Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان - به گزارش سفیر سبز عصر دیروز بنا به خواست نماینده ولی فقیه گیلان و امام جمعه رشت به منظور ساماندهی باغ کشاورزی لاهیجان آسایشگاه و باغ کشاورزی این شهر مورد بازدید مشترک آیت اله قربانی و مهدی سعادتی ، استاندار گیلان قرار گرفت.

بازدید ابتدا آسایشگاه سالمندان لاهیجان و ساختمان در دست احداث این مؤسسه خیریه آغاز و به باغ کشاورزی منتهی شد

بخش اعظم باغ کشاورزی لاهیجان که روزگاری مرکز تحقیقات چای و محل پرورش و تکثیر نهال چای بود و دارای درختان ارزشمند وارداتی است به مخروبه ای تبدیل شد که به جهت ارزش چند بعدی این مکان آیت الله قربانی خواستار رسیدگی به آن هستند .

از این رو جلسه ای با با شرکت مسئولان اجرائی لاهیجان و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در این باغ تشکیل و مقرر شد شهرداری و سازمان چای با کمک فرمانداری و جهاد کشاورزی استان احیا شود .

نماینده ولی فقیه در گیلان در این جلسه گفت : خداوند نعمت هائی را به ما داده که بسیاری از کشور ها ندارند که کوچک ترین نمونه آن همین باغ وسیع است که زمانی پر رونق و فعال از حیث کشاورزی و تحقیقاتی بود .

وی افزود : برای احیای این باغ نیاز به طرح و برنامه و کارهای فنی و یک متولی جسور و پیگیر است .

آیت الله قربانی گفت :  : دانشگاه آزاد مایل است از این باغ برای تحقیقات دانشگده کشاورزی خود استفاده نماید و شهرداری هم مشتاق است از این مکان به عنوان پارک تفریحی استفاده نماید وی افزود : جلسه ای با حضور استاندار تشکیل شود و پیشنهاد ها مورد بررسی قرار بگیرد ، هر چه صلاح دیده شد به آن عمل شود و این باغ از وضع مخروبه بودن خارج شود منتهی اینکه گفته می شود چهار سال وقت مطالعه می خواهیم این زمان بلند است و ما وقت چندانی نداریم .

استاندار گیلان نیز طبق پیشنهاد های نماینده ولی فقیه پس از تقسیم کار بین مسئولان ذیربط پیگیری امورات این باغ در سطح ملی را به عهده گرفتند .

گفتنی است باغ کشاورزی لاهیجان 17 هکتار وسعت دارد ، علیرغم ارزش بسیار بالای زیست محیطی و تحقیقاتی و تفریحی بنا به گفته یکی از دست اندرکاران این باغ پیش از این با 100 کارگر اداره می شد که امروزه این نیروها به 13 نفر تقلیلی پیدا کرده و جز قسمت مشرف به خیابان بقیه پوشیده از علف و خار های بلند و غیر قابل عبور است و گردش در این باغ نمی تواند خالی از خطر باشد .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان