Monday، 15 April 2024 | دوشنبه، 27 فروردین 1403
1 2

اختصاصی گیلانیان : با نگاهی به تاریخچه و ریشه تنومد فوتبال در دیار کاسپی ها و کادوس ها پی می بریم زمانی که خیلی از مناطق ایران تیم فوتبالی نداشت و یا اگر هم داشت از کیفیت چندانی برخوردار نبود  گیلان دارای تیم فوتبال قدرتمندی بود و با تعصب و غیرت در فوتبال حرف اول را می زد! و مردم ما تمام هم و غم شان، رفتن به استادیوم و دیدن یک فوتبال خوب و غرور آفرین بود .

اکنون سال ها از آن دوران طلائی فوتبال می گذرد و در دو دهه اخیر فقط دو نائب قهرمانی جام حذفی سهم گیلان شد و نتایج اثر گذارش را نیز می توان در عرصه فوتبال کشور مشاهده کرد. گیلانی که ملوانش سه قهرمانی جام حذفی و سپیدرودش به عنوان تنها تیم شمالی تصاحب کننده جام بین المللی را در کارنامه خود دارد دور از انصاف است در بررسی کارنامه فوتبال استان از منتخب گیلان یادی نکنیم . تیمی که با ورود به عرصه فوتبال نماد یکپارچگی برای گیلان است و در برگزاری مسابقاتش تعصبات شهری معنا پیدا می کند ! با نگاهی گذرا به فوتبال گیلان به خوبی عمق فاجعه آن قابل مشاهده است که از چهار تیم معروف گیلانی : * - سپیدرود سال هاست در لیگ دو ، دست و پا می زند و دیگر جایی در رسانه ها ندارد و تنها هر وقت از قدیمی ترین تیم گیلان سخن به میان می آید یادی از سرخپوشان گیلانی در خاطره ها مجسم می شود ! * - چوکای تالش در غرب گیلان که زمانی استادیومش لقب قلعه عقاب ها را یدک می کشید اکنون به افسانه ای تبدیل شده و تنها نامی از آن کور سو می زند! * - ملوان ، نماینده انزلی در ادوار گذشته لیگ برتر هم حال و روز چندان خوشی در این آشفته بازار فوتبال نداشت و اگر نیروی دریایی ارتش این تیم را حمایت نمی کرد، باید به مانند سپیدرود و چوکا به افسانه فوتبال استان می پیوست .

ولی اکنون به نظر می رسد با واگذاری سهام ملوان به حسین هدایتی و با حمایت های مالی سبب بازگشت بازیکنان انزلی چی شد و شرایط بهتری نسبت به گذشته پیدا کرده است . * - اما داماش گیلان . با توجه به استقبال عمومی فصل گذشته از این تیم اگر محبوب ترین تیم گفته نشود ، جزء دو تیم محبوب گیلان است که فصل گذشته را با تمام سختی ها و بلاتکلیفی ها با مقام هفتمی به پایان برد .

داماش که از لحاظ قدمت و ریشه ، میراث دار استقلال رشت و پگاه سابق هست که علیرغم مدیریت کارآزموده مشکلاتی برای حمایت کننده مالی اش به وجود آمده است و در بلاتکلیفی به سر می برد و هیچ مسئولی هم حاضر به فشردن دست یاری طلب هوادارنش نیست که مبادا با نزدیکی به این تیم به پرونده ... گره بخورند و این امر می رود که تیم را در آستانه فروپاشی قرار دهد هواداران این تیم ریشه دار که حفظ آن را نماد حمیت گیلانی و نماد افتخار استانی می دانند از سر ناچاری جور بی مهری مسئولان را خود به دوش می کشند و برای حفظ آن به سراغ نمایندگان می روند که بعضا با برخورد سرد نماینده(!) هم روبرو می شوند . هواداران یگانه تیم شهر باران بیانیه ها صادر می کنند! طومارها امضا می نمایند ! نامه یاری طلب به نماینده ولی فقیه در گیلان می نویسند! در هنگام برگزاری مسابقه هزاران هوادار بدون توجه به بازی ، یکدل و یک صدا فریاد کمک خواهی سر می دهند بلکه صدای خود را به نحوی به گوش مسئولان استان برسانند ! و باز به این تظلم خواهی اکتفا نمی کنند و به (پلاکارد) متوسل می شوند که اگر صدا قابل شنیدن نشد حداقل به نوشته هایشان توجه کنند که تا کنون مراد حاصل نشد که نشد !

اینک بر اثر کم توجهی و یا معذورات متولیان استانی در نظر دارند در سفر استانی رئیس جمهور دست توسل به دامن ایشان بزنند بلکه گره از کار بسته تیم محبوب گیلان باز شود ! هواداران تیم داماش استان که دل به تنها تفریح سالم و پر کننده اوقات فراغت خود دل بسته اند از مسئولان سیاسی و ورزشی ، به ویژه فرهنگی استان که دغدغه پر کردن اوقات فراغت جوانان را دارند انتظار دارند با حمایت از این تیم محلی که ضمن دارا بودن جایگاه خوب ورزشی در استان و سرگرم کننده هوارداران پر شمار و علاقمند نگهداشتن آنان به ورزش و تفریحات سالم که می تواند از انحراف برخی از جوانان جلوگیری نماید ، مورد حمایت قرار دهند ؛ باشد که در این مسیر بخشی از توصیه مقام معظم رهبری به جوانان مبنی بر : " تحصیل ، تهذیب ، ورزش : جامه عمل پوشانده شود .

 
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان