Saturday، 25 May 2024 | شنبه، 05 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : نامزد ششمین دوره شورای شهر رشت با اشاره به تشکیل کمیته و سایت شفافیت در شورا و شهرداری، گفت: مقابل انتصاب افراد غیر متخصص می ایستم.

سید جواد اسحاقی پیگیری کمیته شفافیت و راه اندازی سایت شفافیت شورای شهر رشت، رفع مشکل پسماند و آلودگی های ناشی از آن و حل مشکل ترافیک و ساماندهی به وضعیت ابنیه تاریخی این شهر را بخشی از برنامه های چهار ساله خود در صورت ورود به شورای شهر رشت اعلام کرد.

*هدف گذاری ها، برنامه ها و اولویت فعالیت های شما در دوره جدید شورا چیست؟

پیگیری کمیته شفافیت و راه اندازی سایت شفافیت شورای رشت رفع مشکل پسماند و آلودگی های ناشی از آن حل مشکل ترافیک و ابنیه تاریخی...

*شهرداری ها هم اکنون با مشکل درآمد مواجه هستند، برنامه های شما برای ایجاد درآمد پایدار چیست؟ و چه برنامه ای برای حذف هزینه های غیر ضروری و اختصاص آن به اقدامات عام المنفعه برای برخورداری یکسان همه مردم دارید؟

قطعاً یکی از برنامه های مهمی که باید طی سال های گذشته اعضای شورای شهر به دنبال آن بوده و به ثبات خوبی در این زمینه می رسیدند ایجاد مولفه هایی برای کسب درآمد پایدار در شهر رشت بود که متأسفانه آمارها نشان می دهد در این زمینه اقدامات تأثیرگذاری انجام نشده است.

باید بتوانیم از ظرفیت های عظیم موجود در رشت، منابع درآمدی پایداری ایجاد کنیم و در همین راستا ابتدا با پایش نیروهای شهرداری رشت و بکارگیری نیروهای متخصص در پست های مناسب خود با توجه به ویژگی های شهر رشت، توسعه صنعت توریسم، ایجاد بازارچه های محلی و استفاده از ظرفیت اکوتوریسم رشت در عین حال استفاده از سازمان ها و گروه های مردم نهاد در همه بخش ها برنامه دقیق و درستی تهیه و تدوین و سپس اجرا کنیم.

*شهرداری ها در دوره های اخیر برای جذب نیروهای خاص همیشه تحت فشار اعضای شورا بوده اند، چه برنامه ای برای این موضوع دارید که جذب نیرو از مسیر سفارش و فشار خارج و مبتنی بر مراحل قانونی و ضوابط شود؟

استفاده از افراد ناکار آمد و غیر متخصص بر اساس سفارش از داخل و خارج این سازمان در بخش های مختلف شهرداری رشت طی سال های گذشته به ویژه چند سال اخیر آسیب های فراوانی به حوزه مدیریت شهری رشت وارد کرده که باید این انتصابات ساماندهی و بر اساس شایستگی افراد باشد.

در همین راستا با توجه به پاسخ سوال قبل، پایش نیرو و در بعضی از موارد حذف نیروهای غیرکارآمد و سفارشی و تصویب قوانینی در جهت جلوگیری از انبساط بی جهت شهرداری می تواند راهگشا باشد که برنامه های بوده که بعد از حضور در شورای شهر رشت به صورت جدی آن را پیگیری می کنم.

*در دوره قبل در بسیاری از شهرها اعضای شورای شهر با چالش ها و مشکلات مختلفی از جمله تخلفات مالی و … مواجه شدند که انتقاد مردم را نیز در پی داشت. تحلیل شما از چرایی وقوع این چالش ها چیست؟

عدم وجود شفافیت و اتاق شیشه ای باعث ایجاد فساد در شهرداری ها شده که با ایجاد کمیته شفافیت این مشکل را برطرف خواهیم کرد. اعضای شورای شهر باید بدانند که عملکرد آن به صورت دقیق مورد نظارت و بررسی قرار می گیرد. لذا با ایجاد کمیته شفافیت و راه اندازی شفافیت در شورای شهر رشت قطعاً اجازه این کار به اعضا داده نخواهد شد.

*چه برنامه ای برای برون رفت از مشکلات و چه راهکاری برای نظارت مؤثر بر عملکرد اعضای شوراهای اسلامی شهر در دوره جدید دارید تا به بهترین عملکرد شورا منجر شود؟

در پاسخ به قسمت نخست سوال می توانیم با استفاده از کارشناسان خبره معضلات و مشکلات شهر شناسایی و با بهره گیری از توانمند و فکر خلاق جوانان و کارشناسان راهکارهای لازم برای برون رفت از این وضعیت را پیدا و عملی کنیم.

در پاسخ به بخش دوم سوال که مربوط به نظارت بر عملکرد اعضای شورای شهر قطعاً ایجاد کمیته شفافیت می تواند راهگشا باشد با این توضیح که تمام تصمیمات، آرا و عملکرد اعضای شورا و شهرداری به صورت آنلاین در دسترس عموم قرار گرفته و مردم خود اقدامات صورت گرفته را ارزیابی می کنند.

*چه برنامه ای برای شفاف سازی امور و اطلاع رسانی مستمر به موکلان دارید تا شهروندان بدانند که نمایندگانشان چه فعالیت هایی را در پارلمان شهری دنبال کرده اند؟

این مبحث بسیار گسترده بوده ولی به صورت خلاصه می توان گفت برای شروع باید سایت شفافیت راه اندازی شده و دارایی های اعضا شورا مشخص و در اختیار عموم قرار گیرد. تا وضعیت قبل و بعد از اتمام حضور اعضای شورای شهر در این مسند مورد ارزیابی عموم شهروندان باشد.

*چه سازوکاری برای دریافت خواسته ها و نظرات مردم و همچنین ارتباط با نخبگان و استفاده از نظرات کارشناسان در نظر دارید؟

ایجاد پلتفرمی آنلاین در شورا برای جمع آوری خواسته ها و نظرات مردم و پیگیری و تحلیل آنها به صورت شفاف و داشتن قابلیت پیگیری از سوی شهروندان، استفاده از نخبگان برای تمام مشکلات شهری و دعوت از آنها برای نظارت بر تصویب قوانین و همچنین اجرای آن بخشی از برنامه هایی است که با حضور در شورای شهر انها پیگیری و اجرایی می کنم.

*میزان هزینه شما در انتخابات چقدر است؟ و توسط چه کسانی تأمین می شود؟

هزینه مدنظر حدود ۸۰ میلیون بوده و توسط خودم با کمک دوستان تأمین می شود که در نهایت باید بازگرداننده شود./ منبع : مهر

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان