Sunday، 14 April 2024 | یکشنبه، 26 فروردین 1403
1 2

گیلانیان - به گزارش شاهد شمال ، در پی افتتاح شتابزده و نمایشی فاز نخست تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب شهر رشت  ، مهندس غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در نامه ای خطاب به وزیر نیرو با طرح 7 سؤال مراتب مراتب اعتراض خود را اعلام نمود. در نامه جعفر زاده آمده است : ظرف بیست و چهارساعت گذشته به یکباره و به صورت غیر منتظره ورود حضرتعالی به استان جهت افتتاح  فاز نخست تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب شهر رشت به عنوان یکی از پروژه های طرح مهر ماندگار در صدر اخبار رسانه ها و اصحاب جراید قرار گرفت :

در بخش دیگر این نامه آمده است : مستحضرید نمایندگان ملت در مجلس شورای اسلامی در برابر قرآن مجید سوگند یاد نمودند که در گفته ها و نوشته ها و اظهار نظرها ، تامین مصالح مردم را مدنظر داشته باشند که در این مورد بخصوص بدلیل ابهامات اساسی در این پروژه و افتتاح تقریبا نمایشی و تبلیغاتی ضمن عدم شرکت در این مراسم ، سوالات ذیل مطرح ودر صورت عدم دریافت پاسخ منطقی ، قطعا از اهرم های نظارتی مجلس اقدام لازم صورت خواهد پذیرفت :

۱-    شرایط چهار ایستگاه پمپاژ که متصل به انتهای خطوط انتقال اصلی که به روش لوله رانی در عمق بالای هشت متر ، می بایست اجراء و تکمیل می گردید ، تکمیل نشده و بعضا پیمانکاران آن خلع ید شده اند و یا درشرف خلع ید می باشند و شبکه های فرعی به هیچ وجه اجرائی نشده است و اتصال انشعاب صورت نگرفته است و آنچه را که شاهد هستیم انتقال بسیار محدودی از فاضلاب شبکه های سنتی است . حال آنکه با توجه به میزان بارندگی در شهر رشت قطعا فرآیند تصفیه هیچ اثر مثبتی بر آب انتقال داده شده نخواهد داشت ! وآخرین وضعیت چهار ایستگاه بشرح ذیل می باشد :

الف – پل بوسار : بدلیل عدم تکمیل خطوط انتقال بهیچ عنوان امکان بهره برداری وجود ندارد.

ب – پستک : عملیات لوله رانی متوقف شده و عملا امکان انتقال فاضلاب وجود ندارد.

ج – طرازکوه : هنوز عملیاتی نشده است ( اعم از خطوط انتقال و ایستگاه های پمپاژ فرعی )

د - فلکه جهاد : شبکه گذاری فاضلاب تکمیل نشده است .

و سوال اساسی با توجه به عدم تکمیل فرآیند احداث و بالطبع عدم امکان انتقال فاضلاب به تصفیه خانه ، این است که افتتاح این پروژه ناقص الخلقه چه مشکلی را از مردم مظلوم رشت مرتفع می نماید ؟

۲ - عدم اجرای شبکه های فوق الذکر و عدم وصل انشعاب و عدم تفکیک فاضلاب از آبهای سطحی این افتتاح به چه معناست !؟

۳ - سوال اساسی که ذهن مردم را به خود مشغول نموده این است : آیا با افتتاح زود هنگام و نارس این پروژه آیا از ردیف بودجه خارج نخواهد شد ؟

۴ - آیا شبکه سنتی فاضلاب برای تصفیه ، وارد تصفیه خانه می شود یا شبکه فاضلاب بهداشتی ؟ مضافا اینکه کدام منطقه از رشت نصب انشعاب فاضلاب بهداشتی صورت گرفته است ؟

۵ - با توجه به اینکه شبکه سنتی از طریق ایستگاه پمپاژ منطقه پل بوسار رشت به تصفیه خانه هدایت می شود و آمیخته به آبهای سطحی می باشد آیا عمل تغلیظ صورت می گیرد یا خیر ؟ و در صورت انجام عملیات تغلیظ آیا ایستگاه سازه آن احداث شده و به مرحله بهره برداری رسیده است ؟

۶ - آیا ساخت کوره برای ایجاد سیستم حرارتی و تبدیل آن به کود خشک ، ساخته شده است ؟ و در صورت احداث آیا مشکل زیست محیطی نخواهد داشت ؟

۷ -  آیا فاضلاب طرح بزرگ مسکن مهر قابلیت یاامکان انتقال وهدایت فاضلاب به تصفیه خانه را دارد یا خیر ؟

در صورت بررسی ملاحظه می فرمایید پاسخ سوالات بالا منفی است و هیچ استدلال منطقی بر این افتتاح وجود نداشته و ندارد و از طرفی نمایندگان دوره نهم در دولت یازدهم می بایست پاسخگوی این پروژه ها که حالیه نام ماندگاری مهر را نیز بخود گرفته اند باشند که هیچ کارآیی نداشته و نیمه کاره هم می باشد !

قطعا آیندگان از ما سوال خواهند نمود چرا با وجود این همه مشکلات و نارسایی ها این طرح ها در مراسمات نمایشی  افتتاح شرکت نمودید ! و از طرفی با توجه به سوگندی که یاد نموده بودید چرا سوالات فنی را مطرح ننمودید ؟

در پایان امید است موارد ذکرشده در بالا که بخشی از سوالات مطروحه توسط کارشناسان اهل فن می باشد را پاسخ منطقی و در خور شان ارائه داده تا مردم فهیم رشت بیش از این دچار عقب افتادگی توسعه ای نشوند و بتوانند از توسعه عمرانی کشور هم سهمی داشته باشند .

گفتنی است :

فاز نخست تاسیسات تصفیه خانه فاضلاب شهر رشت به عنوان یکی از پروژه های طرح مهر ماندگار صبح روز یکشنبه 24 تیر 91 با حضور مهندس “مجید نامجو” ، وزیر نیرو و مهندس “سیدمهدی ثمره هاشمی” ، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افتتاح ومورد بهره برداری قرار می گیرد.

وازجمله اهداف طرح : ارتقای بهداشت عمومی، سلامت شهروندان، حفظ محیط زیست، جلوگیری از آلودگی رودخانه های زرجوب، گوهر رود و تالاب بندرانزلی و حفظ منابع آبی آن بیان شده است .

با اندکی دخل و تصرف 

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان