Tuesday، 21 May 2024 | سه شنبه، 01 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه تاکنون به طور رسمی اظهار نظری مبنی بر حذف ارز دانشجویی مطرح نشده، گفت: این ارز تحصیلی در حال حاضر کفاف هزینه های تحصیل در خارج از کشور به صورت بورسیه و یا آزاد را نمی دهد و مشخص نیست با حذف ارز تحصیلی چه سرنوشتی در انتظار این دانشجویان است؟

جبار کوچکی نژاد ارم ساداتی در رابطه با احتمال حذف ارز دانشجویی، اعلام کرد: طرح ۹ ماده ای ارزی، برای سامان دهی وضعیت ارزی کشور در مجلس مطرح شد و این طرح به برخی مسائل ارزی در کشور اشاره داشت.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اما تاکنون در این طرح به طور رسمی اظهار نظری مبنی بر حذف ارز دانشجویی عنوان نشده است. وی با مد نظر قرار دادن اولویت های اقتصادی کشورافزود: طبق ماده یک این طرح، به منظور استفاده بهینه از ظرفیت های اقتصادی کشور و کاهش نیازهای ارزی و تکیه بر توانایی های تولید داخل و حذف نیازهای غیرضروری ارزی از جمله واردات کالاهای تجملی، ارز مسافرتی و نظایر آن حذف خواهند شد.

این نماینده مجلس نهم بیان کرد: ارائه ارز دانشجویی به ادامه تحصیل دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور، کمک شایانی می کند و به نوعی از فرزندان کشورمان در غربت حمایت می شود.

کوچکی نژاد ارم ساداتی تصریح کرد: حتی اگر یک درصد این دانشجویان به کشور بازگردند نباید این حمایت ها از دانشجویان قطع شود زیرا رشد و پیشرفت آنها منجر به افزایش خدمت به مردم خواهد شد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس (رهروان ولایت) یادآور شد: این ارز تحصیلی در حال حاضر کفاف هزینه های تحصیل در خارج از کشور به صورت بورسیه و یا آزاد را نمی د هد و مشخص نیست با حذف ارز تحصیلی چه سرنوشتی در انتظار این دانشجویان است؟

رئیس کمیته آموزش و پرورش کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: این کمیسیون به عنوان یک کمیسیون فرعی به بررسی این مساله خواهد پرداخت و نخواهد گذاشت حقی از دانشجویان ضایع شود.

زمزمه حذف ارز تحصیلی در حالی در میان برخی دانشجویان ایرانی خارج از کشور بر سر زبان ها افتاده که هنوز مقامات بانک مرکزی به صورت رسمی در این باره موضع گیری نکرده اند.

پس از حذف ارز مسافرتی در روزهای اخیر، این بار برخی گمانه زنی ها مبنی بر حذف ارز دانشجویی خبرساز شده و این مسئله نگرانی دانشجویان ایرانی خارج از کشور را در پی داشته است.

در حالی که معاونت بورس وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تقریبا هر هفته اقدام به توزیع هزاران معرفی نامه دریافت ارز تحصیلی می کند؛ چنین به نظر می رسد که مصائب ارز دانشجویی در کشور تمامی ندارد.

همچنین حسن مسلمی نائینی معاون بورس و امور دانشجویان خارج وزارت علوم در این باره اعلام کرد که حذف ارز تحصیلی هیچ ارتباطی به وزارت علوم ندارد و اصلاً دلیلی برای حذف این ارز نمی تواند وجود داشته باشد.

باید منتظر ماند و دید مقامات بانک مرکزی گمانه زنی ها درباره حذف ارز دانشجویی پس از ارز مسافرتی – به غیر از عتبات عالیات- را تایید کرده و یا با تکذیب آن، نگرانی دانشجویان ایرانی حاضر در خارج از کشور را رفع می کنند./

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان