Sunday، 21 April 2024 | یکشنبه، 02 اردیبهشت 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : در آستانه هفتم تیر ، سالروز انفجار دفتر حزب جمهوری و شهادت مظلومانه آیت الله دکتر بهشتی و 72 تن از یاران امام خمینی (ره) و انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ، ضمن نثار درود بر روح پرفتوح تمامی شهدا هفتم تیر و نگاهی دوباره به زندگینامه شهید مظلوم بهشتی ، وبگاه " گیلانیان " برای اولین بار سندی به قلم آیت الله بهشتی خطاب به آیت الله قربانی را منتشر می نماید .

شهید آیت الله بهشتی :

دکتر سید محمد حسین بهشتی در دوم آبان 1307 هجری شمسی در اصفهان چشم به جهان گشود . وی از چهار سالگی به مکتب رفت و با ورود به دبیرستان به دلیل علاقه به تحصیل علوم­دینی، مدرسه را رها و در سال 1321 وارد حوزه علمیه شد و در سال 1325 یعنی در 18 سالگی به قم عزیمت کرد و در کنار تحصیل علوم دینی، در سال 1327 موفق به دریافت دیپلم ادبی و در همان سال وارد دانشکده الهیات معقول و منقول شد و در سال 1330 با دریافت درجه لیسانس به قم بازگشت و در دبیرستان حکیم نظامی مشغول تدریس زبان انگلیسی شد.

ایشان در سال 1333دبیرستان دین و دانش قم را تأسیس نمود و تا سال 1342 سرپرستی آن را برعهده داشت. در فاصله سال‏های 1335 تا 1338، دوره دکترای فلسفه الهیات را گذراند .

این شهید راست ­قامت تاریخ به پیشنهاد و درخواست آیت‏الله حائری‏ و آیت‏الله میلانی به هامبورگ عزیمت و سرپرستی مسجد و تشکل مذهبی جوانان آن شهر را عهده‏دار شد و در طی این مدت سفرهایی به عربستان، سوریه، لبنان، ترکیه و عراق (به منظور دیدار امام ‏رحمه­الله) انجام داد.

وی در آن سال های دور از وطن که در آلمان اقامت داشت از طریق مکاتبه با دوستان و هم قلمان خود از جمله آیت الله قربانی در جریان پیشرفت مبارزه قرار می گرفت . نامه زیر که برای اولین بار توسط وبگاه گیلانیان منتشر می شود پاسخ شهید دکتر بهشتی به گزارش چند و چون مبارزات سیاسی از سوی آیت الله زین العابدین قربانی است که از هامبورگ آلمان برای وی فرستادند .

  باسمه تعالی

دوست ارجمند   با تقدیم تحیت و سلام امید است همواره جنابعالی و بستگان محترم و همه دوستان گرامی، بخصوص رفقای جلسه بحث و همکاران مکتب اسلام در کمال تندرستی و کامروائی باشید.

من و بستگان بحمد خداوندی سالم و او را بر این نعمت سپاسگزاریم. نامه جنابعالی رسید و از محبت شما بسیار متشکرم. باور کنید همواره دلم می خواسته با یکایک شما رفقای سوخته مکاتبه داشته باشم و برای هر یک جداگانه نامه بنویسم ولی متأسفانه زندگی همیشه بر طبق دلخواه نیست و آن چنان فرصتم کم بوده و هست که این هفته برای رسیدن به کار نامه ها، دو کار دیگرم را موقتاً کنار گذاردم تا جبران عقب ماندگی در پاسخ نامه ها را کرده باشم ولی چندین بار به وسیله آقای مصباح خدمت آقایان سلام عرض کرده ام و گزارشی از وضع کار ها داده ام.

در این مدت طبق قراری که با شما رفقای عزیز گذاردم مشغول کار در باره بحث مان نیز بوده ام و در حدود چهار صد یادداشت تهیه شده است، بنا دارم همچنان بر طبق این قرار عمل کنم. کار های دیگر تا حدودی رضایتبخش است. فعلا قسمتی از ساختمان مسجد را با مبلغی که موجود است تکمیل می کند تا به خواست خدا مرکز فعالیت های اسلامی هامبورک از خانه به آن جا منتقل شود. البته تکمیل همه مسجد پول و وقت بیشتری می خواهد .

از قراری که مرقوم فرموده اید آثار شوم استبداد پلیسی روز به روز بیشتر نمایان می شود تا آن جا که آقایان را به اتهام مطالعه!! به شهربانی می برند . راستی جای تعجب است! این حوادث جوانان فاضل و اهل مطالعه را از ادامه کار های سودمند علمی باز ندارد و استعدادهای سرشار را به میدان عرفان و فقه و کلامی که فقط به منظور سرگرمی دنبال می شود و از عرفان ، شناخت واقعی هستی و تجلیات آن و فقه، دانش واقعی از اسلام و تعالیم آن و کلام، برخورد صحیح و منطقی با آراء و عقاید دیگر، فرسنگ ها دور است ، نکشاند .

خواهشمندم خدمت دوستان فاضل و گرامی آقایان: حائری، حجتی، حقانی، خسرو شاهی، رشید پور، شبستری، شهاب، مسعودی، مصباح، نیری، و هاشمی سلام برسانید.

دوست دانشمند جناب آقای مکارم و رفقای دیگر مکتب اسلام، جناب آقای سبحانی و جناب آقای دوانی را سلام برسانید.

موفقیت دوستان را در ادامه راهی که بحق نزدیکتر و از باطل و عمال آن دورتر باشد، خواستارم.

                                                                                                                                                           والسلام سعادت مستدام

                                                                                                    ارداتمند سید محمد حسینی بهشتی

44/9/22

یادشان گرامی و راهشان پر رهرو باد

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان