Saturday، 20 April 2024 | شنبه، 01 اردیبهشت 1403
1 2

گیلانیان : محمدعلی شجاع پور از انقراض ماهی کیلکا در دریای خزر به ویژه حوزه گیلان در بخش بندر کیاشهر خبر داد و اظهار داشت: از سال 75 نامه ای از طریق سرپرستی کارشناسان آبزیان جهان برای شیلات کشور ارسال شده که ورود شانه دار دریای خزر را اعلام کرده بودند.وی با بیان اینکه بزرگ ترین کرانه متعلق به قزاقستان است، افزود: در آن نامه ذکر شده بود که اگر با شانه دار دریای خزر مبارزه نشود نسل ماهی کیلکا را به انقراض می کشاند و بی تفاوتی نسبت به این موضوع موجب شده تا امروز شاهد از بین رفتن نسل ماهی کیلکا باشیم.

معاون انجمن تولید کنندگان پودر ماهی گیلان ادامه داد: ابتدای سال 80 انقراض ماهی کیلکا آغاز شد و لنج ها که هر کدام بین هفت تا 10 تن ماهی کیلکا می گرفتند از این سال انقراض ماهی مشهود بود.

این مسئول با اشاره به تعدیل لنج های صیادی کیلکا در شیلات گیلان عنوان کرد: شیلات گیلان از 117 لنج صیادی تعداد 77 لنج را خریداری کرده و از بین برد و 40 لنج را برای رفتن به دریا گذاشتند و بخشی دیگر از لنج ها از بین رفتند.

شجاع پور با تاکید بر اینکه دیگر ماهی کیلکا در دریای خزر وجود ندارد، یادآور شد: لنج های صیادانی که به دریا می روند به جای کیلکا ماهی «آلبانکه یا پارچ کلاس» را در سطح بسیار کم صید می کنند که کفاف دو کارخانه پودر ماهی را نمی دهد و تمام سرمایه کارخانه ها از بین رفت و به دلیل این فشارها پیری زودرس به سراغ ما آمد.

معاون انجمن تولید کنندگان پودر ماهی گیلان اضافه کرد: از 24 کارخانه تولید کننده پودر ماهی تعداد 13 کارخانه تعطیل شد و 11 کارخانه دیگر با ظرفیت 10 تا 15 درصد با نیمی از هزینه کارخانه شامل کارگر، مالیات و... در حال فعالیت هستند.

این مسئول، مهم ترین مشکل را خسارت و زیان کارخانه داران پودر ماهی عنوان کرد و گفت: هر کارخانه تولید کننده پودر ماهی بین 500 میلیون تا یک میلیارد تومان خسارت دیده است و استهلاک ناشی از کار نکردن دستگاه های کارخانه ها جزو خسارت های آن محسوب می شوند.وی، وجود این زیان و ضرر کارخانه ها را انقراض نسل کیلکا و وجود شانه دار دریای خزر و مبارزه نکردن با آن دانست و متذکر شد: اخیرٱ جلسه ای در تامین اجتماعی استان برگزار شد که تعدادی از انجمن ها از جمله تولید کنندگان پودر ماهی دعوت بودند و در این جلسه تقاضا کردیم تعدادی از کارگران کارخانه ها را که سابقه فعالیت زیاد دارند معاف دولت کنند و بقیه کارگران نیز در ماده 80 قرار بگیرند.

شجاع پور در پایان خواستار رسیدگی به وضعیت کارخانه های تولید پودر ماهی گیلان و حمایت مسئولان از این کارخانه ها در پرداخت خسارات و معاف دولت کارگران شد

منبع : فارس

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان