Friday، 19 April 2024 | جمعه، 31 فروردین 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان -  دکتر محمد حسین قربانی ، نماینده مردم آستانه اشرفیه و کیاشهر طی یک مصاحبه اختصاصی با گیلانیان مسایل مبتلابه استان و حوزه انتخابیه خود را تشریح کردند .مصاحبه با این سؤال آغاز شد :

شائبه تغییر استاندار باعث واکنش های متضاد نمایندگان در عرصه رسانه های نوشتاری و دیجیتال استان شده و این امر نگرانی هائی در بین مردم ایجاد کرده که علیرغم تبلیغات وفاق و همدلی نمایندگان در همین آغاز کار وحدت نظر و رویه نمایندگان این دوره استان دچار خدشه شده که در صورت استمرار می تواند به ضرر استان ختم شود ؛ نظر شما در این مورد چیست ؟

خیلی خوشحالیم که نمایندگان دوره نهم مجلس شورای اسلامی از وفاق و همدلی خاصی برخوردار هستند . ممکن است که برخی این شعار را باور نداشته باشند ولی نباید فراموش کرد که هر یک از نمایندگان گیلان ممکن است در مورد مسایل مبتلابه نکته نظراتی داشته باشند اما در کل ، تمام نمایندگان در برنامه های عمران ، آبادانی و استراتژی استان از قبیل : مدیریت کشاورزی ، پیگیری مسئله راه آهن ، اتوبان رشت – قزوین ، صید و صیادی ، بحران اقتصادی ، مدیریت بازار و غیره ، همدل و همجهت هستند ، منتهی شاید بعضی از سلیقه های آنان ، این تفکرات را در افکار عمومی دامن بزند .

در شائبه مدیریت استان ما شاهد موضع واحدی در میان نمایندگان استان نبودیم ، نظر شما در مورد مدیریت استان چیست ؟

در مورد مدیریت استان ما نظرمان را شفاف اعلام کردیم ؛ دوستان همکار ما نیز هر یک نکته نظرات خودشان را اعلام کردند ، از اینکه مجمع بیاید در این زمینه یک موضع مقتدرانه واحدی را اتخاذ نماید ، نه ، نتوانستد به یک جمع بندی واحدی برسند .

بهرحال ، ما به آقای استاندار گفتیم و بارها هم اعلام کردیم ، لازم است که مدیریت استان از همه ظرفیت های استان استفاده نماید نه اینکه در یک مسیر خاصی قرار بگیرد ؛ قرار گرفتن در یک مسیر و استفاده کردن از یک تفکرات خاص نهایتا سبب خواهد شد استان از حیث توسعه عقب بماند .

توصیه ما هم همین است و اگر مخالفت هائی هم داریم ، صرفا به خاطر همین است . من باور دارم که آقای استاندار آدم خوش نفسی است و برای مدیریت یک راهکار و یک تدبیر دیگری باید اندیشید .

آقای قربانی ! با توجه به اینکه آستانه اشرفیه یک بخش کشاورزی است ، شما در این زمینه چه راهکار هائی دارید ؟

حوزه انتخابیه من دارای تفاوت کاربری اقلیمی است . محور توسعه آستانه اشرفیه کشاورزی است و اقتصادش حول محور برنج تعریف شده و ما در محدود آستانه فقط چهار هزار هکتار باغ چائی داریم ؛ اگر ما نتوانیم برنج را به نحو شایسته و بایسته مدیریت بکنیم ، من برای این محصول استراتژیک احساس خطر می کنم ؛ شاید برنج ما هم در آینده نه چندان دور به سرنوشت ابریشم و چای گرفتار شود . در هیچ جای دنیا تعریف نشده که کشاورز مزد و پول محصولش را شش ماه بعد نگیرد .

من اخیرا در یازدید از یک روستائی دیدم نانوائی محل نوشته : "خواهشمندم تقاضای نسیه نان نفرمایید" ! این یعنی اینکه فقر مالی کشاورز دارد بیداد می کند و کشاورز مجبور است حتی نان خود را هم نسیه بگیرد !

ما اگر نتوانیم بستر های حمایتی کشاورزی را مهیا بکنیم ؛ اگر نتوانیم کشاورز را حمایت بکنیم ، اگر نتوانیم یک برنامه استراتژیک برای راهبرد چای تعریف کنیم ، در آینده کشاورزی ما نابود خواهد شد کما اینکه در حال حاضر در آستانه نابودی قرار دارد و این امر موجب هجوم روستائیان به شهرها و افزایش بیکاری و در نهایت منجر به ناهنجاری های اجتماعی خواهد شد .

اما محور توسعه در بندر کیاشهر صید و صیادی است . در سال90 برای ساماندهی و تعدیل پره های صیادی دولت 62 میلیارد تومان بودجه گذاشت که متأسفانه از این مبلغ فقط 10 میلیارد تومان تحقق پیدا کرد و شیلات نتوانست پره ها را ساماندهی کند ، الآن بدهکاری پره ها به تأمین اجتماعی و بازار آنقدر زیاد شده که حکم جلب این ها را گرفته اند

من از استاندار خواستم از محل اعتبار 144میلیارد تومان املاکی که در اختیار استانداری قرار دارد و هنوز جذب نشده مقداری را به صید و صیادی اختصاص بدهیم بلکه بتوانیم تعدادی از پره هائی که در تهدید آب قرار دارند و مشکلاتی برای آنان ایجاد شده ، ساماندهی بکنیم .

دو محصول در آستان اشرفیه زبانزد خاص و عام است : اولی بادام زمینی و دومی، کرم ابریشم یا پیله ابریشم هست ، آیا وضعیت این دو محصول بهبودی پیدا کرده یا خیر ؟

با توجه به اینکه 90 درصد بادام کشور در آستانه اشرفیه تهیه می شود ولی متأسفانه مرکز تحققات بادام در این شهر نیست . در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی از ایشان خواسته شد این مرکز به آستانه اشرفیه منتقل شود که قول مساعد انجام آن را دادند و مقدمات کار هم فراهم شده و امیدواریم به زودی شاهد اعلام موجودیت این مرکز تحقیقات در آستانه باشیم .

بحث دیگری که امسال در مورد بادام داشتیم مشکل تأمین کود باغی برای کشاورزان بود . متأسفانه امسال با توجه به سیاست غلط وزارت نفت و سیاست های ضعیف وزارت جهاد کشاورزی نتوانستیم کود مورد نیاز کشاورزان را تأمین کنیم ؛ امیدواریم سال آینده کشاورزان ما شاهد این بی مهری نباشند .

از وزارت جهاد کشاورزی انتظار داریم این سیل اخیر استان به ویژه شهرستان آستانه اشرفیه زیان هائی به محصولات باغی و حتی برنج وارد کرده ، از طریق بیمه محصولات کشاورزی تأمین شود .

اما بحث پیله ، صنعت عظیم نوغان که در گیلان بسترهای خوبی برای اقتصاد و اشتغال ایجاد می کرد به دلیل سوء تدبیر و عدم کارآئی کارشناسی باعث از دست دادن این صنعت شد . امروز به جرأت می توان گفت بیش از 85 درصد از توتستان ها ما از بین رفت .

البته این امر دو فاکتور می تواند داشته باشد . یکی افزایش قیمت زمین ها و دیگری بها ندادن به این صنعت کشاورزی است . قرار شد با همکاری وزارت جهاد کشاورزی یک کار گروهی در راستای توسعه صنعت نوغان تشکیل شود بلکه بتوان این صنعت را احیا کرد .

آقای دکتر ! حتما استحضار دارید در سال زراعی گذشته کود شیمیائی کشاورزی حد اکثر کیلوئی 60 تومان به کشاورز فروخته شد . علیرغم اینکه این رقم در ابتدای سال زراعی جاری رشد سه برابری پیدا کرد و به کیلوئی حدود 180 تومان رسید ولی چون کود مورد نیاز کشاورز از طریق مراجع دولتی به موقع تأمین نشد کشاورز ناچار شد نیاز خود را از بازار به قیمت حدود کیلوئی 600 تومان تأمین نماید .

البته هنوز کشاورزان قابل توجهی هستند که نتوانستند کود مورد نیاز خودشان را به طور کامل دریافت نمایند ولی قیمت دولتی این ماده از ابتدای تابستان امسال به کیلوئی 400 تومان رسید و این نرخ دولتی است ، اگر دولت نتواند با همین قیمت این نیاز کشاورز را تأمین نماید به طور قطع قیمت بازار آن از مرز 1000 تومان در کیلو هم تجاوز خواهد کرد .

این نوع افزایش قیمت ها بی رویه هزینه تولید را بالا می برد و کشاورزی را غیر اقتصادی می کند . شما خسارت ناشی از افزایش هزینه تولید کشاورز چه اقداماتی را در دست اجرا دارید ؟

این افزایش قیمت اصلا مورد موافقت ما نبود ؛ پاسخی که وزیر نفت ، به عنوان متولی امر پترو شیمی در کشور و وزارت جهاد کشاورزی به ما دادند مطلقا قانع کننده نبود ؛ با توجه به اینکه انتظار همه ما این است که باید دست در دست هم بدهیم تا هزینه تولید را پایین بیاوریم با این سیاست غلط این امر امکان پذیر نیست . الآن با توجه به عدم کشش بازار و اشباع آن با محصولات کشاورزی وارداتی ، با این افزایش قیمت نهاده ها و فقدان برنامه ریزی فقط هزینه تولید را بالا می بریم و در مقابل پول خودمان را به جیب مردم کشورهای کجا و کجا می ریزیم و این اصلا به صلاح کشور نیست .

شما در بخش عمران حوزه انتخابیه خود در این مدت چه اقداماتی کردید ؟

در دیدار با وزیر راه و مسکن و شهرسازی در خصوص یک سری از پروژه های مشکل دار و مشکل ساز شهرستان به توافق رسیدیم . به عنوان مثال قرار شد :

- تعمیر پل آستانه اشرفیه که نیاز به 7 میلیارد تومان اعتبار دارد وزیر دستور دادند تعمیر این پل به هر طریق ممکن امسال به پایان برسد .

-  یا عنایت وزیر قرار داد فاز دو پروژه چهار بانده کردن راه آستانه به کیاشهر بسته شد .

- با توجه به پرخطر بودن جاده آستانه ، کیسم به چهارده که سالانه حد اقل ده کشته دارد ، مقرر شد این جاده تعریض شود و برای این پروژه 500 میلیون تومان بودجه گرفته شد .

- پروژه مهم دیگر با توجه به تراکم سکونتی در اطراف "جاده چور کوچان به انبار سر" بود که برای تعریض این جاده دستور کارشناسی به مدیر کل راه و شهرسازی استان صادر شد که امیدواریم با ارائه طرح کارشناسی بتوانیم بودجه آن را در سالجاری دریافت نماییم .

 امروز شما با رئیس سازمان فنی و حرفه ای کشور دیدار کردید ، اگر ممکن است در مورد موضاعات مورد بحث توضیحی بدهید .

از آن جائیکه منطقه آستانه اشرفیه و بندر کیاشهر می تواند جایگاه خوب توریستی و کشاورزی باشد در این دیدار بحث مشاغل خانگی و توسعه کارهای فنی کشاورزی و نوغانداری را از ایشان خواستیم و ایشان نیز قول مساعد همکاری دادند که ان شاء الله شاهد عملی شدن قول ایشان باشیم .

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان