Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : رئیس اداره معادن و اکتشافات سازمان صمت گیلان با اشاره به شناسایی معادن بلوکه شده گیلان در چند مدت اخیر گفت: معادن غیرفعال گیلان شناسایی و مس از طی مراحل اداری در خردادماه سال جاری به افراد واجد شرایط و دارای صلاحیت طی مزایده عمومی واگذار می شود.

پیش از ظهر امروز نشست مشترک تعاملی با مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی کاسپین باختری گیلان حضور معاون سازمان صمت، رئیس اداره حراست و نماینده خانه معدن و سرپرست مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی کاسپین در سالن جلسات این سازمان برگزار شد.

رئیس اداره معادن و اکتشافات سازمان صمت گیلان در این جلسه با بیان اینکه گیلان به لحاظ وجود معادن یکی از استان های غنی در کشور است، اظهار کرد: گیلان دارای معادن بسیار زیاد و خوبی در بخش های مختلف بوده که می تواند به ایجاد اشتغال در استان کمک کند.

امیرحسین رسام  با اشاره به شناسایی معادن بلوکه شده گیلان در چند مدت اخیر گفت: این معادن، سال ها در دست افراد بلوکه شده بود و پس از شناسایی و مطالعات میدانی و فراهم آوردن شرایط واگذاری در شورای معادن استان طی خردادماه سال جاری به افراد واجد شرایط و دارای صلاحیت طی مزایده عمومی واگذار می شود.

وی با اعلام جزئیات واگذاری معادن راکد شده گیلان افزود: ویژگی های این معادن، پروانه های اکتشافی و گواهینامه کشف مشخص و به شکل مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد.

رئیس اداره معادن و اکتشافات سازمان صمت گیلان از رفع ممنوعیت ثبت درخواست اکتشاف محدوده های معدنی گروه ۱ و ۲ و ۳ در استان های شمالی خبر داد و بیان کرد: با پیگیری سازمان محیط زیست و منابع طبیعی کشور به جهت رعایت برخی از ملاحظات زیست محیطی از سال ۹۶ ممنوعیت اکتشافات ثبت و درخواست محدوده های معدنی شن و ماسه، سنگ لاشه در استان های شمالی ممنوع شده بود که با تلاش های انجام شده رفع ممنوعیت صورت گرفته است.

رسام با تأکید بر اینکه ممنوعیت اکتشافات معدنی ضررهای زیادی را به گیلان وارد کرده است، تصریح کرد: با توجه به نبود پتانسیل های رودخانه ای و فقر مصالح کوهی،  بخش عمده نیاز استان از استان های زنجان، قزوین و اردبیل با قیمت های بسیار بالا تأمین شود ولی اخیراً با رأی شورای عالی معادن کشور این محدودیت  به شرط رعایت چارچوب های مندرج در قانون مرتفع و به استان گیلان ابلاغ گردید.

وی یکی از اهداف توسعه فعالیت های معدنی را افزایش تولید، اشتغال و رونق اقتصادی گیلان دانست و گفت: تعامل و همکاری بیش از پیش مرکز زمین شناسی و سایر دستگاه های متولی نظیر، منابع طبیعی و محیط زیست در جهت اعتلای فعالیت های معدنی استان در قالب کارگروه های تعاملی تعریف شده است.

رئیس اداره معادن و اکتشافات سازمان صمت گیلان با اشاره به برنامه های این سازمان در سال جاری در راستای توسعه سایت های معدنی، افزود: ایجاد سایت معدنی برای جلوگیری از پراکندگی فعالیت های معدنی و متمرکز شدن واحدهای دانه بندی به منظور نظارت مطلوب را، از برنامه های مهم سازمان صمت در سال جدید است.

رسام نهادها و تشکل های معدنی گیلان به عنوان بازوی توانمند سازمان صمت دانست و بیان کرد: ذات انجام فعالیت های معدنی با مقداری تخریب همراه است، لیکن نگاه و رویکرد فعلی نسبت به معادن به عنوان عامل مخرب باید تغییر کند چرا که مالکیت معادن با دولت بوده و حمایت و سرمایه گذاری در این بخش سبب افزایش درآمدهای دولت، رونق و رشد اقتصادی و اشتغال پایدار می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان