Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به عدم تناسب تولید برق در کشور گفت: امسال و سال آینده نیز شاهد تبعات این کاهش تولید و خاموشی ها خواهیم بود.

پرویز محمدنژاد با بیان اینکه از آن جا که برق یکی از خدمات مهم کشور محسوب می شود این اهمیت مسئولیت مسئولان را مضاعف می کند اظهار داشت: مدتها است که در این زمینه وارد میدان شدیم و راهکارهای لازم را به وزارت نیرو ارائه کردیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه قطعی مکرر برق پیش بینی شده بود عنوان داشت: در سال 97 و 98 میزان تولید برق در کشور به اندازه تقاضای ما نبوده و خیلی کمتر از آن بود و این امر خود سبب مضاعف شدن مشکلات می شود.

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تولید برق ما در سال های 97، 98 و 99 بسیار کم بود و تبعات این موضوع خود را در سال 1400 نشان داده و در سال 1401 نیز شاهد تبعات آن خواهیم بود.

محمدنژاد ابراز داشت: سال گذشته 58.5 هزار مگا وات تولید برق داشتیم و مصرف ما نیز تا همین اندازه بود که این امر به معنی قرار گرفتن در مرز مصرف و تولید است؛ امسال به گزارش وزارت نیرو تولید برق 2 هزار مگاوات افزوده شد و به 60 هزار مگاوات رسید.

وی با بیان اینکه مصرف کشور خیلی بیشتر از این مقدار است گفت: کمبود تولید این باعث می شود که خاموشی هایی اعمال شود لذا در این زمینه جلسات متعددی با تولیدکنندگان برق و متولیان در وزارت نیرو برگزار شد و در نهایت به این نقطه رسیدیم که چاره ای جز مدیریت منابع وجود ندارد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تأکید بر اینکه باید از آنچه داریم تحت عنوان مدیریت مصرف انرژی استفاده کنیم افزود: اینکه چرا میزان مورد نیاز برق تولید نشده و در این حوزه کوتاهی انجام شده مباحثی است که به آن پرداخته خواهد شد اما آنچه اکنون در اولویت نخست قرار دارد مدیریت مصرف است.

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه باید از مجموع ظرفیت های موجود در کشور بهره گیری کنیم افزود: صنایع بزرگ که ژنراتورهای تولید برق دارند و نیروگاه های قابل توجه نیز باید وارد مدار شوند از طرفی مصرف در ادارات نیز باید کنترل شده باشد.

محمدنژاد با بیان اینکه در مجموع اگر همه موارد پای کار باشند می توانیم از میزان خاموش ها بکاهیم اظهار داشت: میزان خاموشی ها از بین نمی رود و در هر صورت در فواصلی سال طبق برابر برآوردهایی که انجام شده حتماً با کاهش تولید برق و خاموشی ها مواجه خواهیم بود.

وی افزود: در آخرین جلسه ای که با مجموعه وزارت نیرو، وزیر، معاونان و تولیدکنندگان برق در کمیسیون انرژی برگزار شد نتیجه نهایی جلسات موارد مذکور بود و در مجموع چند مطلب از دیدگاه ما حائز اهمیت بسیاری است ابتدا اینکه باید با توان نهایی که همان 60 هزار مگاوات است به تولید بپردازیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه باید از همه دیزل ژنراتورها در حوزه صنایع کوچک و یا صنایع بزرگ استفاده و آن ها را وارد مدار کنیم گفت: استانداری ها، فرمانداری ها و ادارات خدمات رسان در کل استان ها باید تعدیل مصرف داشته باشند تا مازاد انرژی را به شبکه سراسری انتقال دهیم.

محمدنژاد افزود: درخواست ما از همه مشترکین و مصرف کنندگان در همه عرصه ها که همواره یاریگر ما بودند این است که همچنان این همراهی و کمک را داشته باشند تا بتوانیم با مدیریت صحیح امسال را با کمترین خاموشی پشت سر بگذاریم لذا همه باید دست به دست هم بدهیم تا این بحران را که معمولاً در مرداد ماه به اوج می رسد مدیریت کنیم.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی درباره مشکلات آب رسانی به مزارع این شهرستان عنوان کرد: امسال و سال گذشته در حوزه بارش نزولات جوی با کاهش مواجه بودیم و ورودی آب پشت سدها بین 45 تا 50 درصد کاهش پیدا کرده است و نتیجه این کمبود در مزارع کشاورزان مشخص شده است.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس تصریح کرد: در این حوزه با مسئولان استانی اعم از مدیرعامل آب منطقه ای و اداره کل آب و فاضلاب استان هماهنگی هایی انجام شده و راهکارهای لازم را اندیشیده اند که تعلمات کشاورزان را کمتر کنند.

وی اظهار داشت: در این راستا بنده در روزهای آینده بازدیدهای میدانی را نیز انجام می دهم البته در روزهای گذشته برخی از این مشکلات برطرف شده و سایر مناطقی که با آبرسانی در زمین های کشاورزی مشکل روبه رو هستند نیز بررسی می شود تا رضایت کشاورزان را در این زمینه جلب کنیم.

محمدنژاد در مورد مشکلات قطعی برق در انزلی محله لنگرود گفت: مشکل قطعی برق تقریباً به دلیل گرمای غیرمعمول در این فصل بوده است و این باعث می شود که ولتاژ مناسب به مشترکان به ویژه مشترکانی که از ترانس تغذیه دور هستند نرسد و این مشکل در جای جای لنگرود و همه روستاها کم و بیش وجود دارد.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: انزلی محله یکی از مناطق بسیار پرتراکم شهرستان لنگرود است که خدمات در حوزه آب و برق منطقه را با مشکل مواجه کرده است؛ برای رفع این مشکلات اقدامات زیادی انجام شده و قالب شبکه ها را کابلی کردیم و این اقدامات همچنان ادامه دارد.

وی ابراز داشت: روزهای گذشته با معاون وزیر نیرو در این زمینه جلساتی داشتم و خواستار اختصاص کابل بیشتری شدم از این رو تغییرات خوبی در سطح شبکه ایجاد شده است البته این اقدامات کافی نیست و این تغییرات همچنان ادامه دارد.

عضو مجمع نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: با مسئولان مربوطه در انزلی محله در مورد مشکلات قطعی برق و ضعف برق منطقه صحبت می کنم تا مشکل مناطقی که دچار ضعف شدید برخی هستند برطرف شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان