی، توسعه شبکه نیز انجام شده، گفت: استان گیلان با توجه به گردشگرپذیر بودن و مهاجرت از سایر استان ها، نیازمند توسعه زیرساخت ها و استمرار نگاه ویژه وزارت نیرو و شرکت توانیر است.

 استاندار گیلان با اشاره به اینکه در طول دولت های یازدهم و دوازدهم؛ طول خطوط انتقال برق به افزون بر یک هزار و 356 کیلومتر رسیده، افزود: در بخش ظرفیت پست ها نیز با بیش از 22 درصد افزایش، این میزان به چهار هزار و 365 مگاولت آمپر رسیده است.

وی ادامه داد: در بخش فوق توزیع، طول خطوط به حدود یک هزار و 507 کیلومتر مدار و در بخش ظرفیت پست ها نیز با حدود 47 درصد افزایش، به بیش از سه هزار و 435  مگاولت آمپر رسیده است.

 زارع به تکمیل و بهره برداری از 14 پروژه آغاز شده قبل از دولت تدبیر و امید و همچنین شروع 27 پروژه در دولت های یازدهم و دوازدهم و افتتاح آنها اشاره و خاطرنشان کرد: 14پروژه دیگر نیز آغاز شده که روند اجرای آنها از پیشرفت مناسبی برخوردار است.

وی گفت: در مجموع در طول دولت های یازدهم و دوازدهم؛ 41 پروژه به ارزش روز یک هزار و 90 میلیارد تومان به پایان رسیده و 14 پروژه با ارزش 796 میلیارد تومان درحال انجام است .

نماینده عالی دولت در گیلان پروژه احداث پست ۲۳۰ . ۶۳ کیلوولت غرب رشت و خط چهار مداره مختلط رشت شمالی، پره سر، انزلی را مهمترین پروژه در حال اجرا توسط شرکت برق منطقه ای گیلان عنوان و اضافه کرد: این پروژه نقش مهمی در پایداری شبکه بویژه مرکز استان و همچنین تا حدودی رفع معضل حبس تولید استان دارد که امیدواریم با مساعدت وزیر نیرو و تامین منابع مالی آن در آینده نزدیک افتتاح شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان