Monday، 25 September 2023 | دوشنبه، 03 مهر 1402
1 2
اندر حکایت بانک ها:

جدال بی حاصل مشتری با کارمند بانک!؟

۱۴۰۲/۰۶/۲۰ ۲۱:۲۳ | چاپ کد خبر: 84982 |

اختصاصی گیلانیان : عنان مال خودت را به دست غیر مده – که حق خود طلبیدن کم از گدایی نیست  

مصداق این بیت ماجرای بنده خدایی است که برای رفع گرفتاری مالی با یک فقره چک بانکی به روز به مبلغ 30 میلیون تومان جهت وصول راهی بانک شد.

پس از یکی، دو ساعت انتظار به باجه رسید، بانکی وقتی چک را دریافت کرد یک سوال اظهر من الشمس کرد : چه می خواهی؟ مشتری که از سوال کارمند بانک تعجب کرد، گفت: من شنیده بودم چک به روز در بانک قابل تبدیل به پول است. بانکی گفت: همین طور است شما با این چک چه می خواهید بکنید؟ مشتری گفت: عجب سوالی می فرمایید! اگر پول نمیخواستم بیمار نبودم این همه وقت در صف انتظار بنشینم ! بانکی گفت: پول نقد نمی توانیم بدهیم، باید به حساب واریز کنیم! مشتری گفت: حساب برای شما سود آور است زیرا با محدودیت برداشت که اعمال می کنید همین مبلغ ناچیز باید در سه نوبت برداشت شود و بانک در قبال هر تراکنش کار مزد (زور) دریافت می کند و سود تحمیلی به مشتری کسب می کند این کار بانک نه تنها مشکل مرا حل نمی کند بلکه مشکلی بر مشکلاتم اضافه می کند . بانکی گفت: اگر چک شما میلیاردی بود همه را پول می خواستید؟ مشتری گفت : اولا :چک روز به معنی پول و آن هم پول نقد است؛ دوما: تا به امروز صاحبان چک میلیاردی که سهل است بلکه تلیاردی – به قول آفتاب نیوز مورخ 18 آبان 97 آن "یک درصد جمعیتی که حدود ۷۰ درصد پول و شبه پول را در اختیار دارند" - اگر نمی توانستند پول بگیرند، چگونه و از چه راه هایی آن همه اختلاس کذایی می کردند، یا دلار می خریدند و از مملکت خارج می کردند؟!

بانکی گفت: به هر حال ما نمی توانیم این مبلغ را به شما پرداخت کنیم. مشتری گفت: در این دوران وانفسای گرانی که من یک کیلو گوشت گوسفندی را همین دیروز 520 هزار تومان خریدم، آیا 30 میلیون تومان رقمی است که بانک از پرداخت آن عاجز باشد؟ بانکی گفت: دستور بانک است. مشتری گفت: آیا ممکن است نسخه ای از دستور العمل بانک را به من بدهید تا به مقامات بالاتر شما مراجعه کنم؟ گفت: بخشنامه بانک را نمی توان به دیگران داد.

مشتری پیش خود فکر کرد: وقتی دستورالعمل یا بخشنامه بانک این قدر سفت و سخت و محکم باشد، اگر تبدیل به قانون شود چه می شود؟ از سوی دیگر اگر چنین دستورالعملی وجود دارد چگونه پول های آن چنانی از سیستم بانکی خارج و صرف خرید دلار می شود و از مملکت خارج می شود؟! و یا بانک به کارکنان خود تسهیلات کم بهره، حتی بی بهره و غیره می دهد؟! پول خرید دلارها و این تسهیلات چگونه از بانک خارج می شود، آیا با سقف برداشت10 میلیوننی می توان به ارقام فوق نجومی رسید؟ این همه پول از کجا تامین و یا در کجا نگهداری می شود ؟ علی الظاهر این بخشنامه ها و دستورالعمل ها مخصوص فقیر بیچاره ها است که گفته اند: "هرچه سنگه، پای آدم لنگه"؟!    

القصه مشتری سوال کرد: چقدر می توانید پرداخت کنید؟ بانکی گفت: حد اکثر 15 میلیون تومان. مشتری گفت: بسیار خوب همین مبلغ را بدهید بقیه را به حساب واریز کنید. گفت: نمی توانم. پرسید دیگر چرا؟ گفت: موجودی نداریم. ظاهرا ، نوبت به فقرا رسید، آسمان تپید! بالاخره مشکل مشتر حل نشد که نشد!

ظاهرا صائب تبریزی این شعر را برای زمان ما گفته بود:

عنان مال خودت را به دست غیر مده

                                                 که حق خود طلبیدن کم از گدایی نیست ؟؟

نویسنده:
حسین لطفی - مدیر مسئول
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان